Okłady z imbiru są niezawodnym domowym środkiem leczniczym stosowanym od wieków na wschodzie. Popularne w Japonii, Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i Ajurwedzie. Stosuje się do usuwania bólów mięśni, stawów, kości, kręgosłupa, artretycznych, reumatycznych i urazowych.
Tradycyjny japoński okład z imbiru
Okłady z imbiru zmniejszają natężenie bólu, po dłuższym stosowaniu całkowicie likwidują. Usuwają zastoje i napięcia, rozluźniają blokady, pobudzają krążenie krwi i energii.
Zlikwidowanie blokad i napięć sprawia, że energia i płyny ustrojowe zaczynają normalnie krążyć. Do tkanek dociera więcej krwi i tlenu, limfa prawidłowo płynąc usuwa toksyny. W efekcie inicjuje procesy naprawcze. Japońscy wieśniacy pracujący na mokrych polach ryżowych od wieków stosowali ten sposób leczenia chorób, spowodowanych nagromadzeniem wilgoci, w tym reumatyzmu.
- Podgrzać 5 litrów wody, ale nie gotować.
- Zanim woda się zagrzeje, zetrzeć na tarce około garść świeżego korzenia imbiru
- Włożyć starty imbir do bawełnianego woreczka, koniec zawiązać sznurkiem i wycisnąć sok do wody. Woda powinna być tuż przed zagotowaniem, a sznurek na tyle długi, by łatwo można było wyciągnąć woreczek.
- Wrzucić woreczek z imbirem do wody. Zaparzać bez gotowania około 5 minut i wyjąć.
- Trzymając końce ręcznika, zanurzyć jego środkową część w odwarze i dobrze wycisnąć. Można użyć do tego dużej drewnianej łyżki jako drążka.
- Przyłożyć gorący ręcznik na wybrane miejsca ciała. Przykryć suchym ręcznikiem, aby utrzymać ciepło.
- Zmieniać ręcznik co 2-3 minuty, tak aby był cały czas gorący.
- Można używać 2 ręczników i moczyć je na zmianę. W ten sposób skóra nie wystygnie między okładami.
- Zabieg wykonuje się około 10-15 minut lub do momentu, aż skóra mocno się zaróżowi.
Należy zwrócić uwagę, by ręcznik był równo rozłożony. Dopilnować by woda w garnku była cały czas gorąca. Garnek lepiej trzymać na małym gazie, a nie na podłodze obok pacjenta. Po zabiegu trzeba pozostać w łóżku minimum godzinę.
Przeciwwskazania do zabiegu
Okładu z imbiru nie stosuje się na głowę, w czasie wysokiej gorączki, oraz na brzuch w ciąży lub zapaleniu wyrostka robaczkowego. Nie wskazane u małych dzieci i osób w podeszłym wieku.
Okłady z imbiru przepis z ajurwedy
Do okładu można użyć imbir świeży lub sproszkowany.
Świeży imbir drobno pokroić i roztłuc w moździerzu na pastę. Suszony imbir wystarczy wymieszać z wodą do konsystencji pasty. Podgrzać i nałożyć na skórę, przedtem posmarowaną tłuszczem np. oliwą z oliwek lub olejem kokosowym. Obwiązać bandażem lub opaską i pozostawić na kilka godzin.
Przepis można stosować również u dzieci w przypadku stanów zapalnych, stłuczeń, bólów urazowych. Przed użyciem należy wyjaśnić dziecku, by było przygotowane, że z początku skóra może trochę piec. Ewentualnie nałożyć pastę na wilgotną, bawełnianą ściereczkę położoną na bolące miejsce. Zwykle bardzo szybko ból ustępuje.
Okłady z imbiru na bolące stawy
W garnuszku rozgrzać łyżkę stołową masła, dosypać łyżkę sproszkowanego imbiru. Po wymieszaniu nakłada się ciepłą pastę na bolące stawy.