Kozłek lekarski [Valeriana officinali] jest jednym z silniejszych ziół obniżających stres. Wyciąg z jego korzeni to popularna waleriana. Łacińskie valeriana oznacza czuć się dobrze.
W VI wieku kozłek lekarski kojarzono z epilepsją. A to za sprawą pracy Fabiusa Calumna, który stwierdził, że wyleczył pacjenta z padaczki właśnie z pomocą tego zioła. Wśród schorzeń, na które zalecano kozłek wymieniano plucie krwią, zapalenie opłucnej, astmę oskrzelową, wzdęcia.
Słynny polski zielarz Syereniusz tak zachwalał zalety:
[Kozłek] wątrobę, śledzionę, przechody moczu, nerki pęcherz zamulony i zatkany otwiera. Piasek i kamień z moczem wywodzi.
Do celów leczniczych zbieramy jesienią lub wiosną korzenie i kłącza kozłka. Oczyszczamy je z drobnych rozgałęzień, płuczemy w bieżącej wodzie i kroimy podłużnie. Suszymy początkowo na powietrzu, dosuszamy w suszarni w temperaturze około 35°C.
Kozłek lekarski właściwości
Ostatnie stulecie przyniosło szereg odkryć [1]na temat właściwości uspokajających i rozkurczowych. Kozłek lekarski najczęściej stosuje się przy:
- stresie, napięciu, nerwicach
- problemach ze snem, ciśnieniem krwi
- bólach głowy pochodzenia napięciowego, migren
- skurczach żołądka i bólach miesiączkowych
Kozłek lekarski – domowe przepisy i zastosowanie
Herbatka z waleriany
Łyżeczkę waleriany zalać szklanką wrzątku. Parzyć 10 minut. Najlepiej pić wieczorem przez sen przez tydzień.
Domowe krople walerianowe
- Ususzone lub świeże pokrojone korzenie kozłka ułożyć w słoiku do 2/5 jego objętości.
- Zalać wódką 40%.
- Odstawić na w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na kilkanaście dni, codziennie wstrząsając słoikiem.
- Przecedzić przez gazę i zlać do buteleczek z ciemnego szkła.
- Przyjmować 30-50 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody lub łyżeczce cukru lub miodu przez miesiąc. Zrobić 2 tygodniową przerwę.
Herbatka uspokajająca
- 40 g korzenia kozłka lekarskiego
- 30 g szyszek chmielu
- po 15 g liścia mięty i kwiatu hibiskusa
Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej. Pozostawić na noc. Rano podgrzać, przecedzić. Popij się kilka razy dziennie kieliszek herbatki w stanach pobudzenia i rozdrażnienia.
Kozłek lekarski przynosi poprawę w stanach apatii i przygnębienia. Pomocny podczas psychoterapii. Sprzyja uświadomieniu sobie bolesnych, stłumionych doznań i przeniesieniu ich z powrotem do świadomości. Można go zażywać nawet kilka razy dziennie sam lub mieszając z innymi ziołami.
Wdychanie kropli walerianowych przed snem
Czyste krople walerianowe na alkoholu bez domieszek wdychać kolejno raz prawą raz lewą dziurką od nosa przed snem przez 3-4 miesiące. 3-5 razy każdą dziurką wykonywać wolny wdech i wydech zatykając przeciwną dziurkę. Kuracja działa bardzo skutecznie przy bezsenności, niewysypianiu, niezdrowym śnie, który skutkuje porannym zmęczeniem i może przyczyniać się do otyłości i szeregu poważnych chorób – o czym pisaliśmy TUTAJ
Przegroda nosowa jest odpowiedzialna za fizjologiczną równowagę wszystkich organów. Każdy wie, że przy zemdleniach, utracie przytomności daje się watkę nasączoną amoniakiem co przynosi natychmiastowy efekt. Podrażniając silnymi zapachami receptory przegrody nosowejw prosty i skuteczny sposób można wpływać na wiele organów i systemów, a to tego jak najbardziej nadaje się kozłek lekarski w postaci wyciągu.
Wdychanie kropli walerianowych poprawia jakość snu, wycisza system nerwowy, obniża ciśnienie krwi, podnosi odporność. Po miesiącu kuracji już są efekty. Osłabiony organizm wzmocni się, odmłodzi. Często w trakcie kuracji następuje ściemnienie posiwiałych włosów.
UWAGA : Używać czyste krople walerianowe bez dodatku innych leków i ziół nasercowych
Inne zastosowania
Mikstura na oczyszczenie naczyń krwionośnych ze złogów i toksyn
- 2 łyżki zmielonego kozłka lekarskiego
- 1/2 szklanki zmielonych nasion kopru ogrodowego
- 1 szklanka miodu
Nasiona koperku ogrodowego i kozłek zalać 2 litrami wrzątku. Odstawić w termosie na dobę. Po przecedzeniu dodać miód, wymieszać i przelać do butelek. Przechowywać na dolnej półce lodówki.
Przyjmuje się 50 ml lekko podgrzanej mikstury przed posiłkiem, do wyczerpania całej porcji.
Mieszanka na poprawę metabolizmu i samopoczucia psychofizycznego
Po 20 g korzenia kozłka, krwawnika, dziurawca
15 g mięty
25 g wrzosu
1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Po przecedzeniu pije się przed snem.
Olejek z walerianowy
- Działa przeciwskurczowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie
- Koi psychikę, emocje
- Łagodzi objawy nadpobudliwości u dzieci
- Wspomaga leczenie nerwicy, lęków, drażliwości, bezsenności, nerwowości, zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego, migren.
- Stosuje się do inhalacji, masażów, kąpieli
- Kosmetycznie na skórę twarzy i ciała rozcieńczając w olejku bazowym przeciwko zmarszczkom i utracie napięcia skóry