Żylaki stanowią problem zarówno kosmetyczny jak i zdrowotny, który częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Puchnące nogi, nieestetyczne pajączki, dolegliwości bólowe są wskazaniem do zmiany trybu życia i leczenia.
Przede wszystkim należy unikać obcisłej bielizny, butów na wysokich obcasach, gorących kąpieli i długiego stania lub siedzenia. Codziennie znaleźć czas na odpoczynek z nogami opartymi powyżej bioder, spacer. W diecie uwzględnić produkty wzmacniające żył. Warto sięgnąć również po wyciąg z kasztanowca, który uszczelnia naczynia krwionośne.
Na żylaki pomogą proste zabiegi w domu znane naszym babkom. Istnieje wiele ludowych sprawdzonych sposobów. Każdy może znaleźć najlepszy dla siebie.
Domowe sposoby na żylaki
Szare mydło i mleko kozie
Jeden z najskuteczniejszych przepisów na żylaki i zakrzepicę żył. Zetrzeć szare mydło na tarce, rozpuścić w kąpieli wodnej. Wymieszać z 1 szklanką koziego mleka. Wcierać miksturę 3 razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione od dołu w kierunku serca lub robić okłady. Przechowywać w lodówce. Czas leczenia to minimum 1 miesiąc. Jednak po 2 tygodniach można już zauważyć poprawę.
Pomidory
Pokroić pomidory w plastry, obłożyć żylaki i zawinąć bandażem na 2 godziny. Stosować raz dziennie.
Paproć
Kilka świeżych liści paproci rozetrzeć w rękach, tak aby puściły sok lub można użyć blendera . Do soku dodać trochę kwaśnego mleka, wymieszać, namoczyć w roztworze gazę i robić okłady na noc.
Obierki ziemniaczane
Obierki dokładnie umyć i ugotować. Ostudzone ułożyć na gazie, przyłożyć do miejsc chorobowo zmienionych, zabandażować i zostawić na noc. Ten sposób poprawia również krążenie krwi.
Wierzba
Skuteczny sposób tylko w przypadku niezaawansowanym jak tylko zaczynają się pojawiać pajączki. Kilka gałązek młodej wierzby pokruszyć, umieścić na wilgotnej gazie, przykładać kompresy na noc.
Alkohol
Ten sposób jest bardzo skuteczny ponieważ znacząco poprawia krążenie krwi. Wieczorem wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solą, następnie nawilżyć podeszwy skarpetek wódką i założyć na noc do spania.
Kapusta
Kompres z kapusty pomaga nawet w zaawansowanych stanach. Nawet jeśli występują silne bóle w nogach i rękach. Rozbić delikatnie tłuczkiem liść kapusty tak aby puścił nieco soku.
Wetrzeć w skórę gdzie są żylaki trochę zwilżonego szarego mydła, oprószyć sodą, nałożyć liść kapusty, owinąć ciepłą ściereczką i pozostawić na noc.
Żyworodka pierzasta
Wycisnąć sok z kilku liści rośliny. Dolać 100ml alkoholu 40%, pozostawić na 7 dni do maceracji. Wcierać codziennie najlepiej przed snem w miejsca chorobowo zmienione, po czym ułożyć nogi w cieple.
Ziołowe mieszanki na żylaki
Mieszanka 1
30g kwiatostanu głogu
20g ziela krwawnika
30 kwiatu kasztanowca
20g ziela krwawnika
10g korzenia imbiru
1 łyżkę mieszanki zalać szklanka będą wrzątku, odstawić pod przykryciem na 10 minut do naciągnięcia. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.
Mieszanka 2
30g liści melisy
30 g ziela krwawnika
20g ziela tasznika
20g ziela janowca
2 łyżki mieszanki zalać ½ litra wrzątku, po godzinie przecedzić i przelać do termosu. Pić 4-5 razy dziennie po ½ szklanki naparu.
Mieszanka 3
40g mięty
40g tysiącznika
20g piołunu
Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 10 minut. Pić 2 razy dziennie.
Maść z nagietka na żylaki
2 łyżki pokrojonych kwiatów nagietka zalać 150ml oliwy z oliwek. Podgrzewać na wolnym ogniu 20-30min. Odcedzić, dodać 20g roztopionego wosku pszczelego . Wymieszać i wstawić do lodówki. Smarować miejsca chorobowo zmienione 2 razy dziennie od dołu w kierunku serca.