Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Porady babuni, Przepisy, Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Gorzki ocet trawienny z ziołami, przyprawami. Przepis i zastosowania

Gorzki ocet trawienny z ziołami, przyprawami. Przepis i zastosowania

Gorzki ocet trawienny można przygotować o każdej porze roku ze świeżych, suszonych bądź mrożonych składników. Przydatny się w kuchni jako dodatek do potraw poprawiający trawienie, działający leczniczo i  uzupełniający gorzki smak. Dlaczego to takie ważne?

Gorzkie smaki

W tradycyjnych kuchniach wszystkich kultur nigdy nie brakowało gorzkiego smaku. Zachodni sposób odżywiania daleko odbiegł od diety naszych przodków. Zamiast sałatek z gorzkich ziół, roślin na stole lądują mdłe sałaty lodowe. Niegdyś mały, gorzkawy pomidor dziś jest dużą, soczystą kulą słodyczy.

Gorzki smak w naszych codziennych posiłkach i gorzkie zioła

A goryczki są bezwzględnie potrzebne dla prawidłowego trawienia i metabolizmu. Brak gorzkiego smaku jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Większość zaburzeń trawiennych i dolegliwości, które leczymy gorzkimi ziołami to faktycznie niedobór gorzkiego smaku w codziennej diecie. Jakie inne problemy wywołuje niedobór gorzkiego, w artykule Tutaj .

Gorzki ocet trawienny

Smak gorzki możemy uzupełniać sałatkami z roślin zawierających goryczki, herbatkami ziołowymi, nalewkami, przyprawami. Dobrym rozwiązaniem jest gorzki ocet trawienny. Pobudzi wydzielanie soków trawiennych, złagodzi niestrawność, odbijanie, wzdęcia, gazy. Zmniejszy chęć na słodycze, utrzyma apetyt w ryzach, poprawi metabolizm i wzmocni organizm.

Najważniejszym jego jest odtruwanie i oczyszczanie z toksyn i produktów przemiany materii.

Gorzki ocet trawienny z ziołami, przyprawami. Przepis i zastosowania

Gorzkie octy i alkohole trawienne były popularne w starożytnym Egipcie, Rzymie, Palestynie. Zwolennikiem goryczek był Paracelus, który w XVI wieku z pomocą gorzkich nastojów leczył różne choroby. W XIX wieku wenezuelski lekarz Johann Siegert opracował gorzką Angosturę, jako środek wzmacniający siły i pobudzający dla żołnierzy. Stosował nalewkę w leczeniu malarii, choroby morskiej i dolegliwości żołądkowych.

Gorzki ocet przepis podstawowy

Na gorzki ocet potrzebujemy:

  • Proporcjonalnie 50% składników o gorzkim smaku
  • 50% ziół i składników aromatycznych
  • Naturalny, niefiltrowany ocet jabłkowy
  • Szklany słój

Przykładowe goryczki: korzeń mniszka, łopianu, arcydzięgla, kurkumy, cykorii, piołun, bylica roczna, szyszki chmielu, gorczyca, skórki cytryny, limonki, grejpfruta, pomarańczy, ziarenka kawy, kakao.

gorzki ocet ziołowy gorzkie zioła i aromaty

Aromaty: rumianek, hibiskus, szałwia, tymianek, lawenda, ziele angielskie, liść laurowy anyż, kminek, cynamon, goździki, jałowiec, gałka muszkatołowa, kardamon.

Gorzkie zioła są zwykle zimne, wychładzające. Dlatego potrzebujemy rozgrzewających, aromatycznych, które również pomagają w trawieniu.

  • Wybrane składniki rozdrabniamy
  • Wrzucamy do wyparzonego, suchego słoja, uzupełniamy do pełna octem jabłkowym
  • Nakrywamy słoik gazą, odstawiamy na 3 tygodnie w temperaturze pokojowej
  • Filtrujemy starannie odciskając zioła, przelewamy do butelek

Przechowywany w chłodnym miejscu lub lodówce gorzki ocet zachowuje świeżość ponad 6 miesięcy. Zastosowania do sałatek, napojów, potraw. Można mieszać z wodą, wypijać 1-2 łyżeczki dziennie.

Gorzki ocet z truskawkami

W tym przepisie mamy smak gorzki, kwaśny i słodki. Idealny do ciepłych i zimnych napojów.

  • Truskawki świeże i mrożone – 1 szklanka
  • Suszony, rozdrobniony korzeń mniszka lekarskiego -¼ szklanki
  • Kwiaty rumianku – ¼ szklanki
  • Ocet jabłkowy -1/3 szklanki
  • Ocet balsamiczny 1/3 szklanki
  • Łyżka miodu
  • Opcjonalnie łyżeczka suszonych liści karczocha

gorzki ocet z ziołami i truskawkami

Mieszamy składniki w słoju, zalewamy octem, odstawiamy w temperaturze pokojowej. Codziennie wstrząsamy słoikiem, po kilku dniach próbujemy, w razie potrzeby dolewamy octu. Gdy smak będzie zgodny z upodobaniami filtrujemy i przelewamy do butelek. Przechowujemy w lodówce kilka miesięcy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments