Kobieta w ciąży na każdym kroku dowiaduje się, że czegoś jej nie wolno. Lista zakazów jest długa, znajdują się na niej i zioła. Nie jest prawdą, że przyszła mama nie powinna sięgać po żadne zioła. Jak we wszystkich kwestiach należy się kierować rozsądkiem. Szklaneczka właściwie dobranej herbatki ziołowej ciąży nie zaszkodzi, może wręcz pomóc i kobiecie i dziecku. Będzie dobrym uzupełnieniem diety ale przyszła mama powinna wiedzieć po które zioła sięgać, a jakie są niewskazane.
Herbatki ziołowe są bogatym źródłem mikroelementów i witamin. Na ogół nie zawierają kofeiny, teiny i szczawianów niekorzystnych dla płodu. Niektóre warto pić profilaktycznie by dostarczyć organizmowi pierwiastków potrzebnych do prawidłowego rozwoju płodu. Pokrzywa dostarczy żelaza i wapnia, mniszek potasu, żelaza i witaminę A a nagietek magnez i witaminę C. Ważnymi składnikami w diecie są żelazo, tłuszcze DHA i kwas foliowy, na który zapotrzebowanie w tym okresie wzrasta 4 krotnie.
Zioła polecane w ciąży
Do ziół polecanych kobietom w całym okresie ciąży należą te o działaniu łagodnie uspokajającym, poprawiające trawienie, usuwające wzdęcia i mdłości. Należą do nich imbir, melisa, rumianek, mięta pieprzowa . W stanach niepokoju warto sięgnąć po dziurawiec, który wzmacnia układ nerwowy. Zapobiega depresji u mamy i rozwojowi alergii u dziecka.
Od początku ciąży do 5 miesiąca polecany jest napar z nagietka. Wzmacnia organizm kobiety i płodu. Zmniejsza ryzyko poronienia. Inne bezpieczne zioła to anyż, kminek, koper włoski, pokrzywa, mniszek, poziomka. Przywrotnik wzmacnia wiązania maciczne, zmniejsza ryzyko poronienia. Kobiety do 3 miesiąca ciąży powinny go pić codziennie.
Na końcowym etapie najbardziej korzystne są zioła wzmacniające mięśnie macicy, pobudzające laktację i zmniejszające wystąpienie krwotoków po porodzie. Niektórych z tych ziół nie wolno stosować w pierwszych miesiącach. Np. liść maliny zalecany jest po 38 tygodniu. Przed rozwiązaniem herbatka z liścia maliny poprawi efektywność skurczów macicy podczas porodu. Pierwszy etap będzie krótszy i mniej bolesny. Mamy, które przed rozwiązaniem chciałby zadbać o pokarm powinny uwzględnić w diecie kminek, anyż, koper włoski lub czarnuszkę.
Jedną z najlepszych naturalnych odżywek są kiełki lucerny. Zawierają mnóstwo witamin, łatwo przyswajalne białko, żelazo, magnez i kwas foliowy niezbędny w procesie kształtowania układu nerwowego dziecka.
Zioła zakazane w ciąży
W pierwszym okresie ciąży do 4, 5 miesiąca należy odstawić wszelkie zioła rozgrzewające stosowane zazwyczaj przy przeziębieniach: lipę, czarny bez, maliny, nawłoć. Podobnie zioła zwiększające krzepliwość: drapacz, skrzyp, tasznik. Przez cały okres nie zalecane są krwawnik, rozmaryn, szałwia, mięta polna, tymianek, aloes. Także chmiel, cząber, hibiskus, lukrecja i żeń-szeń. Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania ziół przyszła mama powinna skonsultować z lekarzem prowadzącym. On najlepiej oceni jej stan zdrowia i aktualne potrzeby.
Naturalne sposoby na niektóre dolegliwości
Herbatka na poranne mdłości
Po 1/2 łyżeczki startego imbiru i mięty pieprzowej zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Można dosłodzić miodem, dodać plasterek cytryny. Łagodzi mdłości, zapobiega zaparciom, wspomaga odporność matki i dziecka.
Napar na niedokrwistość
Wymieszać liść pokrzywy, czarnej porzeczki, bobrka, orzecha włoskiego, owocu dzikiej róży, jarzębiny, kwiatu głogu i korzenia mniszka. 1,5 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć 3 godziny pod przykryciem. Pić napar rozcieńczony 1:1 z ciepłą wodą.
Zgaga
Na zgagę pomaga zjedzenie kilku migdałów. Należy zrezygnować z pokarmów tłustych, smażonych, kwaśnych, słodkich i picia mięty.
Drogi moczowe
Zakażenie dróg moczowych może być niebezpieczne dla dziecka. Warto jeść owoce żurawiny i pić dużo płynów. Żurawina zapobiega i pomaga zwalczać infekcje moczowe, strzeże przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Hemoroidy
Do nasiadówki wymieszać w równych częściach ziele skrzypu, korę dębu i korzeń kozłka. 3 łyżki mieszanki zalać litrem wrzątku, parzyć 3 godziny. Przecedzony napar wlać do miski z ciepłą wodą. Robić nasiadówkę 10 minut. Złagodzi objawy.
Przywrotnik polecany do 3 miesiaca a w dalszej czesci pisze ze zakazany tak samo mieta. Prosze o wyjasnienie tych informacji
Mięta polna jest zakazana, mięta pieprzowa dozwolona. Co do przywrotnika dziękujemy za zwrócenie uwagi. Wkradł się chochlik, zioło nie polecane to drapacz. Już poprawione
Muszę zauważyć, że zioła w czasie ciąży są wręcz niezbędne. jednak jako uzupełnienie proponowałabym jeszcze suplementację minerałami, szczególnie jodem. Brak jodu w organizmie kobiety ciężarnej skutkować może znacznym obniżeniem IQ dziecka. Polecam książkę „Jod” Kauffmanna lub „Minerały niezbedne w codziennej diecie” Joppa.