Ocet jabłkowy jest jednym z najstarszych cudownych eliksirów o wszechstronnym znanych ludzkości. Około 5 tysięcy w Babilonii koczownicze plemię a Ariów opracowało przepis na kwaśne wino jabłkowe w rodzaju cydru. Recepturę przejęli Fenicjanie i odsprzedali Grekom i Rzymianom. Ci zaś zaczęli produkować ocet jako produkt ubocznych kwaśnych win jabłkowych.
Dopomógł prawdopodobnie przypadek. Ktoś pozostawił w wino w otwartej beczce, które przeistoczyło się w ocet. Z czasem odkryto, że owoce w zamkniętym naczyniu fermentują do wina a z dostępem powietrza powstaje ocet. Szybko zaczęto doceniać jego właściwości stosowano do celów spożywczych, jako lekarstwo, środek antyseptyczny i kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów. Podobno Kleopatra zawdzięczała octowym kuracjom swoją urodę i nienaganną sylwetkę.
Ocet jabłkowy właściwości
Domowy ocet jabłkowy zawiera żywe kultury bakterii i enzymy, których brakuje w produktach ze sklepu. Ponadto 50 związków biologicznie czynnych w tym
- 30 ważnych biopierwiastków
- dużo łatwo przyswajalnego potasu, magnezu, fosforu, wapnia, siarki
- witaminy z grupy B, A, E
- korzystne dla zdrowia kwasy: mlekowy, cytrynowy, jabłkowy
Kwas jabłkowy w połączeniu z zasadami i minerałami tworzy glikogen – substancję zapasową magazynowaną w wątrobie i mięśniach jako źródło energii. Glikogen jest źródłem energii, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, łagodzi dolegliwości skórne, działa antyalergicznie.
Działanie lecznicze octu jabłkowego
- Poprawia przemianę materii i pracę jelit
- Oczyszcza nerki, reguluje poziom cukru we krwi
- Rozrzedza krew, poprawia krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne, ,
- Pomaga w schorzeniach układu oddechowego, przeziębieniach
- Zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej – jest włącznikiem genów przyspieszających rozkład tłuszczów
- Łagodzi bóle, i dolegliwości reumatyczne
- Działa antyalergicznie i łagodzi dolegliwości skórne
- Pomaga w bezsenności, zmęczeniu, nocnych potach
- Przy niedoborze kwasu żołądkowego, refluksie
- Pielęgnuje włosy, skórę, przywraca właściwe pH, dezynfekuje rany
- Znakomity konserwant (hamuje rozwój bakterii ) i środek czyszczący do domu
Domowy przepis ocet jabłkowy
Ocet z jabłkowych resztek
Możemy wykorzystać resztki kwaśnych jabłek pozostałych po zrobieniu szarlotki. Obierzyny i gniazda nasienne wstawiamy do lodówki. Zbrązowiałe wrzucamy do słoja i zalewamy przegotowaną, wystudzoną, posłodzoną wodą. Bierzemy 2 łyżki cukru lub miodu na szklankę wody. Przykrywamy słoik lnianą ściereczką, zaciskamy gumką i odstawiamy w ciepłym miejscu na 3 tygodnie. Filtrujemy przez gazę do butelek. Ocet powinien mieć klarowną, słomkową barwę.
Domowy ocet jabłkowy z całych owoców
Kilogram kwaśnych jabłek kroimy lub ścieramy na tarce ze skórką gniazdami nasiennymi.
Zalewamy przegotowaną, ostudzoną wodą dosładzając miodem lub cukrem – 100 g cukru na litr wody.
Nakrywamy gazą i ustawiamy w ciepłym miejscu na około 10-14 dni.
Gotowy odcedzamy i wlewamy do butelek.
Zastosowania domowego octu jabłkowego
Mikstura poranna
Wieczorem do szklanki przegotowanej wody, chłodnej wody dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Rano do płynu wlewamy łyżkę octu jabłkowego i wypijamy przed śniadaniem.
Ze starych poradników mikstura odchudzająca
10 minut parzymy herbatkę z 2 łyżeczek rumianku lub mięty na szklankę wrzątku. Po przestudzeniu dajemy po 2 łyżeczki miodu i octu jabłkowego. Pijemy 2 razy dziennie
Płukanka do włosów matowych nadająca blasku
Do ostatniego płukania stosujemy roztwór z ½ litra wody i 2 łyżki octu jabłkowego. Zapach octu bardzo szybko znika, a włosy stają się błyszczące i puszyste.
Ocet jabłkowy możemy stosować do kąpieli, jako tonik do skóry, włosów. Kosmetyczne przepisy i dużo więcej leczniczych mikstur TUTAJ