REKLAMA

Jajko to skarbnica najlepiej przyswajalnych składników odżywczych

 

Jajko to skarbnica najlepiej przyswajalnych składników odżywczych, a przez lata byliśmy straszeni , że należy je jeść w ograniczonych ilościach ze względu na cholesterol. Z tym,  że po pierwsze to nie cholesterol powoduje choroby serca i krążenia, a po drugie jeśli gotujemy jajka we wrzątku, wewnątrz skorupki temperatura nie przekracza 92 stopni, a w związku z tym nie ginie lizyna, która neutralizuje cholesterol zawarty w jajku, a nawet wypłukuje go z naczyń krwionośnych.

 

jajka skarbnica witamin

A więc gotowanymi jajami można obniżyć wysoki poziom cholesterolu. Lizyna jest jednym z niezbędnych 8 aminokwasów, których ludzki organizm sam nie potrafi wytworzyć i wszystkie te aminokwasy zawiera właśnie jajko.  Lizyna wchodzi w skład białek osocza krwi, stanowi niezbędny składnik białek strukturalnych kości, skóry, ścięgien, chrząstek i białek tworzących hormony, enzymy, przeciwciała, jest niezbędna dla wzroku.

 

Ponadto jajko jest źródłem najlepiej przyswajalnych minerałów, witamin K, A, B12, witaminy D której wszystkim w naszej szerokości geograficznej brakuje a która bierze udział aż w 200 procesach genetycznych, oraz wysokiej jakości kwasów tłuszczowych  niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu, układu nerwowego i serca.

Jajka to najdoskonalszy produkt pochodzenia zwierzęcego, jest w nich wszystko co potrzebne do życia. Nie ma drugiego takiego pokarmu, który zawiera tyle niezbędnych dla zdrowia i łatwo przyswajalnych składników odżywczych i jednocześnie jest niskokaloryczny.

Doktor Dr. Weston A. Price  powiedział : „Amerykanie cierpieliby na mniej chorób serca, gdyby jedli więcej jaj”.

zdrowe jajka od szczesliwych kur
Oczywiście mowa tu o jajach od szczęśliwych kur, wiejskich, a nie z fabryki klatkowej.

Wiejska kura nie stresuje się pobytem w klatce przez co  nie produkuje chormonów stresu, sama dobiera sobie jedzenie instynktownie – skubie trawę, zioła, czasami piasek, kamyki które są źródłem krzemu. Dostaje ziarno, zamiast paszy z barwnikami, hormonami i antybiotykami oraz co najważniejsze jest na słońcu, dzięki temu wytwarza w jajku witaminę D.

A więcej jedzmy dużo jaj, jeśli się boimy cholesterolu to gotowanych w skorupkach,  najlepiej zakupionych prosto u gospodarza ewentualnie z wolnego wybiegu, warto zapłacić trochę więcej i mieć pełnowartościowy produkt.

Medycyna ludowa zna również skuteczne sposoby leczenia jajem.  Terapia jajkiem 

 

zdrowe jajka

REKLAMA

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
  • http://szlachetnezdrowienet.pl

    Doskonały artykuł. Zajadam się codziennie jajkami. Dodatkowo dwa razy w roku, tj. cały listopad, następnie cały luty jem i zachęcam do tego samego – skorupki jaj, które zawierają wapń, żelazo, mangan, miedź, krzem, siarka, cynk, molibden i wiele innych, w sumie 27 minerałów. Oczywiście i jaja i skorupki tylko i wyłącznie od „szczęśliwych kur” tak jak wspomniał w artykule autor wpisu.

  • Pat

    Jem codziennie od 3 do 13 jaj. Pomimo nadużywania alkoholu żadnych kłopotów ze zdrowiem.

REKLAMA
%d bloggers like this: