Masło ziołowe banalnie prosto przyrządza się w kilka minut. Prawdziwe, wiejskie masło jest jednym z najzdrowszych tłuszczów. Poprawia funkcjonowanie mózgu, serca, stawów, układu hormonalnego i systemu nerwowego.
Masło wzmacnia śluzówki i ścianki jelit, poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest jednym z ulubionych pokarmów naszych dobrych bakterii. Jest najlepiej przyswajalnym źródłem witamin A, D, E, K i cennych kwasów tłuszczowych. Świeżo zioła wzbogacą smak i dodają wartości wartości odżywczych.
Masło wiejskie ze świeżymi ziołami
Według ajurwedy prawdziwe, wiejskie masło jest lekkie, miękkie, łagodne ma lekko słodki, cierpki, kwaśny, oleisty smak. Odżywia szpik kostny, wzmacnia pamięć i poprawia jasność umysłu. Wspomaga trawienie i równoważy vata-pitta dosha, odpowiedzialne za ruch i metabolizm.
Bardzo zdrowe dla oczu i wzroku. Nawilża, łagodzi podrażnienia, zapobiega infekcjom i kurzej ślepocie. Przy osłabieniu wzroku, suchości tkanek warto częściej gościć na talerzu. Masło nie tuczy, daje uczycie sytości, zmniejsza nadmierny apetyt. Kwasy tłuszczowe organizm natychmiast zamienia w energię. Naturalne, niepasteryzowane masło rozmiękcza tkanki, zapobiega sztywności stawów, zaćmie i stwardnieniu tętnic.
Masło z mleka od krów pasących się na trawie jest źródłem dobrze przyswajalnej witaminy D i K, sprzężonego kwas linolowego (CLA), który stanowi barierę ochronną przed zapadaniem na wiele chorób.
Dodane do świeżego masełka zioła, przyprawy zmieniają jego smak, aromat, energetykę i działanie. Poprawiają wartość odżywczą o składniki mineralne, witaminy i cenne związki.
Jak zrobić masło ziołowe? Wybrane świeże zioła drobno siekamy, ucieramy z miękkim, wyjętym wcześniej z lodówki masłem, odrobiną soli, i to wszystko. Wyśmienite do pieczywa, dań z ryb, mięsa, warzyw z grilla.
Masełko ucieramy zawsze ze świeżymi ziołami. Z suszonymi nie ma tego smaku świeżości. Praktycznie większość aromatycznych ziół będzie pasować, wybierając kierujmy się smakiem.
- Łagodne: natka pietruszki, koperek, szczypiorek, bazylia, mięta.
- Ostrzejsze: czosnek, kolendra, szałwia, rozmaryn, estragon – oszczędnie, by nie zdominowały smaku.
- Orzeźwiające: liście chrzanu, czosnek niedźwiedzi, szczawik zajęczy, czosnaczek
- Aromatyczne: podagrycznik, kolendra, lubczyk, majeranek
- Gorzkie: rukola, kozieradka, mniszek, pokrzywa
Masło ziołowe z liśćmi chrzanu
Ma zaskakująco pyszny, świeży, orzeźwiający smak, rozpływający się w ustach. Na 100 gram masła potrzebujemy 2-4 listki chrzanu i szczyptę soli kamiennej. Wybieramy młode najmniejsze listki w kępce, są delikatniejsze, mniej ostre, dodają świeżości i orzeźwienia.
Listki myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Ucieramy z wcześniej wyjętym z lodówki miękkim masłem i odrobiną soli kamiennej. Fantastycznie smakuje z kromką chleba domowego na zakwasie.
Masełko z czosnkiem niedźwiedzim
Do 400 g schłodzonej śmietany 30% dodajemy łyżkę świeżego, drobno posiekanego czosnku niedźwiedziego. Ubijamy mikserem do oddzielenia maślanki. Zbieramy krupy masła w kulkę i odciskamy. W XIX wieku takie masło królowało w szwajcarskiej kuchni i jako lekarstwo. Wzmacnia serce i poprawia stan tętnic.
Wytworne masło ze świeżymi ziołami
200 g masła, 2 ząbki czosnku, po pół pęczka natki pietruszki i szczypiorku. Zioła drobno siekamy ucieramy z miękkim masłem, doprawiamy szczyptą soli, pieprzu i łyżeczką soku z cytryny. Uformowane w kulki lub wyciśnięte w porcyjki elegancko wygląda na stole podczas przyjęć.