Dawne receptury, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Ziołowe przepisy

Głogowy oxymel dla serca i układu trawiennego – domowe przepisy

Głogowy oxymel dla serca i układu trawiennego - domowe przepisy

Głogowy oxymel wzmocni serce, układ krwionośny, poprawi trawienie i odporność. W dawnych wiekach ziołowe oksymele (z łacińskiego oxymelli czyli kwas/ocet z miodem) były bardzo popularnym panaceum niemal na wszystko. W średniowiecznych manuskryptach farmaceutycznych opisano ich ponad 1200 rodzajów!

Głogowy oxymel dla serca i układu trawiennego - domowe przepisy

Cudownie cierpki, słodko-kwaśny głogowy jest naturalnym remedium, jak i aromatyczną przyprawą do sosów sałatkowych, warzyw, dań mięsnych.

Głogowy ocet z miodem

Tradycyjnie głóg jest cenionym remedium dla serca, wspiera je fizycznie, duchowo i emocjonalnie. Jednak medycyna wschodnia podkreśla jego korzyści dla trawienia, co pomaga i układowi sercowo naczyniowemu. Według TCM poprawia metabolizm tłuszczów, wspomaga wątrobę w produkcji żółci, pomaga ścianom jelit lepiej przyswajać składniki odżywcze. Więcej o działaniu głogu i wiele przepisów  tutaj.

Mieszanka z kwiatu, listków i owoców głogu pozytywnie wpłynie też na naczynia w mózgu, poprawi pamięć i koncentrację.

Z kolei naturalny ocet „wpływa” do kanałów żołądka i wątroby. Stymuluje krążenie Qi, „porusza” krew, rozprasza zastoje, niszczy toksyny i zarazki.  W tradycyjnej chińskiej kuchni potrawy obficie doprawione przyprawami smaży się woku skrapiając lekko octem. Zwiększa to „transfer” energii i właściwości ziół do wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Podstawowa receptura

Kluczowe składniki na oxymel głogowy: domowy ocet jabłkowy [przepis], miód z dobrego źródła, suszone kwiaty, owoce i trochę liści głogu.

Proporcje zależą od gustu. Stosunek 5 części miodu na 1 część octu jest jak dla mnie zdecydowanie zbyt słodki. Z kolei 3 części octu na 1 część miodu za bardzo cierpkie. Wszystko pomiędzy daje przyjemną równowagę między słodkim, kwaśnym i cierpkim smakiem. Zwykle daję proporcje  1:4 do 1:3 bez mierzenia, „na oko”. Świeżymi ziołami luźno napełniam słoik, suszonymi do 1/3 wysokości , zalewam octem do połowy, a resztę dopełniam miodem.

Głogowy robię trochę inaczej. Mieszankę doprowadzam do wrzenia. Zmniejszam ogień do minimum i podgrzewam 20-30 minut. Zostawiam pod przykryciem na całą noc. oksymel głogowy ocet

Rano podgrzewam, ugniatam tłuczkiem i przecedzam. Wyścielony gazą durszlak kładę na garnku, wlewam płyn z pulpą i pozwalam ściekać 2-3 godziny. Odcedzony płyn przelewam do butelek.  Przechowuję w lodówce, stosuję 1-2 łyżeczki do przyprawiania potraw, ciepłych i zimnych napojów. To bardzo stara receptura na oxymel głogowy, zdecydowanie korzystniejsza od zimnej maceracji. Wiele osób obawia się gotowania miodu, zachęcam do przeczytania rozważań Tu.  Na zimno maceruje się 2-3 tygodnie.

Oksymel głogowy z dodatkami

Dla wzmocnienia smaku, energetyki i działania  dodaje się owoce, zioła i przyprawy. Pasuje jabłko, skórka z cytryny, imbir, kardamon, cynamon.

  • Przy pozbawionych napięcia, elastyczności tkankach, krwawiących dziąsłach, wrażliwości emocjonalnej można dodać przywrotnik, hibiskusa, liść maliny lub krwawnik.
  • Dla ostudzenia nadmiaru ognia w ciele i emocjach – bez czarny, melisę.
  • Na niepokój, smutek, napięcie w sercu – serdecznik, lipę.
  • Przy problemach ze snem – rumianek, tarczycę drobnokwiatową, szyszki chmielu.

B. della Porta

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments