REKLAMA

Niedobór kwasu żołądkowego – lekceważony problem i poważne konsekwencje

Niedobór kwasu żołądkowego powoduje wiele poważnych konsekwencji dla układu trawiennego i innych narządów.
Odpowiednie wysokie stężenie kwasu solnego w żołądku jest niezbędne do prawidłowego trawienia, które znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Niedobór kwasu żołądkowego

 

Jakie skutki przyniesie niedobór kwasu żołądkowego 

 1. Białka nie będą trawione i wchłaniane (mięso, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe), co zwiększa ryzyko osteoporozy, prowadzi do stanów zwyrodnieniowych a źle przetrawione białka system immunologiczny zaczyna traktować jak wroga – co powoduje alergie i astmę.
 2. Żołądek nie będzie prawidłowo opróżniał treści, co będzie powodować refluks przełyku i tzw. zgagę
 3. Zaburzona zostanie absorpcja niektórych pierwiastków i mikroelementów takich jak wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo, bor, selen itd. przez co zaburzona zostanie biochemia całego organizmu. Co może w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób w tym raka i chorób serca.
 4. Niemożliwa będzie sterylizacja żołądka, przez co zostanie obniżona odporność i wzrasta ryzyko infekcji przewodu pokarmowego w tym chorób jelit, wzdęć i gazów – kwas żołądkowy zabija bakterie i drożdże, które dostają się z pożywieniem. Ale nie tylko, nie zniszczone mikroorganizmy mogą powodować reakcje alergiczne i zapalne w odległych miejscach. Nawet w mózgu – depresja i obniżenie nastroju.
 5. Witaminy z grupy B nie będą przyswajane. Witamina B12 nawet mniej niż 1%.

Objawy mogące wskazywać na niedobór kwasu żołądkowego

 1. Przyspieszone starzenie
 2. Gazy i wzdęcia, zespół jelita wrażliwego
 3. Tendencja do alergii, astma
 4. Refluks żołądkowo-przełykowy
 5. Niedobór żelaza, niedokrwistość
 6. Niedobór witamin z grupy B, szczególnie niski poziom B12
 7. Tendencja do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jelit np.  Candida

Prosty domowy test na niedobór kwasu żołądkowego

Rano na czczo należy wypić ½ szklanki wody z wymieszaną  ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli jest żołądek prawidłowo zakwaszony, roztwór sody wejdzie w reakcje z kwasem żołądkowym, wydzieli się dwutlenek węgla w do 90 sekund powinno się odbić. Jeśli nie, to znaczy że kwas solny ma za wysokie pH i żołądek jest niedokwaszony. W przypadku szczególnie refluksu i zgagi nie należy przyjmowac w żadnym wypadku preparatów, które zobojętniają kwas żołądkowy bo to dodatkowo pogłębia problem, zwalczając jedynie objawy.

Jak zakwasić żołądekSposoby zakwaszania żołądka:

1. Ocet jabłkowy – 15 minut przed posiłkiem wypić szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego – domowego lub organicznego.
2. Używanie kwasu askorbinowego (witaminy C w proszku) w trakcie posiłków
3. Mikstura ajurwedyjska
1 Cytrynę, 2-3 centymetrowy kawałek imbiru zblendować z ½ łyżeczki soli, najlepiej himalajskiej. Zażywać ½ łyżeczki 15 minut przed posiłkiem.

Należy pamiętać aby jeść tylko wtedy, kiedy jest się głodnym i nie pić w czasie posiłku.
Odczucie głodu daje sygnał, że system trawienny jest gotów, aby przyjąć i przetworzyć nowy posiłek. Wyraźne uczucie głodu świadczy bowiem o obecności odpowiedniej ilości enzymów trawiennych w ustach, na ścianach żołądka, w trzustce, wątrobie i jelicie cienkim. Jedzenie bez głodu wywołuje biochemiczny stres organizmu, szczególnie przewodu pokarmowego.
Z kolei picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburza procesy trawienne. Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając pokarm.

Źródło

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • Chomik

  No ciekawe postaram sie zrobić ten test :)

  • refluks

   Dzisiaj rano zrobiłem test, okazało się, że po sodzie nie odbiło mi się, a mam zgagę i refluks. Lekarze jak zwykle standardowo leczą objaw, zapisują mi polprazol. Dla kontroli, żonie po wypiciu sody odbiło się. Dzieki za artykuł.

 • Marzena Jankowska

  jak bralas tą Betaine?

REKLAMA
%d bloggers like this: