Apteka w twojej kuchni, Jesteś tym co jesz, Porady, Profilaktyka

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Witamina B3 [niacyna] jest tym dla mózgu, czym dla kości wapń. W wyniku niedoboru witaminy B3 człowiek traci pamięć, popada w apatię lub nerwowość i agresję. Nie może spać, ma trudności z kojarzeniem. Zapada na depresję i choroby psychiczne typu schizofrenia.

Czym jest witamina B3 czyli niacyna?

Niacyna jest maleńką cząsteczką, zbudowaną z zaledwie 14 atomów. Mniejsza od prostej cząsteczki glukozy, ale odgrywa znaczącą rolę w ponad 500 reakcjach w organizmie i ma ogromny wpływ na zdrowie.  Jej niedobory powodują nie tylko dolegliwości psychiczne.  Również migreny, choroby dziąseł i owrzodzenie jamy ustnej, osłabienie mięśni, choroby skórne, biegunki i nudności.

Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

W 1914 roku polski biochemik Kazimierz Funk wysunął hipotezę, że pelagra czyli rumień lombardzki jest skutkiem niedoboru jakiejś witaminy. I tak wykrył niacynę. Ale na potwierdzenie istoty działania związku trzeba było czekać kolejne lata. Ostre objawy pelagry to język truskawkowy, zapalenie języka i całej jamy ustnej. Do tego dochodzą nudności, wymioty, biegunki, zaczerwienienia skóry i złe samopoczucie psychiczne. Jako czynnik antypelargiczny witamina B3 nazywana jest niekiedy witaminą PP.

Witamina B3 właściwie określa dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Inaczej niż inne witaminy z grupy B produkowana w organizmie z tryptofanu. Jednak są to niewielkie ilości. Jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie.

Witamina B 3 a głośny przypadek sprzed lat

Lata temu w USA głośnym echem odbiła się historia dziewczyny cierpiącej na zaburzenia schizofreniczne. Dziewczynka z powodu znacznej nadwagi wstydziła się chodzić do szkoły. Matka zaprowadziła ją do lekarza, który ustalił ścisłą dietę.

Pacjentka straciła ok. 30 kg, ale odtąd zaczęły się z nią dziać dziwne rzeczy. Rzucała się nawet na własną matkę. W okresie 7 lat była leczona w siedmiu szpitalach.  Obejrzało ją wielu lekarzy, rodzice wydali ponad 150.000$. W efekcie postawiono diagnozę – nieuleczalna schizofrenia. Jako niebezpieczną dla otoczenia umieszczono w zakładzie zamkniętym. Witamina B3 czyli niacyna a depresje i choroby psychiczne

Aż znalazł się lekarz, który uważał schizofrenię za uleczalną chorobę metaboliczną. Uznał, że pacjentka wymaga leczenia dużymi dawkami witamin., głównie z grupy B, w szczególności witaminą B3. Oraz pierwiastkami życia, zwłaszcza cynkiem czyli składnikami, których brakowało w jej diecie.

Po kilku tygodniach dziewczyna wróciła do zdrowia. Sprawa nabrała rozgłosu w mediach, jako że rodzice wytoczyli poprzednim lekarzom i klinikom procesy sądowe.

Witamina B3 a choroby psychiczne

Autorzy książki Niacin – The Real Story [1] kanadyjscy lekarze, biochemicy i badacze dr Saul, Foster oraz lekarz psychiatra Abram Hoffer prezentują niezbite dowody skutecznego leczenia witaminą B3 wielu zaburzeń psychicznych. 

Ten ostatni jest autorem ponad 600 publikacji naukowych dotyczącym roli witamin w chorobach psychicznych, depresjach i uzależnieniach.  Zmarły  w 2009 roku w wieku 91 lat dr Hoffer w przeciągu 55 lat skutecznie leczył pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, w tym schizofrenią, depresjami, uzależnieniami uzyskując wskaźnik skuteczności na poziomie 75-80%. To imponujący wynik w porównaniu z leczeniem farmakologicznym, gdzie poprawę odnotowuje się w mniej niż 10% przypadków.

Rola witaminy B3

Witamina B 3 pomaga rozkładać tłuszcze i białka, przekształcając je w energię. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zdrową skórę i przeciwdziała wyczerpywaniu się rezerw energii.

Badania wykazują, że niacyna redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zawału serca. Reguluje poziom trójglicerydów i cholesterolu. Profesor Edwin Boyle,, który 20 lat poświęcił na badanie niacyny twierdził, że „pomaga usuwać najobfitszych tłuszcze i metabolity z naczyń krwionośnych łagodząc dolegliwości artretyczne.

  • Witamina B3 współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych
  • Uczestniczy w przemianach metabolicznych uwalniających energię
  • Bierze udział w tworzeniu czerwonych ciałek krwi
  • Hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków
  • Reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów
  • Rozszerza naczynia krwionośne
  • Ma kluczowe znaczenie dla systemu nerwowego i stanu psychicznego
  • Poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów
Objawy niedoboru witaminy B3

Pierwszymi objawami niedoboru niacyny mogą być:

  • ból języka, obłożenie, pękanie
  • owrzodzenie ust
  • przebarwienia na skórze
  • bezsenność, słaba pamięć, zawroty głowy
  • drażliwość i nerwowość

ból języka, objawy niedoboru witaminy b3

W dłuższej perspektywie:

  • ogólne osłabienie
  • zaburzenia w działaniu układu nerwowego, niepokój, depresja
  • agresywne zachowania, wybuchy złości, nadmierna aktywność
  • zaburzenia psychiczne
Niski poziom

Niedobory witamin najczęściej wynikają z zaburzeń procesów metabolicznych i wchłaniania. Pierwszym krokiem powinno być uregulowanie pracy układu pokarmowego, wzmocnienie ognia trawiennego. W jaki sposób wzmocnić TUTAJ.

Osoby z dobrym trawieniem, przy prawidłowym odżywianiu nie potrzebują uzupełnienia witaminy B3. Codzienne pożywienie jej dostarcza. Żywność sztuczna, przetworzona z dużą ilością cukrów ją wypłukuje.

Kiedy wzrasta 2-3 krotnie zapotrzebowanie:

  • Przy nadużywaniu alkoholu
  • Nadmiarze węglowodanów, cukrów, żywności przetworzonej
  • Stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
  • Ciężkiej pracy fizycznej
  • Ciąży i karmieniu piersią

Gdyby ktoś zażywał 100 mg niacyny dziennie, będzie zdumiony swoim wyglądem. Skóra staje się zaczerwieniona, odczuwa się świąd, mrowienie. Ale dokuczliwe symptomy mijają po 20 minutach. Taka reakcja jest spowodowana uwolnieniem się histaminy i heparyny krążącej w krwi, więc nie ma powodu do niepokoju. Co ciekawe reakcji w postaci niacynowego rumieńca nie mają chorzy na schizofrenię. Potwierdza to zaburzenia metabolizmu lipidów u chorych na tę chorobę (patrz źródła na końcu strony)

Witamina B3 – naturalne źródła

Niacyna jest wszędzie tam, gdzie pozostałe witaminy z grupy B, ale w różnych ilościach.

  • Najobfitszym źródłem są drożdże piwne.
  • Sporo znajduje się w wątróbce wołowej, tuńczyku, mięsie, jajach, owocach morza.
  • Bogate w niacynę są orzeszki ziemne.  Ale arachidy łatwo ulegają zakażeniu grzybem aspergilus flavus, który produkuje silnie rakotwórcze aflatoksyny.
  • Dobrym źródłem witaminy B3 są pomidory, sucha fasola i groch, otręby pszenne, suche brzoskwinie, migdały.
  • Ziarna słonecznika, orzechy, kasza gryczana, grzyby, brokuły, awokado, karczochy.

witamina B niacyna źródła

Kurację suplementami, szczególnie niacynamidem, który ma trochę inne działanie, nie powoduje rumienia ani nie obniża tłuszczu we krwi należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Suplement wprowadza się od małych dawek, stopniowo zwiększając.

Bez obawy witaminę B3 można suplementować jedzeniem. Najlepiej drożdżami, które oprócz niacyny zawierają duże ilości innych witamin z grupy B, fosforu i cennego selenu. Ale uwaga: drożdży nie można jadać żywych!

Dopóki nie zostaną strawione żyją nadal w przewodzie pokarmowym odżywiając się ..witaminami z grupy B. Więc przed spożyciem trzeba je „zabić”. Drożdże giną w temperaturze 60°C, czyli wystarczy je zalać gorącą wodą lub mlekiem. Niestety w takiej postaci są wręcz obrzydliwe w smaku. My proponujemy smaczniejszy sposób ich podawania

Fałszywy móżdżek przepis

Składniki:
15 dkg świeżych drożdży piwnych lub piekarskich
mała cebula
1-2 jajka
2 łyżki mleka
Sól, pieprz, zieleninafałszywy móżdzek

Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na na maśle lub oliwie z kilkoma łyżkami wody. Dodać rozkruszone drożdże mieszając, by nie przypalić. Po rozpuszczeniu drożdży wlać jajka rozkłócone z mlekiem. Wymieszać do ścięcia i odstawić z ognia. Doprawić solą pieprzem, posypać natką pietruszki, szczypiorkiem lub innymi ziołami. Można serwować na ciepło i zimno.

Referencje: 
Witamina B3 niacyna,  Medyczne Centrum Uniwersytetu Maryland [1]
Test niacynowy w schizofrenii, Klinika Psychiatrii Dorosłych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu [2]
Kuchnia i medycyna,  Irena Gumowska, Julian Aleksandrowicz ISBN 83-902595-5-9
Witaminy z grupy B, NCBI [3]

3.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech Sowiński
Wojciech Sowiński
7 lat temu

Mam za dużo B3 Która się podobno gdzieś odkłada i coś psuje. Co blokuje wchłanianie się tej witaminy

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
7 lat temu

Najczęstszym powodem nie przyswajania przez organizm witamin z grupy B jest niedobór kwasu żołądkowego https://nowa.sekrety-zdrowia.org/niedobor-kwasu-zoladkowego-lekcewazony-problem-i-powazne-konsekwencje/

Pyza
Pyza
7 lat temu

Witamina B3 – jak wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie (w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – czyli A D E i K), gdy jest przyjmowana w nadmiarze, jest po prostu wydalana z organizmu wraz z moczem. Nie ma możliwości jej odkładania. Pozdrawiam!

Jakub
Jakub
6 lat temu

Pomyliłeś z witamina D3 przy której suplementacji trzeba brać witaminę K. Chodzi o coś z wapniem w kościach ale nie pamiętam dokładnie o co. Dlatego często witamina d3 jest sprzedawana w kompleksie d3mk7 aby uniknąć tych że objawów

Anna
Anna
5 lat temu

Ile to jest 13-5 dkg?