Porady, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu

Czarna herbata. Jak parzyć by wydobyć aromat i właściwości

Czarna herbata – najpopularniejszy napój świata przywędrowała do Europy na początku XVII stulecia wraz z jezuickimi misjonarzami. Początkowo niektórzy duchowni i lekarze przestrzegali przed piciem „chińskiego ziela”. Jedni widzieli w nim zagrożenie dla moralności, drudzy dla zdrowia.
Szybko jednak uznano ją za zdrowy napój zapewniający jasność myśli, pogodę ducha i długowieczność.Do początków XX wieku czarna herbata była sprzedawana w aptekach jako środek leczniczy.

I trudno się z tym nie zgodzić. Dobrej jakości, odpowiednio zaparzona czarna herbata działa na ciało na zmysły wręcz zbawiennie. Nic ją nie łączy poza nazwą, z wrzuconą pośpiesznie do wrzątku expresową torebką nie wiadomo czym w środku. O tym czym się różni herbata liściasta od tej w saszetkach i dlaczego na tą ostatnią nie warto wyrzucać pieniędzy przeczytasz TUTAJ

 

Czarna herbata delikatnie pobudza serce i układ krwionośny, doskonale poprawia krążenie, zapobiega miażdżycy i zakrzepom. Zwiększa koncentrację, wyostrza zmysły, pobudza umysł i koi nerwy. Oczyszcza organizm z toksyn, hamuje rozwój bakterii w jelitach, poprawia wydzielanie soków trawiennych i lekko obniża ciśnienie krwi.

Źle zaparzona czarna herbata gubi cenne właściwości, staje się cierpka i gorzka.  Toteż bardziej ją słodzimy albo odruchowo sięgamy po herbaty aromatyzowane w nadziei, że smak będzie lepszy. Nie namawiamy do kupowania gotowych herbat smakowych, natomiast zachęcamy do własnego eksperymentowania i tworzenia smaków.

Czarna herbata. Jak parzyć by wydobyć aromat i właściwości

Jak parzyć czarną herbatę by wydobyć smak i aromat?

Do wyparzonego gorącą wodą i wytartego do sucha porcelanowy czajniczek wsypać 1 łyżeczkę herbaty na każde 0,2 litra wody. Zalać ją „białym wrzątkiem”. Jest to moment kiedy woda wrze na tyle, że pęcherzyki pary nadają jej biały kolor, nie później. Woda w czasie burzliwego wrzenia traci dużo tlenu co pogarsza jakość naparu a cały aromat herbaty ulatuje wraz z gwałtownie wydobywającą się parą. Dobrze zaparzona czarna herbata ma delikatną piankę na powierzchni, lekki aromat i pozbawiony goryczy smak.

Średni czas parzenia czarnej herbaty liściastej w miękkiej wodzie to 3-4 minuty. Trochę więcej w twardej.
Krótkie parzenie powoduje, że teina jeszcze nie wiąże się z garbnikami, więc napar będzie działał orzeźwiająco i pobudzająco. Dłuższy czas parzenia daje napar o działaniu relaksującym.

Czarna herbata parzona na sposób wschodni

Do gotującej się w garnku wody wrzucić sporo herbaty liściastej. Musi jej być więcej niż używa się do normalnego parzenia. Gotować przez 3 minuty. Przelać do imbryka, pozostawić do naciągnięcia w ciepłym miejscu, np. na podgrzewacz do herbaty na świeczkę dzięki temu esencja będzie jeszcze mocniejsza. Gdy wszystko jest gotowe, wlać do szklanki odpowiadającą ilość esencji i dopełnić wodą.

Sławny zielarz o. Jan Grande, który dzieciństwo spędził na pograniczu mongolskich stepów Kirgizji mówił

W Azji zwyczajowo na stole stawiano samowar, a na nim imbryk. W tym imbryku wrzała esencja herbaciana. I tak jest prawidłowo. U nas Polsce uważamy, że gotowanie herbaty zabija wszelkiej jej wartości. Tymczasem ona dopiero powyżej 100°C zaczyna być sobą. Wyparzają się garbniki, witaminy B1, B6 działające przeciw otyłości. Wyparza się delikatna teina, puryna i rutyna, która uelastycznia naczynia krwionośne.
Garbniki w herbacie działają ściągająco i odkażająco i zastępują na Wschodzie jodynę. Narody Azji zalewają ranę esencją herbacianą z płatkami herbaty. Po 2 dniach obrzęk znika, a po tygodniu wszystko się goi.
Również na kobiece problemy ze śluzówkami najlepsza jest esencja herbaciana przechowywana w srebrnym dzbanuszku. Należy robić płukanki i podmywania. Esencja herbaciana do przemywania ran i odleżyn leczy 2 razy szybciej niż wywar z kory dębu.

jak parzyć czarną herbatę

Jeszcze inny sposób indyjski sławna masala chai – czarna herbata z przyprawami PRZEPIS 

Jeśli zaopatrzymy się już w dobrą gatunkową herbatę, możemy dodawać do jej parzenia lub gotowania ulubione zioła, przyprawy i owoce np.

  • Czarna herbata z dodatkiem imbiru, cynamonu i goździków ma ostry, korzenny smak, silnie rozgrzewa, skutecznie rozprawi się z przeziębieniem, bólem gardła, nudnościami i niestrawnością. Ma działanie odchudzające. Schłodzona orzeźwia w upalne dni.
  • Z kilkoma listkami świeżej mięty i melisy ma orzeźwiający smak, działa uspokajająco i łagodząco na przewód pokarmowy,
  • Z anyżkiem w proporcji 1:1 wypita rano stawia na nogi, ma bowiem działanie pobudzające i orzeźwiające.
  • Z kwiatem lipy i suszonymi owocami maliny w proporcji 1:1:1 ma cudowny aromat, rozgrzewa i uspakaja.
  • Z kwiatem chabru w proporcji 1:1, wytworna o królewskim smaku wzmacnia oczy  i poprawia krążenie.
  • Z kwiatami o owocami róży w proporcji 1:1 o pięknym aromacie, odpręża, wycisza i wzmacnia naczynia krwionośne

Ważna uwaga: Cytrynę dodajemy do herbaty po przecedzeniu, już bez fusów, która nieco przestygła. Inaczej wytrąca się toksyczny cytrynian glinu.

♦♦♦♦♦

Cytat zaczerpnięto z książki: Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, Marzenia i Tadeusz Woźniakowie
Niektóre przepisy na herbaty aromatyczne pochodzą z książki: Prosta droga do zdrowia, Stefania Korżawska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
1 rok temu

A czy to prawda? ze jezeli parzymy czarna mniej niz 3 minuty ,dziala ona pobudzajaco na dluzszy czas niz kawa a jezeli 4-6-8 minut to czarna dziala uspokajajaco ,relaksacyjnie,nasennie???Po moich doswiadczeniach wywnioskowalem ze TAK :))SPIDUJE