Poziomki leśne – te maleńkie owoce o cudownym zapachu i ich liście poprawią samopoczucie, zdrowie i wygląd. Towarzyszą człowiekowi od epoki neolitu, są wspaniałym naturalnym lekarstwem przy chorobach serca, wątroby, nerek i zaburzeń metabolicznych spowodowanych zalegającymi toksynami bo doskonale oczyszczają.
W dawnych wiekach poziomki stanowiły smaczne pożywienie i lekarstwo. Nie znano wówczas jeszcze truskawek, te ostatnie nie są dziełem natury powstały w wyniku skrzyżowania. Najstarsza rycina poziomki znajduje się w Zielniku Mogunckim z 1454 r.
Hieronim Spiczyński w XVI wiecznym zielniku doradzał:
Poziomki tak surowe, jak i warzone, w gorączkach używane, bywają wielką ochłodą chorym. Także, którym się wiele żółci w żołądek wylewa, którzy gorzkość w uściech czują, tym bywają bardzo użyteczne(…). Nerkom zawrzedziałym i bolejącym ziele poziomkowe i z korzeniem, aż 3 garści obojga wziąwszy, w pół garnca wody warzyć, do wy wrzenia połowicy, a rano i na noc ciepło dawać, po 8—9 łyżek.
Z botanicznego punktu widzenia owoc poziomki składa się z licznych suchych orzeszków osadzonych na mięsistym, rozrośniętym dnie kwiatowym.
Owoce dojrzewają w czerwcu i lipcu, surowcem leczniczym są liście, owoce i korzenie pozyskiwane z roślin dziko rosnących.
Wykorzystujemy je do kuracji wzmacniających, oczyszczających, odchudzających, przy chorobach pęcherza i nerek, wirusowym zapaleniu wątroby, chorobach dróg żółciowych, kamicy nerkowej i żółciowej, zaburzeniach przemiany materii, nadciśnieniu, chorobach serca, miażdżycy, podagrze i innych zaburzeniach przemiany soli, reumatyzmie, stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, wypryskach, problemach skórnych oraz niedoborach składników odżywczych, witamin, biopierwiastków – owoce i wodne napary ziela mają działanie odżywcze i witaminizujące. Działają ściągająco, moczopędnie, bakteriobójczo, odtruwają, oczyszczają krew i regulują przemianę materii.
Poziomki przepisy lecznicze
Napar z liści
Łyżkę suszonych liści poziomki zalać szklanką wrzątki, parzyć 10 minut pod przykryciem, pić 2-3 razy dziennie między posiłkami w zaburzeniach przemiany materii, kamicy, miażdżycy, gośćcu, problemach skórnych, dla oczyszczenia, wzmocnienia oraz jako środek moczopędny i odchudzający.
Napar taki zawiera dobre węglowodany, tłuszcze, białko,wapń, prowitaminę A , witaminy z grupy B, C. Ma właściwości
orzeźwiające, oczyszczające, zapobiega próchnicy, rozpuszcza kamień nazębny i złogi miażdżycowe w naczyniach krwionośnych
Kuracja z owoców
W otyłości, podagrze, schorzeniach nerek i serca, a także przy niedoborze witamin można przeprowadzić kurację poziomkową:
Przez tydzień należy zjadać codziennie w kilku porcjach 30—50 dag dojrzałych owoców pozyskanych ze stanowisk naturalnych, nie hodowli.
Uwaga! U niektórych osób poziomki mogą wywoływać uczulenie objawiające się wysypką. Ale należy pamiętać, że w takich wypadkach nie poziomka winna, ale ogólna awitaminoza organizmu
Maseczka odżywcza
Przy tłustej skórze roztarte poziomki nałożyć na twarz i dekolt, przy suchej do miazgi dodać łyżkę tłustej śmietany. Poziomki regenerują, odżywiają skórę, usuwają plamy, odświeżają koloryt cery i rozjaśniają przebarwienia, nawet piegi. Można również rano i wieczorem przecierać twarz wyciśniętą łyżką soku wymieszaną z mlekiem.
Mieszanka na odchudzanie
Wymieszać w równych ilościach: liści poziomki, suszonych ogonków czereśni lub wiśni i wąsów kukurydzy. Łyżkę mieszanki zaparzać 10 minut w 1,5 szklanki wrzątku. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Oczyszcza, odchudza, poprawia metabolizm, zapobiega osadzaniu się tłuszczu, hamuje apetyt na słodycze.
Hemoroidy
Wywar z liści stosuje się przy hemoroidach do lewatyw i przemywań – łyżkę liści zalać szklanką wrzątku, naciągać 20 minut, przecedzić.
Nieżyt żołądka i jelit, kamica, zbyt obfite miesiączki
Łyżkę mieszanki liści i korzeni poziomki zalać 2 szklankami zimnej, przegotowanej wody, naciągać 6-8 godzin, przecedzić. Stosować po 1/2 szklanki dziennie.
Czarna herbata poziomkowa
Wczasach kiedy brakowało dobrej nasze prababcie robiły herbatę z liści poziomek
Zebrane zdrowe liście rozłożyć cienką warstwą, pozostawić na dobę aż nieco przywiędną. Następnie należy je rozgnieść wałkiem bądź butelką, trochę skropić wodą i zawinąć w czystą lnianą albo bawełnianą ściereczkę. Trzymać je w dobrze ciepłym miejscu około 3-4, a nawet 5 dni. Potem liście znów rozłożyć cienką warstwą i suszyć w zadaszonym, przewiewnym miejscu.
Proces fermentacji sprawia, że liście nabierają ciemniejszego, brązowego koloru, a zaparzona z nich herbatka zyskuje lepszy smak i aromat. Idealnie wysuszone liście należy niezbyt drobno rozkruszyć i wsypać do suchego, raczej szczelnego pojemnika.
1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku, przykryć spodeczkiem i parzyć około 15 minut. Odcedzić i pić kilka razy dziennie zamiast tradycyjnej herbaty. Kto lubi może do naparu dodać nieco soku z porzeczki czarnej, malin, aronii.
Taka herbatka jest smaczna i sprzyja zdrowiu. Oczyszcza skutecznie organizm z toksyn. U suwa również szkodliwy kwas moczowy, często osadzający się w stawach i powodujący ich obrzęk oraz stan zapalny. Pozbywa nas poza tym złogów wody będących przyczyną uczucia
ociężałości ogólnej, obrzęków nóg, rąk, powiek. Poprawia zdecydowanie pracę nerek i zapobiega zaleganiu moczu w pęcherzu moczowym. Zapobiega też osadzaniu się kamieni moczowych i kamienia nazębnego. Uzupełnia niedobory cennych soli mineralnych w tym krzemu.
Czarną herbatę można wykonać z liści innych roślin PRZEPISY