REKLAMA

Kwas foliowy a choroby serca

 

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że kwas foliowy odgrywa olbrzymią rolę zapobieganiu wad układu nerwowego u płodu, dlatego jest przepisywany kobietom w ciąży. Natomiast już mało kto wie, jak jest istotny w każdym wieku w profilaktyce m.in. chorób serca, układu nerwowego i zapobieganiu zawałom.

 

kwas foliowy a ryzyko zawalu serca

 

Panuje powszechne przekonanie , że to cholesterol  ma wpływ na elastyczność naczyń krwionośnych, dlatego by zmniejszyć jego poziom, nagminnie  przepisuje  się statyny, leki  które  mają poważne skutki uboczne, uszkadzają  wiodące organy  m.in. wątrobę i nerki.
Niestety to droga do nikąd, bo problemem nie jest cholesterol, który jest wręcz niezbędny dla organizmu ale wysoki poziom homocysteiny. W zasadzie każdy, nie tylko osoby narażone na choroby serca powinny zbadać jej poziom, jeśli jest wysoki powyżej 12-15 µmol/l to już sygnał alarmowy.

Podwyższony poziom homocysteiny uszkadza naczynia krwionośne, a cholesterol stara się je zalepiać stąd właśnie „przylepia się” do ich ścianek. Badania wykazały że zwiększenie poziomu  o każde 5 µmol/l zwiększa ryzyko zgonu np. z powodu chorób serca o 50%, z powodu raka o 26%.
Suplementowanie kwasem foliowym wyrównuje jej poziom i eliminuje ryzyko zawałów, wylewów krwi do mózgu czy nawet chorobie Alzhaimera

Kwas foliowy to witamina z grupy B, której organizm sam nie potrafi wytworzyć i musi być dostarczona z zewnątrz. Jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury, obecny w świeżych warzywach – najwięcej w szpinaku, szparagach i brokułach, owocach cytrusowych, soi (uwaga na GMO)  kiełkach, żółtkach jaj kurzych i wątróbce. Zbyt niski poziom kwasu foliowego może być spowodowany niewystarczającym dostarczaniem,  problemami z przyswajaniem oraz paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu nawet w niewielkich ilościach, niedoczynnością tarczycy czy też zażywaniem niektórych leków.  

Dlatego przy wysokim poziomie homocysteiny należy go suplementować w dużych dawkach w połączeniu z witaminami B6 i B12  tak by skutecznie obniżyć jej poziom i zapobiec zawałowi serca i innym chorobom.

Ponadto kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, uczestniczy w produkowaniu serotoniny- hormonu szczęścia, eliminuje stres i depresję bierze czynny udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, wspomaga pracę wątroby, jelit, żołądka. Zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i chorób serca.

Przykładowa zawartość kwasu foliowego w niektórych produktach (100g):
Wątroba wołowa -592 mikrogramy (µg)
Wątroba kurza -380 µg
Jarmuż -187 µg
Por -103 µg
Koper włoski -100 µg
Kapusta pekińska – 80µg
Sałata głowiasta – 75 µg
Papryka, w tym duszona –  60 µg

 

 

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: