Domowa multiwitamina, a w zasadzie płynna tynktura z ziół przyda się przed okresem jesiennego przesilenia.
Całkowicie naturalna. Dobrze przyswajalna, o dużej zawartości skoncentrowanych składników i łatwa do przyrządzenia w warunkach domowych.
Zaletą jest brak konserwantów i sztucznych dodatków, jak to ma miejsce w produktach z fabryk. Dostarcza więcej wartościowych składników niż owoce, warzywa. Rośliny uprawne rosnące na wyjałowionej ziemi, chemicznie nawożone straciły dużo na wartości [1]
Domowa multiwitamina
Do wykonania będziemy potrzebować: lucernę, liść maliny i mniszka lekarskiego, owoc dzikiej róży.
Lucerna
Jest rośliną pastewną, podobną do koniczyny łąkowej o wyjątkowych właściwościach odżywczych. Arabska nazwa Alfalfa oznacza „ojca całej żywności”. Dawniej szeroko wykorzystywała lucernę medycyna ludowa.
Części naziemne, nasiona i korzeń zawieraj bogactwo witamin i soli mineralnych m.in. A,B,C,D,E,K potas, żelazo wapń, fosfor.
Frank Bouer, którey wiele prowadził badania nad lucerną zalecał ją osobom osłabionym i wycieńczonym. Często żartobliwie mawiał „Co jest dobre dla prosiaczków jest i dobre dla dzieciaków”. Polecał szczególnie anemicznym, niedożywionym, wycieńczonym, schorowanym szczególnie dzieciom.
Liście maliny bogate w enzymy, witaminy i sole mineralne nadają tynkturze również przyjemny smak. Dzika róża wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia krążenie i zdrowie nerek.
Gorzki mniszek oczyszcza krew. Jest lekarstwem dla wątroby, dla wątroby, trzustki, układu pokarmowego, dróg żółciowych i układu krążenia. Smak gorzki ochładza, osusza, aktywuje oczyszczanie jelit przez wątrobę, nerki, system limfatyczny. Stymulują produkcję kwasu solnego i enzymów trawiennych, stymuluje leniwe jelito, tonizuje serce.
Domowa multiwitamina przepis
- 3 części lucerny: korzeń, liście lub mieszanka
- Po 2 części liści maliny i mniszka lekarskiego
- 1 część owoców dzikiej róży
- Opcjonalnie dodatki: nagietek, ziele owsa (dla wegetarian), niepokalanek (dla kobiet)
Wypełniamy szklany słoik suszonymi ziołami do ½ wysokości. Dopełniamy słoik dowolnym alkoholem (np.rum, wódka). Można również zalać winem gronowym, domowym octem winnym lub jabłkowym.
Mieszamy starannie drewniana łyżką i zakręcamy słoik. Macerujemy w chłodnym, ciemnym miejscu od 3 tygodni do 6 miesięcy. Im dłużej stoi, tym większa moc. Przecedzamy starannie przez gazę. Przelewamy do buteleczek z ciemnego szkła. Zioła można zużyć jako kompost do roślin.
Tynktura na mocnym alkoholu ma silniejsze właściwości i dłuższy termin przydatności do spożycia. Na occie lub winie trzeba przechowywać w lodówce.
Domowa multiwitamina dawkowanie
- Dorośli 1 łyżeczka 1-3 razy dziennie
- Dzieci ½ łyżeczki 1-2 razy dziennie
By alkohol odparował dolewa się do gorącego płynu.
Tynkturę stosuje się dla wzmocnienia, uzupełniania składników odżywczych i podreperowania zdrowia. Wskazania:
- Niedożywienie, niedobory witamin
- Osłabienie, niski poziom energii,
- Słaba odporność, wycieńczenie psychiczne i fizyczne
- Anemia, alergie, choroby autoimmunologiczne
- Cukrzyca, choroby układu krążenia, niedomagania przewodu pokarmowego
- Infekcje dróg moczowych
- Stany zapalne, reumatyzm, artretyzm
- Zaburzenia hormonalne
- Problemy ze skórą, włosami
- Palenie papierosów
- Nowotwory, choroby ogólnoustrojowe
Bardzo ciekawe wypróbuję naprzemiennie z czystkiem 🙂