Apteka w twojej kuchni, Porady, Przepisy, Przyprawy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Nasiona kopru włoskiego lecznicze i energetyczne działanie. Przepisy

Nasiona kopru włoskiego lecznicze i energetyczne działanie. Przepisy

Nasiona kopru włoskiego cieszyły się popularnością od czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Wykorzystywano je jako aromatyczną przyprawę, tonik trawienny, lekarstwo i ochronę przed urokami. Wierzono, że posiada moc, która zapewnia długie życie, siłę i odwagę , nawet odpędza złe duchy.

Koper włoski

Fenkuł [Foeniculum vulgare] zwany koprem włoskim, jest dwuletnia byliną z rodziny selerowatych. Dziko rośnie w strefie śródziemnomorskiej i niektórych krajach azjatyckich, osiągając wysokość do 2m.

Fenkuł [Foeniculum vulgare]

Ma żółte kwiaty ułożone na kształt parasola i nitkowate liście podobne do koperku. Charakteryzuje się przyjemnym, anyżkowym aromatem, który zawdzięcza olejkom lotnym [foeniculi oleum]. Nazwa rodzajowa, nawiązując do zapachy wysuszonych liści, pochodzi z łacińskiego „foen” czyli siano. Surowcem zielarskim są bulwy i nasiona kopru włoskiego.

W tradycyjnym zielarstwie

Przez wieki bulwy i nasiona kopru stosowano praktycznie do wszystkiego. Od problemów trawiennych, przez kaszel, po wspieranie laktacji u matek karmiących. Wybitny lekarz starożytny, Galen, obok szparag, pietruszki i selera, uznawał fenkuł,  za jeden z czterech korzeni „otwierających”. Usuwających przeszkody: zimna, wiatru, flegmy i wilgoci.

fenkuł bulwy kopru włoskiego

Św. Hildegarda pisała: „ma w sobie przyjemne ciepło, w melancholii rozwesela. Pomniejsza zły śluz i zgniłości, zagłusza przykrą woń oddechu, daje oczom jasne widzenie”.

Starogrecka nazwa rośliny brzmiała „marathon”, co znaczy stawać się chudym. To dlatego, że roślina pomaga regulować łaknienie. Zmniejsza nadmierny apetyt, stymuluje zbyt słaby, pomaga również na czkawkę.

Profil energetyczny
Smak: Aromatyczny, posmak słodki, ostry
Energetyka: Rozgrzewa, osusza
Tkanki: Wątroba, nerki, pęcherz, śledziona, płuca, żołądek
Działanie: Usuwa wilgotne, zimno, flegmę, rozgrzewa nerki, oczyszcza, harmonizuje energię, tonizuje wątrobę

Nasiona kopru włoskiego usuwają zimną wilgoć z żołądka, śledziony i podbrzusza.

Nasiona kopru włoskiego lecznicze i energetyczne działanie. Przepisy

Medycyna wschodnia zaleca: na niestrawność, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, wymioty, biegunki, nieregularne wypróżnienia, nieświeży oddech, wzmożenie laktacji u matek karmiących, kolki niemowlęce, pasożyty.

  • W zmniejszonym apetycie, ze złym samopoczuciem i bólem głowy. Przy pomarańczowym moczu (z powodu kwasu moczowego lub kamieni), dnie moczanowej, infekcjach dróg moczowych.
  • W mieszankach w dolegliwościach skórnych.
  • W kaszlu z cienką przezroczystą flegmą, bólem gardła, przy astmie z trudnościami w oddychaniu.
  • Kolkach i wysypkach u niemowląt, infekcjach drożdżowych, nawet dla uregulowana ciśnienia krwi.
W medycynie współczesnej

Nasiona kopru włoskiego działają przeciwskurczowo, zmniejszając napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i czynności wydzielnicze wątroby.  Wzmagają ruchy perystaltyczne jelit, przeciwdziała wzdęciom i kolkom jelitowym. Przywracają prawidłowy przebieg trawienia, łagodzą dolegliwości trawienne.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, osłaniające na przewód pokarmowy. Wykrztuśne, przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe, uspokajające.

Są łagodnym środkiem wykrztuśnym, szczególnie u dzieci. Pomocne przy trudnościach w oddychaniu, dusznościach, zapaleniu oskrzeli i świszczącym oddechu. Można używać do płukanek gardła. Działają łagodnie moczopędnie, pomocne w leczeniu kamieni nerkowym,  w połączeniu z mącznicą  infekcji pęcherza.

Nasiona kopru włoskiego przepisy

Są dobrym środkiem aromatyzującym w ziołowych mieszankach. Szczególnie w gorzkich, na układ pokarmowy i wątrobę, pomagają zmniejszyć gorycz.

Herbatka z nasion kopru włoskiego

Łyżkę całych nasion zalać 2 kubkami zimnej wody, podgrzewać do wrzenia. Gotować na małym ogniu 2-3 minuty. Odstawić pod przykryciem 10 minut do naciągnięcia. Kubek herbatki przed posiłkiem zmniejszy apetyt (lub poprawi) a po jedzeniu wspomoże trawienie.

herbatka z kopru włoskiego

W zaburzeniach trawiennych żołądka i jelit pije się 2-3 razy dziennie pół szklanki. Dzieci małe łyżeczkę, starsze łyżeczkę co 3 godziny w bólach brzucha i zaparciach. U karmiących matek stymuluje laktację, dosładza mleko, co sprawia, że jest smaczniejsze dla dziecka. Redukuje zaburzenia trawienia u niemowląt karmionych piersią.

W mieszankach łagodzących wzdęcia i niestrawność z wybranymi ziołami: kocimiętką, wiązówką, miętą pieprzową, kolendrą, anyżem, kminkiem.

Syrop
½ rozdrobnionych nasion dokładnie rozetrzeć z łyżeczką miodu. Podaje się 2 razy dziennie dzieciom w chorobach górnych dróg oddechowych i zaburzeniach trawiennych. Matkom karmiącym jako środek pobudzający laktację.

Ajurwedyjska CCF
Rozpala ogień trawienny i odtruwa. Przepis Tutaj

Ajurwedyjska herbatka na poprawę metabolizmu i odtrucie. Przepis

Grypa żołądkowa

  • 2 kubki wody
  • łyżeczka całych nasion kopru włoskiego
  • ½ łyżeczki kurkumy
  • Mały kawałek kory cynamonu
  • Cytryna i miód opcjonalnie

Pokrojony na cząstki imbir z kurkumą, włoskim i cynamonem, zalać wodą w rondelku, podgrzewać do wrzenia. Opcjonalnie można dodać anyż, kardamon lub liść laurowy. Zmniejszyć ogień, gotować  około 2 minut. Zdjąć z ognia, odstawić 5 minut do naciągnięcia. Przecedzić, dosłodzić odrobiną miodu lub łyżką soku, 2 grube plastry cytryny rozgnieść łyżeczką w kubku.

Herbatka oczyszczająca i na wzmocnienie

  • Łyżka nasion kopru włoskiego
  • Po ½ łyżki liścia karczocha, korzenia cykorii podróżnika, kwiatu nagietka
  • I po ½ łyżeczki liścia mięty, korzenia mniszka, kwiatu nagietka

Zioła wymieszać. Ponad połowę łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pije się 2 razy dziennie ½ szklanki naparu w niedomaganiach wątroby, zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, niestrawności, skurczach mięśni gładkich i przewodów żółciowych. Herbatka wspomaga przemianę materii, wyrównuje poziom cholesterolu, usuwa toksyny, przeciwdziała ryzyku wystąpienia miażdżycy.

Na suchy kaszel
Wymieszać w równej proporcji: koper włoski, porost islandzki, babkę lancetowatą, szantę i podbiał. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10 minut i przecedzić. Dosłodzić sokiem malinowym. Podaje się 2 razy dziennie przy suchym, męczącym kaszlu.

Dla duszy i emocji

Fenkuł ma w sobie pierwiastki powietrza i ziemi. Wyrasta wysoko, chwiejąc się na wietrze. Jednocześnie jest głęboko zakorzenioną rośliną, co pomaga zrozumieć jego emocjonalne sygnatury.

Uziemia, pomaga trawić nie tylko pokarm, ale i myśli. Nasiona kopru włoskiego idealne dla osób , które cierpią na niestrawność, jednocześnie za dużo myślą, nie potrafią zrelaksować umysłu i brakuje im uziemienia.

Wskazania we wzorcach nierównowagi:

Osoby, które zbyt mocno siedzą w głowie, przesadzają z analizowaniem wszystkiego. Mają problemy z wyrażaniem emocji, podejmowaniem działań w realizowaniu swoich pomysłów. Ktoś nadmiernie pochłonięty myśleniem jest odłączony od potrzeb ciała, będzie miał tendencję do zaburzeń trawienia, gazów, wzdęć, odbijania i nadmierny apetyt na słodycze.

Ten nadmiar energii w umyśle skutkuje jej niedoborem w przewodzie pokarmowym. Skurcze w żołądku i jelitach są odzwierciedleniem zbytniego poruszenia w  umyśle. Słodki, lekko ziemisty aromat ściąga energię w dół, do wnętrzności. Pomaga przejść od myślenia do działania, co rozładowuje napięcie emocjonalne i poprawia trawienie.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments