REKLAMA

Dąb szypułkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie i przepisy

Dąb szypułkowy Quercus robur, inaczej dąb królewski to majestatyczne długowieczne drzewo, które wyrasta do 40 metrów i może osiągnąć wiek ponad 1000 lat. W dawnych czasach był otaczany kultem, nie trudno domyśleć się dlaczego. Wystarczy stanąć u stóp tego potężnego drzewa a  odczuwa się własną kruchość i przemijanie, natychmiast człowiek naturalnie się wycisza, ustaje natłok myśli . Przytulanie się do pnia dębu dodaje energii, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

W dawnych wiekach z dębowych liści i żołędzi przepowiadano dobre lub złe plony, urodzaje lub klęski żywiołowe. A masowe opadanie wszystkich liści wczesną jesienią ostrzegało przed rychłą i srogą zimą.

Dąb to także znane od wieków lekarstwo. W medycynie ludowej używa się liści, żołędzi i kory, którą zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek. Wyciągi z kory dębu  zawierają dużo garbników, dzięki którym działają ściągająco na nabłonek . Garbniki tworzą z białkami trwałe połączenia dzięki czemu doskonale przeciwdziałają biegunkom, zapobiegają odwodnieniu i ubytkowi soli mineralnych, działają leczniczo na choroby skóry.

Wyciąg z kory dębu stosuje się  w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach z nadmierną ilością śluzu w jelitach, który pogarsza przyswajanie pokarmów, w leczeniu stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i gardła. Chociaż dąb jest symbolem męskości to po preparaty dębowe sięgają najczęściej kobiety. Wyciąg z kory dębu jest jednym z najpopularniejszych środków na kobiece dolegliwości a także na wszelkie problemy skórne, wysypki, trądzik, obrzęki, nadmierną potliwość.

dąb, żołędzie, kora dębu

Nasi przodkowie uważali żołędzie za niezwykle pożywny pokarm. Ze zbieranych jesienią żołędzi robiono mąkę, kawę. Podczas I wojny światowej w Niemczech i Austrii gromadzono całe wagony żołędzi, które wojsko i ludność cywilna zjadała właśnie w chlebie jako pożywny dodatek. Za żołędziami przepadają również zwierzęta.

Jesienią zwierzęta gromadzą zapasy tłuszczu na trudne, zimowe miesiące. Gdy znajdą żołędzie, to rozpoczynają okres wielkiego obżarstwa. Żubry, jelenie, dziki, sarny, wiewiórki i myszy schodzą się pod owocujące dęby na ucztę. Nawet sójki rezygnują z „wybierania się za morze” i wrzaskliwymi gromadami przeszukują korony drzew. Wybredna i delikatna sarna potrafi w ciągu jednego posiłku, który trwa około 1,5 godziny, zjeść nawet 100 żołędzi – pisał dr S. Kossak w Wiadomościach Zielarskich

Dąb szypułkowy przepisy

Macerat z kory dębu
Zalać łyżkę kory 2 litrami ostudzonej wody i zostawić na noc. Następnego dnia odcedzić i wypić w ciągu dnia. Dobry sposób na odtrucie i oczyszczenie organizmu.  Nie podawać dzieciom. Stosować przy biegunkach, zatruciach alkoholowych lub metalami ciężkimi

Wyciąg z kory dębu  
1-2 łyżeczki kory drobno pociętej moczyć kilka godzin w szklance wody, zagotować i pić 2 razy dziennie przy krwawieniach wewnętrznych, stanach zapalnych przewodu trawiennego, biegunkach, czerwonce,  zbyt obfitym miesiączkowaniu oraz przy zatruciach z biegunką.

Odwar z kory dębu 
Łyżkę suszonej kory dębowej zalać szklanką wody, gotować 5 minut. Odstawić na kwadrans, przecedzić wypić w ciągu dnia w 2-3 porcjach w przypadku nieżytu żołądka, jelit, nadmiernej ilości śluzu, biegunkach.

Kąpiele 
5 łyżek kory gotować 10 minut w litrze wody. Przecedzić, wlać do kąpieli wodnej. 15 minutową kąpiel stosować przy zapaleniu skóry, infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub drożdżakami. Połączony odwar kory dębowej i rumianku tworzy doskonały środek ziołowy do moczenia nóg w przypadku ich nadmiernej potliwości.

Nalewka z galasów
100 g galasów zalać 0,5 litra 70% alkoholu.  Nalewkę można stosować już po 2 tygodniach: 1—2 łyżeczki na szklankę letniej przegotowanej wody — do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku infekcji.

Płukanki
Zagotować 4-5 łyżek kory w litrze wody, pozostawić do ostygnięcia. Przecedzony płyn stosować do przemywania zmian skórnych nasiadówek przy chorobach kobiecych i hemoroidach. Przy nadmiernym poceniu moczyć stopy. Można używać do płukania włosów wypadających , przetłuszczających i osłabionych ale należy pamiętać że płukanka z kory dębu przyciemnia kolor. Odwar z kory dębowej i korzenia pięciornika wymieszany w równych ilościach, łyżka odwaru na szklankę wody, stosuje się do płukania ust przy paradontozie, chwiejących się zębach.

Irygacje
Irygację ze słabego roztworu – l łyżka kory dębu na litr wody stosuje przy upławach.

Mąka z żołędzi
Mąka z pieczonych odgoryczonych żołędzi ma działania odżywcze. Podaje się dzieciom rachitycznym oraz w blednicy i niedokrwistości 3 razy dziennie pół łyżeczki.

Kawa z żołędzi
Ma wyśmienity smak i aromat, dodaje energii zalecana przy niedokrwistości, zapaleniu stawów i depresji. Przepis na kawę z żołędzi TUTAJ

Dębowe liście
Zapach dębowych liści w zadziwiający sposób wpływa na regulowanie ciśnienia. Małą poduszeczkę wypełnić młodymi listkami dębu, lub kilka włożyć do poduszki tak by były blisko nosa. O zaletach ziołowych poduszek przeczytasz tutaj 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: