REKLAMA

Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny z odrobiną oleju kokosowego

Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny  jeśli dodamy odrobinę oleju kokosowego. Naukowcy ze Sri Lanki odkryli w jaki sposób gotować ryż, tak aby zmniejszyć o  jego kaloryczność o 50-60%. Wystarczy dodać  łyżeczką oleju kokosowego, a następnie chłodzić przez  12 godzin.Ten prosty trick obniżenia kaloryczności zmienia sposób trawienia przez organizm.

Szklanka białego ryżu po ugotowaniu to ok. 240 Kcal w większości pustych. Węglowodany skrobiowe ryżu są rozkładane w jelicie cienkim, gdzie znaczna większość ulega przekształceniu w cukry proste czyli glukozę i węglowodany zapasowe o nazwie glikogen. Wątroba i mięśnie przechowują glikogen jako zapas energii, aby w razie potrzeby przekształcić go ponownie na glukozę. Problem jest taki , że nadmiar glukozy, która nie zostanie zamieniona na glikogen, zamienia się w tłuszcz, co prowadzi do nadwagi lub otyłości.

Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny z odrobiną oleju kokosowego

Zespół eksperymentował z 38 odmianami ryżu, okazuje się że nawet ponowne zagotowanie nie zmienia struktury trawienia. Ten sposób działa ponieważ olej kokosowy wnika w cząsteczki skrobi podczas gotowania i zmienia jej strukturę.  Metoda ta 10-krotnie zwiększa przyswajalność skrobi.

Przepis na mniej kaloryczny gotowany ryż

Do zagotowanej wody dodać łyżeczkę oleju kokosowego, wymieszać a następnie wsypać ½ szklanki ryżu. Jest to mniej więcej proporcja 3% oleju kokosowego w stosunku ryżu. Posolić i przyprawić jak zwykle. Po wystudzeniu wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin.

 

olej kokosowy zmniejsza kaloryczność ryżu

Uwagi:
Czas gotowania może być znacznie mniejszy niż normalnie, dlatego pierwszym razem należy co bardziej kontrolować obróbkę.  Przed podaniem można raz jeszcze zagotować lub  szybko podgrzać we wrzątku.

Źródło

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: