Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny z odrobiną oleju kokosowego

Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny  jeśli dodamy odrobinę oleju kokosowego. Naukowcy ze Sri Lanki odkryli w jaki sposób gotować ryż, tak aby zmniejszyć o  jego kaloryczność o 50-60%. Wystarczy dodać  łyżeczką oleju kokosowego, a następnie chłodzić przez  12 godzin.Ten prosty trick obniżenia kaloryczności zmienia sposób trawienia przez organizm.

Szklanka białego ryżu po ugotowaniu to ok. 240 Kcal w większości pustych. Węglowodany skrobiowe ryżu są rozkładane w jelicie cienkim, gdzie znaczna większość ulega przekształceniu w cukry proste czyli glukozę i węglowodany zapasowe o nazwie glikogen. Wątroba i mięśnie przechowują glikogen jako zapas energii, aby w razie potrzeby przekształcić go ponownie na glukozę. Problem jest taki , że nadmiar glukozy, która nie zostanie zamieniona na glikogen, zamienia się w tłuszcz, co prowadzi do nadwagi lub otyłości.

Gotowany ryż o połowę mniej kaloryczny z odrobiną oleju kokosowego

Zespół eksperymentował z 38 odmianami ryżu, okazuje się że nawet ponowne zagotowanie nie zmienia struktury trawienia. Ten sposób działa ponieważ olej kokosowy wnika w cząsteczki skrobi podczas gotowania i zmienia jej strukturę.  Metoda ta 10-krotnie zwiększa przyswajalność skrobi.

Przepis na mniej kaloryczny gotowany ryż

Do zagotowanej wody dodać łyżeczkę oleju kokosowego, wymieszać a następnie wsypać ½ szklanki ryżu. Jest to mniej więcej proporcja 3% oleju kokosowego w stosunku ryżu. Posolić i przyprawić jak zwykle. Po wystudzeniu wstawić do lodówki na co najmniej 12 godzin.

 

olej kokosowy zmniejsza kaloryczność ryżu

Uwagi:
Czas gotowania może być znacznie mniejszy niż normalnie, dlatego pierwszym razem należy co bardziej kontrolować obróbkę.  Przed podaniem można raz jeszcze zagotować lub  szybko podgrzać we wrzątku.

Źródło

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: