odporność, Przepisy, Zioła

Cykoria podróżnik przy złej pracy jelit, otyłości, zaburzeniach metabolizmu

Cykoria podróżnik przy złej pracy jelit, otyłości, zaburzeniach metabolizmu

Cykoria podróżnik [Cichorium intybus] pospolicie występuje na terenie całego kraju. Rośnie w ogródkach jako chwast oraz na pastwiskach, polach, ugorach. Najbardziej upodobała sobie przydroża, stąd wziął się drugi człon nazwy związany z podróżowaniem.

W różnych regionach roślina nazywana jest kozim mieczem, dziką cykorią, błękitnym podróżnikiem.

Cykoria podróżnik przy złej pracy jelit, otyłości, zaburzeniach metabolizmu

Cykoria podróżnik osiąga wysokość od 30 do 120 cm.  Na sztywnej, kanciastej łodydze wyrastają rzadko rozmieszczone listki o ząbkowanych brzegach. Kwitnie od czerwca do jesieni przyciągając wzrok pięknym jasnoniebieskim, prawie lazurowym kolorem kwiatów. Wielokrotnie obojętnie przechodzimy obok ślicznej roślinki,  nie zdając sobie sprawy z pożytku jaki przynosi.

Cykoria podróżnik właściwości

Od dawna znajdowała zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. W czasach wojen i niedoborów żywności zmielony korzeń używano jako substytut kawy – napój o specyficznym smak, aromacie i zabarwieniu. Do dziś w Niemczech cykoria jest tradycyjnym przysmakiem, używa się do produkcji proszku, pasty, cukierków i napojów.cykoria lecznicze właściwości

Cykoria podróżnik jest ziołem ciepłym, lekkim, osuszającym, chłodzącym. O smaku gorzkim aromatycznym, lekko słodkim. Oddziałuje na wątrobę, śledzionę, pęcherz moczowy.  Odprowadza toksyczną wilgoć z wątroby, rozprasza ciepło i stagnację w przewodzie pokarmowym.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej wzmacnia żołądek, woreczek żółciowy, reguluje trawienie, stymuluje oddawanie moczu, redukuje obrzęki. Goryczki zawarte w listkach i korzeniu pobudzają do pracy cały układ trawienny. Początkowo wyczuwalny smak gorzki przechodzi w ostrzejszy. Według Ajurwedy redukuje kapha dosha i nadmiar pitta.

Podróżniczka jest najlepszym warzywem dietetycznym. Niskokaloryczna, jednocześnie bogata w składniki odżywcze. Zawiera około  40% inuliny o działaniu probiotycznym.

cykoria podróżnik przepisy

Pomaga odbudowywać florę bateryjną jelit  i ułatwia przyswajanie składników odżywczych pobieranych z pokarmów, szczególnie żelaza, cynku i magnezu. Ma dużą moc działania przy zaburzeniach metabolicznych.

  • Reguluje i pobudza przemianę materii.
  • Poprawia metabolizm.
  • Pobudza i reguluje wydzielanie insuliny i soków trawiennych.
  • Oczyszcza z toksyn wątrobę i nerki, działa przeczyszczająco
  • Zapobiega tworzeniu kamieni żółciowych
  • Przyspiesza spalaniu tłuszczu, jest świetnym środkiem w leczeniu otyłości
  • Ma wpływ na układ nerwowy – działa uspokajająco i poprawia pamięć
  • Korzystnie wypływa na pracę serca, stawy i kości
  • Korzeń cykorii znajduje zastosowanie przy wirusowym zapaleniu wątroby i żółtaczce, wchodzi w skład wielu leków farmakologicznych
Surowiec zielarski

Kwiaty zbieramy od czerwca do końca kwitnienia.  Ziele w kwietniu, korzeń w październiku lub na wiosnę. Po wykopaniu należy go szybko umyć i suszyć w temperaturze do 40 °C.

Surowy korzeń zawiera kwas cytrynowy i winowy. Prażone korzenie i nasiona – kwas octowy, mlekowy, piromukowy, palmitynowy, winowy. Dodanie prażonego korzenia do kawy neutralizuje działanie kofeiny.

cykoria podróżnik jak stosować, przepisy

Cykoria podróżnik ma bardzo dobre działanie przeczyszczające. Szklanka herbatki z ziela lub korzenia wypita na na czczo łagodzi uporczywe zaparcia. Idealna dla osób mających problemy z przemianą materii, metabolizmem, otyłych którzy pomimo diet nie mogą schudnąć. Długotrwałe lub w nadmierne używanie cykorii ma działanie uspokajające, może osłabiać koncentrację.

Cykoria podróżnik przepisy lecznicze 

Napar z ziela 

2 łyżki ziela lub kwiatu zaparzamy pod przykryciem 20 minut w szklance wrzątku. Pije się 2 razy dziennie przy problemach trawiennych, metabolicznych i otyłości. Dzieciom można podawać z miodem wrzosowym – podziała uspokajająco i łagodząco na infekcje górnych dróg oddechowych.

Zewnętrznie napar stosuje się do przemywania podrażnionej skóry i okładu oczu. Znosi obrzęki, stany zapalne, poprawia krążenie oczne, pielęgnuje  i skórę suchą i trądzikową.

napar z cykorii podróżnika

Odwar o korzenia cykorii

2 łyżki rozdrobnionych korzeni zalewamy dwoma szklankami wody letniej. Podgrzewamy do wrzenia, gotujemy pod przykryciem 3 minuty. Odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Pije się 1/3 szklanki odwaru 2-4 razy dziennie godzinę przed jedzeniem.  Jako środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, żółciopędny i w nieżycie żołądka.

Sposoby ajurwedy
  • Pastę z rozdrobnionych liści cykorii z wodą nakłada się na czoło przy bólu głowy.
  • Chłodny napar z prażonego korzenia stosuje się w bezsenności.
  • Zimny wywar 30 ml z korzenia lub nasion stosuje się przy powiększonej śledzionie i wątrobie
  • Sproszkowane prażone nasiona w ilości 3-5 g z mlekiem stosuje się jako tonik na serce
  • Gorący napój ze sproszkowanych nasion pomaga przy gorączce i niestrawności

Cykoria podróżnik Cichorium intybus właściwości

Przeziębienie
Serdecznik i korzeń cykorii w równych proporcjach zaparzamy wrzątkiem jak herbatę. Stosuje się przy przeziębieniach 3 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu. Lekarstwo było niegdyś bardzo popularne w kurskiej guberni.

Odbudowa flory bakteryjnej jelit
Mieszamy w równych ilościach zmielony na proszek korzeń cykorii i omanu.

  • Dosypujemy np. do jogurtów, twarogów 1-2 łyżeczki mieszanki. Dziennie wystarcza 2 – 4 łyżeczki.
  • Inny sposób : 2 łyżeczki mieszanki zalewamy dwoma szklankami wody. Po zagotowaniu podgrzewamy na małym ogniu 3 minuty. Pije się odwar 1-2 razy dziennie przez 3 tygodnie. Po 2 tygodniowej przerwie powtarza kurację.
Cukrzyca i choroby metaboliczne

Najlepszym warzywem dietetycznym, które można podać chorym na cukrzycę jest korzeń cykorii. Należy go dobrze namoczyć, aby nieco złagodzić gorzkawy smak – podobnie jak liście endywii przeznaczone na sałatkę. Działanie wzmocni picie 2 razy dziennie herbatki z kwiatów i łodyg cykorii.

Żółtaczka mechaniczna
Rozdrobniony korzeń zalany 2 szklankami wrzątku. Gotujemy 5 minut, odstawiamy pod przykryciem 2 godziny. Pije się 3 razy dziennie 1/2 szklanki przed posiłkami przy zamknięciu przewodu żółciowego.

Nadmierny apetyt, odchudzanie
Mieszamy w równych ilościach rozdrobniony korzeń cykorii z nasionami kopru włoskiego. Łyżkę mieszanki parzymy kwadrans pod przykryciem w szklance wrzątku. Można dodać łyżeczkę miodu. Po przecedzeniu bardzo powoli pije się, dokładnie „przeżuwając” każdy łyk napoju. W ten sposób organizm zostanie nasycony dużą porcją energii, nie będzie wysyłał fałszywych sygnałów głodu.

Kawa z cykorii
Przepis na świetną, zdrową kawę z cykorii Tutaj

kawa z cykorii podróżnik

Mieszanka żółciopędna
Bierzemy po 50 g rozdrobnionych korzeni cykorii i mniszka. Do tego po 25 g liści mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego i potłuczonych owoców kopru włoskiego.

  • 1/2 łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami wody ciepłej.
  • Stawiamy pod przykryciem na parze na 30 minut
  • Doprowadzamy do wrzenia.
  • Odstawiamy na kwadrans i przecedzamy do termosu.
  • Pije się 1/2 szklanki 3 razy dziennie przed posiłkiem jako środek rozkurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny na drogi żółciowe, dla pobudzenia wydzielana soków trawiennych.

Zapalenie pęcherzyka i przewodów żółciowych
Mieszamy w równych ilościach ziele glistnika, liście orzecha włoskiego, korzeń cykorii. Łyżkę mieszanki parzymy pół godziny w szklance wrzątku. Pije się od 3/4 do pełnej szklanki dziennie 20 minut przed jedzeniem.

Zapalenie wątroby, marskość wątroby
Korzeń cykorii, ziele skrzypu, krwawnika, dziurawca mieszamy w równych ilościach. Łyżkę mieszanki parzymy 20 minut w szklance wrzątku. Stosuje się od 3/4 do 1 szklanki dziennie 20 minut przed jedzeniem.

3.8 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wolwer
Wolwer
5 lat temu

Poprawcie błędy i responsywność strony. Na androidzie jej brak.