Słonecznik – kwiat słońca. Receptury lecznicze z kwiatów i pestek
Słonecznik [Helianthus annuus] jest kwiatem wędrującym za słońcem. Podczas dnia patrzy tam, gdzie ono akurat przebywa. Nocą kurczy się w sobie, by o świcie znów odwrócić tarczę ku wschodowi.
Indianie wierzyli, że słonecznik spija energię słoneczną i przechowuje ją w ziarnach. Chętnie podjadali pestki słonecznika, by mieć siłę i zachować zdrowie.
Wytłaczali z nich olej, który stosowali do pielęgnacji ciała, leczenia ran i oparzeń. Resztki suszyli i przerabiali na mąkę, z której wypiekali chleb.
Z płatków kwiatu i korzeni robili przeciwzapalne wywary i napary obniżające gorączkę. Stosowali na choroby żołądka i stawów.
Słonecznik właściwości lecznicze
Kwiaty słonecznika, te z brzegu języczkowate z długim płatkiem zawierają szereg substancji leczniczych skutecznych nawet w leczeniu malarii. [1]
- Mają działanie przeciwgorączkowe,
- Przeciwzapalne, moczopędne
- Nawilżają gardło i rozrzedzają flegmę
- Napary stosuje się w infekcjach wirusowych, bakteryjnych,
- Zakażeniach grzybiczych
- Pomagają w bezsenności, zaburzeniach nerwowych, nerwobólach,
- Zaburzeniach trawiennych, cukrzycy, miażdżycy
- Osłabieniu mięśnia sercowego
- Chorobach śledziony, wątroby
- Stanach ogólnego wyczerpania.
Słonecznik zawiera duże ilości witamin B6, B1, A, E, D i PP. Sporo kwasów tłuszczowych i soli mineralnych potasu, wapnia, magnezu, cynku i żelaza niezbędnych dla serca i układu nerwowego. Chrupanie pestek słonecznika koi nerwy, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko raka, poprawia przemianę materii i wpływa potencję.
Pestki chrupiemy świeżo wyłuskane z ziarna. Po pewnym czasie kwasy tłuszczowe się utleniają i stają się szkodliwe dla zdrowia. Dlatego nie kupujemy ziaren łuskanych.
Słonecznik przepisy lecznicze
Napar z kwiatu słonecznika
2 łyżeczki suszonych kwiatów parzymy 10 minut w szklance wrzątku. Pije się 2-3 szklanki dziennie podczas infekcji, gorączki, nieżytu gardła i górnych dróg oddechowych. Pomocniczo można stosować w chorobach nerek, wątroby, żółtaczce, cukrzycy.
Herbatka na grypę i przeziębienie
Po 2 łyżeczki suszonych kwiatów słonecznika i lipy parzymy 10 minut w 2 szklankach wrzątku. Po przecedzeniu można dosłodzić miodem i przelać do termosu. Pije się ciepły napar łykami cały dzień.
Tynktura z kwiatu słonecznika
Skutecznie działa przeciw malarii, zakażeniom grzybiczym, wirusowym i bakteryjnym.
Kiedy słonecznik kończy kwitnienie i żółte płatki zaczynają opadać, ścinamy główkę. Drobno kruszymy kwiaty, wkładamy do szklanego słoika i zalewamy wódką. Naciągamy miesiąc na słońcu. Stosujemy po łyżce 3 razy dziennie przed jedzeniem. Przy malarii 20 kropli przed zbliżającym się atakiem.
Olej słonecznikowy
Tłoczony na zimno, z dobrego źródła jest pomocny w pielęgnacji suchej, łuszczącej się skóry. Można używać na zranienia, bóle stawów i oczyszczania organizmu z toksyn. Ssanie oleju usuwa bakterie z zatok, jamy ustnej, gardła. Likwiduje krwawienia dziąseł i wybiela zęby. Technika ssania oleju TUTAJ
Na chore stawy i reumatyzm
Dr Jadwiga Górnicka poleca jedzenie kapusty duszonej na wyciskanym na zimno oleju słonecznikowym z dodatkiem kminku. Radzi dodatkowo na noc robić okłady z liści świeżej kapusty. Z kolei liście szpinaku gotowane w oleju słonecznikowym są dobrymi okładami na oparzenia, nie gojące się rany, opryszczki i łupież.
Pestki słoneczniczka
Obniżają ciśnienie krwi, łagodzą przewlekłe stany zapalne, zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Poprawiają męską płodność i chronią przed chorobami chorobom prostaty. Przy nadciśnieniu spożywamy nasiona słonecznika z dodatkiem selera. Mikstura odmładzająca z pestkami słonecznika – przepis, odnawia stawy, skórę, kości i tkanki
Pasta do pieczywa z ziaren słonecznika
Ziarna słonecznika wyłuskujemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na noc. Rano odsączamy z wody, dodajemy ząbki czosnku – 1 na 50 gram. Do smaku suszone pomidory z zalewy lub nieco przecieru, natkę pietruszki, trochę oliwy oliwek, miodu, kminek sól i pieprz. Blendujemy na gładką masę i przekładamy do słoiczka.
Pesto
Tradycyjne pesto przyrządza się w moździerzu, ale można użyć blendera. Miksujemy na gładką masę duży pęczek bazylii, 3 łyżki podprażonych na suchej patelni ziaren słonecznika, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki tartego parmezanu z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek.
Maseczka odmładzająca
Garść pestek słonecznika tłuczemy w moździerzu, dodajemy 2 łyżeczki śmietany i łyżkę oleju migdałowego lub oliwy z oliwek. Nakładamy na 20 minut na twarz i dekolt. Oczyści, odżywi rozjaśni zmęczoną, poszarzałą cerę.
Kiełki
Kiełki słonecznika mają wyrafinowany lekko orzechowy smak. Są ciekawym dodatkiem do sałatek,serów, dipów. Poza cennymi aminokwasami to najlepszy suplement cynku, żelaza i witaminy D. Dobre są dla skóry, włosów, paznokci – niezbędne dla osób nie jedzących mięsa.
Kiedy można zbierać płatki słonecznika? Jak już nasiona będą czy można wcześniej?
Super artykuł! Tak tylko sie przyczepię: 50 gramÓW, NIE – gram. Jak np. 50 kilogramów, a nie 50 kilogram 🙂 język polski <3 jt.