Oxymel jest leczniczym wyciągiem na bazie miodu, octu i ziół.
Nazwa wywodzi się z łacińskiego oxymelli czyli kwas/ocet z miodem. Historia oxymelu sięga starożytnej Persji, Rzymu i Grecji, gdzie był popularnym panaceum na wszystko. Od dolegliwości trawiennych, po infekcje, grypę, gorączkę, zaburzenia krążenia. W średniowiecznej Europie okxymele były ważnym środkiem leczniczym w klasztornych aptekach i szpitalach.
Oxymel w starożytności
W średniowiecznych manuskryptach farmaceutycznych opisano ponad 1200 rodzajów oxymeli. Podane są dokładne receptury, zastosowania, przeciwwskazania i cenne uwagi.
Orędownikami oxymeli byli Hipokrates, Avicenna, Galen, Paweł z Eginy, Dioskurydes, który przy mocy mikstur leczył nawet ciężkie choroby: udary, epilepsje, gruźlice.
Studiując starożytne metody lecznicze można nadal wiele się nauczyć. We wczesnym średniowieczu wiedza medyczna Persów była naprawdę imponująca. Oparta na doświadczeniu nie tylko perskich medyków, ale z całego Bliskiego Wschodu, Indii, Greków i Rzymian. W owym czasie leczono ludzi… nie choroby. Oxymel jak się okazuje nie darmo określano panaceum.
Oxymel a współczesna nauka
W oparciu o receptury ze starych manuskryptów grupa naukowców przygotowała oxymele i testowała ich skuteczność w badaniach klinicznych. Dobre efekty uzyskano m.in przy leczeniu cukrzycy typu 2, infekcjach kataralnych, chorobach skórnych, prostaty. Wyniki opublikowano w researchgate.net [1], gdzie można ściągnąć kilka receptur na konkretne schorzenia.
Podane są dokładne ilości wagowe ziół, miodu, octu winnego, jabłkowego lub kwaśnego soku winogronowego rozcieńczonego wodą. Przy refluksie, bólach lędźwi, żołądka, bolesnym oddawaniu moczu i złym wchłanianiu pokarmu stosuje się: cebulę, imbir, nasiona selera i dzikiej marchwi, kopru włoskiego, mięty, hyzopu, ruty, kminku, lubczyku i kilku orientalnych roślin.
Oxymel przepis uniwersalny
Składniki:
- Domowy ocet jabłkowy [przepis] lub jakiś sfermentowany kwas owocowy
- Miód z dobrego źródła
- Świeże lub suszone zioła
Sposób wykonania:
- Świeżymi ziołami luźno napełniamy słoik. Suszonymi do 1/3 wysokości.
- Zalewamy octem jabłkowym do połowy, resztę dopełniamy miodem.
- Starannie mieszamy, świeże zioła leciutko ubijamy.
- Przykrywamy pergaminem, naciągamy gumkę recepturkę i odstawiamy na 2-3 tygodnie
- Po przecedzeniu przechowujemy w chłodnym, suchym miejscu do 6 miesięcy.
Oxymel na wzmocnienie i naturalny antybiotyk
Do preparatu na wzmocnienie odporności na litrowy słoik możemy dodać:
-
- 1/2 cebuli
- 2 główki czosnku
- Nieduży korzeń chrzanu
- Papryczkę chili
- Kawałek imbiru
- 2 laski cynamonu
- Cytrynę pociętą w plastry
- Kilka goździków
Zioła:
- rozmaryn, szałwię, tymianek
- kurkumę
- suszony korzeń jeżówki purpurowej
- anyż, kardamon
- owoce dzikiej róży
- nasiona kopru włoskiego
- melisę, oregano
Profilaktycznie i zapobiegawczo stosuje się łyżkę oxymelu 1-2 razy dziennie. W początkowym stadium przeziębienia łyżkę co 2 godziny. Podczas infekcji łyżkę 3-4 razy dziennie. Skutecznym środkiem przeciw wirusom i zarazkom jest również ocet czterech złodziei – tutaj przepis
Bogusia della Porta
Proszę podać przepis na oxymel na refluks. Czy poza cebulą i imbirem pozostałe składniki są w formie nasion? Jakie zioła orientalne dodać?