Zielona herbata i cynk lepsze niż hydroksychlorochina w leczeniu zakażeń koronawirusem.?
W maju na łamach The Washington Post padło pytanie dlaczego w Azji notuje się znacznie mniej zgonów z powodu covid-19 niż w Europie i Ameryce. Zaskakująco mało zanotowano w Japonii i Wietnamie. Wyraźne różnice w geografii śmiertelności na świecie przyciągnęły uwagę naukowców próbujących złamać kod koronawirusa.
Na portalu Zerohedge [1] pojawiła się analiza geograficzna statystyk ciężkich powikłań covid-19 i odżywiania. Najmniej notuje się w krajach, gdzie dieta jest bogata w cynk i pije się dużo zielonej herbaty.
Korelacja to nie związek przyczynowy, ale są pewne dowody, że obydwa czynniki zapobiegają śmiertelności jak to ma miejsce w przypadku nowotworów i chorób serca.
Zielona herbata i cynk
Zielona herbata zawiera znaczne ilości unikalnego flawonoidu – galusanu epigallokatechiny [EGCG], który jest silnym jonoforem cynku. Oznacza to, że ułatwia komórkom zaabsorbować cynk. I odwrotnie, cynk zwiększa biodostępność EGCG. Obydwa składniki działają w synergii wzmacniając potencjał terapeutyczny. Jak wynika z badań
- EGCG ma szerokie spektrum działania przeciw wirusom i antyrakowe
- Hamuje przywieranie wirusa i blokuje początkowy etap zakażenia SARS-CoV-2
- Ma zdolność przenikania do wnętrza wirusa, uniemożliwiając aktywność i replikację
- Wykazuje lepsze wiązania z białkami wirusa, zatem większą aktywność niż chlorochina
Zielona herbata zawiera też taniny hamujące namnażanie wirusów [2]
Cynk jest kluczowym pierwiastkiem, chroniącym organizm przed infekcjami i zakażeniami. Wspiera układ odpornościowy i zmniejsza replikacje wirusów atakujących drogi oddechowe. Więcej na temat cynku tutaj. W leczeniu covid-19 stosuje się syntetyczny jonofor cynku (HCQ) hydroksychlorochinę z cynkiem. Lepszym, bo naturalnym rozwiązaniem jest zielona herbata i cynk.
EGCG jest niestabilny, o słabej biodostępności. Spektrometria UV-VIS pokazuje, że wraz cynkiem absorpcja wielokrotnie wzrasta [3]. EGCG łatwiej przenika do komórek w obecności cynku, i odwrotnie cynk w obecności EGCG, zmniejszając utlenianie tego ostatniego.
Cynk i EGCG
Najbardziej bogate w cynk są ostrygi, zawierają aż 270-600 mg/kg. Mniej otręby otręby pszenne, kiełki pszenicy, nasiona dyni i słonecznika 130-202 mg/kg. Sporo cynku zawiera większość grzybów, wątroba wołowa, mięso wołowe, kurze, królicze, ryby, owoce morza i jaja. Owoce i warzywa są na ogół ubogie w cynk.
Najwięcej aktywnych związków zawiera japońska zielona herbata Matcha w postaci zielonego proszku. W filiżance napoju jest dziesięciokrotnie więcej antyoksydantów niż w zwykłej zielonej herbacie.
Sposób przygotowania herbaty Matcha
0,5 łyżeczki herbaty zalać przegotowaną wodą o temperaturze 70-80 stopni. Ubijać bambusową miotełką lub patyczkiem aż powstanie piana. Więcej właściwości Matcha tutaj.
Przyswajalność składników odżywczych
Generalnie człowiek nie powinien mieć problemów z niedoborem składników odżywczych. Organizm sobie daje radę nawet w trudnych warunkach i zawsze dąży do równowagi. Niedobory żywności były zawsze częścią egzystencji na przestrzeni ewolucji człowieka.
Przyswajalność makro, mikroelementów, witamin i minerałów ma źródło w zaburzeniach homeostazy, często jest pierwszym sygnałem, że coś się niedobrego dzieje. Kluczem jest rozpoznać sygnały wysyłane przez ciało by adekwatnie reagować. Pamiętając, że każdy organizm jest jedyny w swoim rodzaju, inaczej reaguje na żywność, leki, terapie.
Wkrótce ukaże się moja książka, z której będzie można się nauczyć jak odczytać sygnały wysyłane przez organizm i jak samemu sobie pomóc.