Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Medycyna ludowa, Porady, Terapie naturalne

Zaburzenia prostaty – testosteron czy inne przyczyny? Jakie zioła

Zaburzenia prostaty - testosteron czy inne przyczyny? Naturalne remedia

Odnośnie zaburzeń prostaty usłyszałam kiedyś ciekawą opinię. Mianowicie na jednym ze spotkań w miejscowym stowarzyszeniu medyków towarzyszyła mi moja mentorka dr Chandrika ze Sri Lanki. Opowiadałyśmy o filozofii ajurwedy wspominając o diagnostycznych.

Ajurweda i problemy z prostatą

Biorący udział w spotkaniu lekarze wątpili, że z pulsu można odczytać zaburzenia, chcieli sprawdzić na sobie i rzucili hasło by zabawić się w testy. Mimo nieodpowiednich warunków w sali, hałasie ponad dwudziestoosobowej grupy osób udało się wyłapać główne zaburzenia. O wynikach, chciałyśmy informować dyskretnie osoby zainteresowane. Uparli się by to robić publicznie.

– U jednego z nich wymieniam symptomy nierównowagi i szeptem dodaję: wyraźny problem z prostatą.
– Odpowiada głośno zwracają się do całej sali: Dlaczego tak cicho mówisz, przecież to żaden wstyd. Wiadomo,  że każdy mężczyzna po 50-tce ma problem z prostatą.
– Stanowczo zaprzeczam: patologia nie jest stanem normalnym w żadnym wieku. Dr Chandrika wtrąca: mój 65 letni mąż nie ma, i nigdy nigdy nie miał problemów z prostatą.

Zaburzenia prostaty – testosteron czy inne przyczyny?

Powyższe koncepty dotyczą wielu chorób i dolegliwości, które współczesna medycyna uważa za normę w pewnym wieku, co jest fałszywym założeniem. Nic dziwnego, że przy takim podejściu statystyki alarmują: na łagodny przerost gruczołu krokowego cierpi 60% mężczyzn od 40-60 roku życia.

Zaburzenia prostaty - testosteron czy inne przyczyny? Naturalne remedia

Najczęstsze schorzenia gruczołu krokowego to: ostre zakażenia bakteryjne, przewlekłe stany zapalne, łagodny przerost prostaty i nowotwory złośliwe. Biorąc pod uwagę charakter objawów, mają one ogromny wpływ na jakość życia, komfort fizyczny i psychiczny.

Każda choroba jest konsekwencją podstawowych zaburzeń równowagi na poziomie energetycznym, emocjonalnym, psychicznym i na końcu fizycznym. Stres, napięcia, daleki od natury styl życia skutkują rozregulowaniem układu nerwowego, hormonalnego, wywołują stany zapalne, które dotykają najsłabsze organy. W tym wypadku prostatę. Co ciekawe w społeczeństwach żyjących zgodnie z naturą ( niebieskie strefy) ten problem jest praktycznie nieznany.

Zaburzenia prostaty objawy

Łagodny przerost prostaty początkowo powoduje dyskomfort, problemy z oddawaniem moczu i potencją. Kolejno pojawiają się bóle kręgosłupa, bioder, żeber, osłabienie lub drętwienie nóg i stóp.

Typowe symptomy zaburzeń gruczoły krokowego  to m.in:

  • Nagła potrzeba oddawania moczu co 1-2 godziny
  • Parcie na pęcherz nocą
  • Wydłużony czas oddawania moczu, trudności z rozpoczęciem
  • Słaby, przerywany strumień,
  • Niemożność całkowitego opróżnienie pęcherza, kapanie na koniec
  • Ból podczas oddawania moczu lub wytrysku
  • Krwiomocz
  • Dysfunkcje seksualne

Ostry stan zapalny: podwyższona temperatura, bóle mięśni, nieustępliwy ból krocza, narządów płciowych, czasem w dolnej części pleców i odbytnicy. Utrzymujące się ponad 3 miesiące objawy zapalenia prostaty uznaje się za przewlekłe.

Przyczyny psychosomatyczne

Współczesna medycyna wysnuła teorię, że w pewnym wieku u mężczyzny problemem staje się testosteron, który powiększa gruczoł krokowy. Wiadomo, że naturze nic się nie dzieje przypadkowo. Skoro ciało ma własną mądrość, a testosteron jest bardzo ważnym hormonem, warto szukać innych przyczyn.

Przerost gruczołu krokowego uznano za naturalną konsekwencję starzenia. Ale przecież powiększająca się prostata to stan nadczynności, nie odwrotnie. Wraz wiekiem zanik/atrofię można uznać za proces naturalny, ale na pewno nie przerost.

zdrowie mężczyzny zioła libido prostata

W odpowiedzi na bodźce zewnętrzne natura/organizmy żywe reagują dążeniem do zwiększenia, bądź zmniejszenia płodności. Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Kojarzony z męskością:  atrybutem wojownika, silnym, sprawnym, umięśnionym, potrafiącym zapewnić rodzinie byt i bezpieczeństwo. Toteż gdy jego otoczenie/terytorium wydaje się zagrożone, chce pokazać swoje atrybuty.  Mówimy tu o konflikcie terytorialnym związanym z poczuciem zagrożenia utraty  stanu posiadania, godności, honoru „męskich wartości”  i braku „oznaczonych granic”.

Podświadomy konflikt może obejmować życiową porażkę, rozwód, zdradę, poniżenie, zagrożenie lub utratę pracy, stanowiska, władzy, przejście na emeryturę itp. Mężczyzna nie czuje się wystarczająco męski, na co odpowiada system hormonalny. Trwający konflikt wewnętrzny prowadzi do napięcia, stresu,  dysharmonii na poziomie energetycznym i wreszcie pojawia się jako fizyczny objaw.

Perspektywa holistyczna

Problemy z prostatą to objaw głębszych zaburzeń równowagi  całego systemu. Należy wziąć pod uwagę całość, rozpoznać wzorce: gorąco, zimno, suchość, napięcie, zastój. I wówczas dobrać indywidualnie zioła/środki, które przywrócą równowagę całości, a nie tylko usuną objaw. Więcej w artykule: Jakie zioło na…? Nie ma ziół na coś…

Według ajurwedy główną przyczyną są zaburzenia vata dosha w tkankach rozrodczych, czego skutkiem jest kumulowanie w osłabionym obszarze toksycznych odpadów ama.  Z uwagi na położenie, prostata jest podatna na działanie toksyn środowiskowych (chemii, pestycydów, promieniowania elektromagnetycznego), które gromadzą się w układzie moczowym i jelicie grubym.

TCM upatruje źródeł choroby w niedoborze nerek,  które przechowują pierwotną energię. Wyczerpane zasoby energetyczne poprzez przewlekły stres, tłumione emocje, niezdrowy tryb życia prowadzą do zaburzeń i stanów zapalnych. Możliwe wzorce nierównowagi i objawy towarzyszące OT.

  • Niedobór yang nerek – OT: wrażliwość na zimno, obrzęki, osłabienie kolan, ból dolnej części pleców, język blady, wilgotny, puls słaby, wolny.
  • Stagnacja Qi wątroby – OT: wzdęcia, ucisk w klatce piersiowej, częste wzdychanie, zmęczenie, drażliwość, depresja, język lekko ciemniejszy, puls żylasty.
  • Niedobór, zastój krwi – OT: skłonność do żylaków, pajączków – brzuch, nogi, kolana, kostki, cienie pod oczami, poszarzała cera, język purpurowy, puls żylasty.
  • Zaburzenia Yin nerek – OT: nadmierne pragnienie, bezsenność, zawroty głowy, nocne poty, zaparcia, słabe kolana, dolna część pleców, impotencja, język suchy, puls szybki, cienki.
  • Gorąca wątroba – OT: wybuchy gniewu, frustracja, nerwowość, czerwone piekące oczy, czerwone boki języka, tętno szybkie, drżące jak struna od gitary. Objawy nasilają się po alkoholu i pikantnych potrawach
  • Ogień serca – OT: niepokój emocjonalny, lęki, bezsenność, kołatanie serca. Ewentualna krew w moczu ma jasnoczerwony kolor. Czubek języka czerwony, tętno szybkie, często występują wrzody.
Zioła na prostatę

Dobierając zioła dla prostaty, należy rozpoznać ogólne wzorce nierównowagi, jednocześnie wspierając inne osłabione narządy. Warto wziąć pod uwagę czynniki psychosomatyczne. Im dłużej trwają konflikty emocjonalne tym  bardziej organizm traci balans, wytwarza i gromadzi więcej toksycznych odpadów.

Niektóre olejki, i esencje kwiatowe działają na tkanki męskiego układu rozrodczego oraz pomagają rozpoznać i wyeliminować poczucie zagrożenia związanego  terytorium:  cyprys, jałowiec, sosna, dąb, jabłoń, jarząb.

dereń jadalny - właściwości, zastosowanie, przepisy

  • Zioła moczopędne jak  pokrzywa, skrzyp polny, mniszek, przytulia oczyszczają z toksyn nerki i układ moczowy.
  • Dereń, pochrzyn, kłącze piwonii, rehmanii tonizuje i odżywia nerki.
  • Pyłek pszczeli energetyzuje, rewitalizuje i wzmacnia organizm.
  • Zioła z powinowactwem do prostaty: korzeń pokrzywy, ashwagandha, palma sabałowa, świerzbiec, korzeń maca, suma, kordyceps, bocznia piłkowana, śliwa afrykańska. Więcej o ich działaniu oraz przepisy dla panów w artykule: Zioła dla mężczyzny – święta męskość, prostata, wytrzymałość.

Na przykład korzeń pokrzywy działa na układ  moczowo-płciowy, mięśniowo-szkieletowy, hormonalny, rozprasza wilgotną stagnację w dolnych częściach brzucha. Wskazania: słabe dno miednicy, dolegliwości związane z oddawaniem moczu.

B. della Porta

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments