Artykuły, Dla kobiet, Domowy salon kosmetyczny, Jesteś tym co jesz, Sprawdzone efekty

Sucha skóra – jak rozpoznać przyczyny i zapewnić nawilżenie?

Sucha skóra - jak rozpoznać przyczyny i zapewnić nawilżenie

Sucha skóra wygląda niezdrowo. Wysuszona, matowa, bez połysku, jest odbiciem odbiciem wewnętrznej kondycji organizmu.

Większość porad koncentruje się na zabiegach zewnętrznych. Stosujemy więc kremy i balsamy nawilżające, które działają chwilowo i niewiele pomagają.sucha skóra jakiej witaminy brakuje
Kosmetyki nawilżające pobudzają pracę gruczołów łojowych i chwilowo skóra ma miękki, tłustawy wygląd. Po pewnym czasie gruczoły stają się przeciążone, co prowadzi do jeszcze większej suchości. Bowiem przyczyn suchej skóry należy szukać wewnątrz organizmu.

Sucha skóra przyczyny

Skóra odzwierciedla nasz stan wewnętrzny. Dobrze nawilżona jest gładka, błyszcząca, wygląda  zdrowo i ma ładny koloryt.

Nieprzyjemnie ściągnięta, łuszcząca się skóra informuje, że narządy wewnętrzne i tkanki wysychają. Brakuje podstawowych tłuszczów i składników nadających tkankom miękkość i elastyczność. Ma to związek z odżywianiem lub/i zaburzeniami pracy niektórych narządów.

Zewnętrzne przyczyny typu słońce, wiatr, suche, gorące powietrze powodują chwilowe przesuszenie. Po krótkim czasie skóra powraca do normalnego stanu. Zbyt częste używanie mydeł i środków myjących zaburza płaszcz lipidowy.

Sucha skóra - jak rozpoznać przyczyny i zapewnić nawilżenie

Sucha skóra powoduje dyskomfort i poważniejsze problemy. Jest narażona na grzybice, infekcje wirusowe i pasożytnicze. Tkanka skórna robi się cienka, szybko traci elastyczność i wcześnie pojawiają się zmarszczki. Najwcześniej dostrzeżemy to na dłoniach, twarzy i szyi. Ten sam proces dzieje się wewnątrz. Wysychają błony śluzowe przewodu pokarmowego, tkanki i organy.

Jaką rolę pełnią tłuszcze?

Skóra zbudowana jest głównie z białek i tłuszczów nasyconych. Powinniśmy więc dostarczać wraz z pożywieniem dobrych tłuszczów i cholesterolu.  A zewsząd słyszymy by tego nie jeść!

Niedobór tłuszczów prowadzi do odwodnienia, niszczy mózg, serce, układ krwionośny, nerwowy. Osłabia błony komórkowe i powoduje, że skóra robi się sucha i szybko się starzeje. Brak energii, przewlekłe zmęczenie, problemy psychiczne i emocjonalne to również niedobór tłuszczów nasyconych  [1].

sucha skóra tłuszcze cholesterol

Cholesterol pełni szczególną rolę w utrzymaniu nawilżenia i elastyczności skóry

  • Jest składnikiem budulcowym błon lipidowych
  • Odpowiada odpowiada za płynność błon komórkowych, które w 50% są zbudowane z cholesterolu
  • Jako składnik żółci pomaga w trawieniu tłuszczów i przyswajać witaminy A, E i K.
  • Jest prekursorem syntezy witaminy D3
  • Niezbędny do wytwarzania hormonów
Witaminy dla suchej skóry

Witamina A
Wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny. Jest kluczowa by utrzymać nawilżenie skóry, jędrność i elastyczność. Przy prawidłowej diecie niedobór witaminy A może być spowodowany zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Należy wówczas zwrócić uwagę na pracę wątroby, dróg żółciowych i trzustki.

Źródłem dobrze przyswajalnej witaminy A są żółtka jaj, masło, wątróbka, tran, mięso. Warzywa i owoce zawierają beta karoten – nieaktywną prowitaminę A, którą wątroba przekształca w aktywny retinol. Średnio konwertujemy tylko 4%. Przy nieprawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego organizm nie przekształci, zatem nie przyswoi. Jeśli wątroba jest przeciążona i niedostatecznie produkuje żółć również będą z tym problemy.

Witamina E
Jest głównym przeciwutleniaczem chroniącym komórki i skórę przed procesem starzenia. Odpowiada za elastyczność skóry, chroni przed działaniem słońca i stresem oksydacyjnym. Poprawia wydzielanie hormonów przysadki mózgowej.

Witamina E nie jest syntezowana w organizmie, musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Jej wchłanianie w jelitach zależy od obecności tłuszczów w pożywieniu. Proces wchłaniania zaburza słabe wydzielanie żółci albo niedobór selenu, który aktywizuje witaminę E.

Suchość w koncepcji tradycyjnej medycyny

To energetyczne zaburzenie energii żywiołu powietrza, wody i ognia.  Objawy suchości: Sucha, szorstka skóra, suchość w gardle, nosie, ustach, suchy stolec, utrata smaku, zwiększone pragnienie, oznaki odwodnienia, problemy z ciśnieniem krwi, zaburzeniami pracy płuc, zaparcia, bezsenność, skłonność do depresji, skurcze mięśni, suchy język.

Suchość jest przeciwieństwem wilgotności, człowiek więdnie jak niepodlewana roślina. Zewnętrznym widocznym objawem jest sucha skóra, wewnątrz tkanki i narządy wewnętrzne. Bez stałej wymiany świeżych płynów zaczynają one tracić zdolność do wymiany tlenu, zachowania żywotności i tych wszystkich funkcji, które ciężko pracujące komórki wykonują każdego dnia.

człowiek bez wody więdnie jak kwiat

Z czasem przesuszone mogą zacząć zanikać, wówczas mamy do czynienia z atrofią. Najbardziej narażone są osłonki mielinowe, zbudowane głównie z wody i tłuszczów. Owinięte wokół tkanki nerwowej  stanowią ochronę i pomagają przekazywać sygnały między neuronami. Taka sytuacja często występuje w przypadku zaburzeń autoimmunologicznych, kiedy układ odpornościowy zaczyna atakować własną tkankę nerwową.

Również niektóre stany niedożywienia mogą prowadzić do wysuszenia nerwów, gdy jest niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych, potrzebnych do zbudowania zdrowych osłonek mielinowych. Proces ten prowadzi do przerw w iskrzeniu neuronów i  zaburzeń komunikacji. Mogą pojawiać się ostre, kłujące, krótkotrwałe bóle, czasem lokalne utraty czucia, bądź mrowienie na przemian z bólami.

Z kolei suchość w emocjach, zachowaniu będzie wybierać skrajności, czarne albo białe i nic pomiędzy,  blokować różne działania. Odczuwana jako wyczerpanie, brak rezerw energetycznych, czemu dajemy wyraz w powiedzeniach „czuję się jak przepuszczony przez wyżymaczkę”, „wyciśnięto ze mnie wszystkie soki”.

Sucha skóra a dieta i zioła

Ogromną rolę utrzymaniu nawilżenia skóry i tkanek wewnętrznych odgrywają tłuszcze. Tak jak oleje w silniku samochodowym utrzymują „smarowanie” i lepsze działanie. Nie wystarczy nałożyć krem nawilżający. Musimy dostarczać dobrych tłuszczów i zadbać o wątrobę. Na niskotłuszczowej diecie szybko się starzejmy.

Pomagają zioła o smaku oleistym: ogórecznik, len, lnianka, wiesiołek. Śluzowatym: prawoślaz, ślaz, malwa, aloes. Słodkim: mleczny owies, koniczyna, lucerna, dzięgiel, lukrecja, traganek. Zioła o smaku słonym: dziewanna, gwiazdnica, pokrzywa, skrzyp, mniszek pomagają zachować wodę komórkom.

Herbatki na suchą skórę
Mieszamy 100 g korzenia prawoślazu i 50 g rumianku. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wody. Podgrzewamy doprowadzając do wrzenia.
Zdejmujemy z ognia, parzymy pod przykryciem 15 minut. Pije się 2-3 razy dziennie. Lub mieszanka z równych części korzenia prawoślazu, lucerny, owoców dzikiej róży, dziewanny.

Poranna mieszanka
Mieszamy świeżo wyciśnięty sok z cytryny z 2 łyżkami oliwy. Dodajemy po 2 łyżki Solarenu (wyciąg z kurkumy) i ziołowego Cholesolu
Dolewamy pół szklanki wrzątku i pijemy godzinę przed śniadaniem.

Jak dbać o suchą skórę zewnętrznie

Szybkie prysznice zamiast długich kąpieli. Oszczędne używanie mydła i smarowanie olejami czasami wystarczy by pozbyć się suchości.

Dla suchej skóry najlepsze są olej rycynowy, kokosowy, z migdałów, awokado i oliwa z oliwek. Podgrzany olej wmasowujemy w skórę. Pozostawiamy pół godziny i bierzemy prysznic. Przedtem warto zrobić kawowy peeling Przepis

Sucha skóra przyczyny domowe sposoby jak nawilżyć

Balsam nawilżający
Połówkę awokado mieszamy z łyżeczką oliwy. Dodajemy łyżkę płynnego miodu. Nakładamy na twarz lub miejsca wymagające nawilżenia.
Po 20 minutach zmywamy.

Maseczka wiśniowa
Świetnie nawilża suchą skórę i zapobiega wysychaniu. Latem nakładamy na twarz papkę ze świeżych wiśni. Po 15 minutach zmywamy.

Metody ajurwedyjskie

Jednym z najważniejszych zabiegów na suchą skórę jest codzienny samodzielny masaż olejkami. Zaleca się olej kokosowy, sezamowy lub migdałowy. Lekko podgrzany olejek wmasowuje się w skórę. Pozostawia na pół godziny, po czym bierze szybki prysznic.

sucha skóra olejki

Dla zredukowania wewnętrznych przyczyn suchości skóry ajurweda stosuje łagodne nawilżanie okrężnicy za pomocą lewatywy z olejkiem. Okrężnica jest ważnym etapem absorpcji substancji odżywczych. Olej z lewatywy znajdując się w okrężnicy jest łatwo wchłaniany. Pomaga nawilżyć skórę od wewnątrz. Efektem jest miękka, delikatna i elastyczna skóra.

Kurację przeprowadza się w pierwszym tygodniu codziennie. W drugim, co drugi dzień. Ma działanie odmładzające, regenerujące i przyspieszające przemianę materii. Do jej przeprowadzenia potrzebne jest ustalenie typu dosha i dobranie odpowiedniego oleju. Równocześnie stosuje się codziennie masaże mieszankami olejów i ziół.

B.della Porta

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

Solaren jest wycofany, co w zamian można użyć? Pozdrawiam