Serdecznik . Domowe receptury na uspokojenie, serce, krążenie, klimakterium

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) zwany potocznie gęsią albo wilczą stopą wykorzystuje się najczęściej w mieszankach nasercowych, już sam drugi człon nazwy botanicznej cardiaca wskazuje na jego zastosowanie. Serdecznik doceniali już starożytni medycy i botanicy, zalecając jako środek uspokajający serce i nerwy, przeciwskurczowy i na dolegliwości trawienne. Wywary podawano kobietom w połogu by wspomóc regenerację macicy, a sok ze świeżego ziela uchodził za środek pobudzający laktację, likwidujący zaburzenia miesiączkowania, stany lękowe i wstrząsy nerwowe.

serdecznik właściwości przepisy

Współczesna nauka potwierdza pozytywne działanie serdecznika przy chorobach serca i chorobach nerwowych. Siłą działania przewyższa on 3-4-krotnie popularną walerianę. Serdecznik z powodzeniem stosuje się przy nerwicach sercowo-naczyniowych, nierównym rytmie serca, nadciśnieniu, dusznicy bolesnej, chorobie Basedowa, w chorobach mięśnia sercowego i wadach serca a także w depresji, stanach lękowych, chorobach żołądkowo-jelitowych, zaburzeniach miesiączkowania, dolegliwościach klimakterium i ogólnym osłabieniu.

Działanie serdecznika wynika z obecności alkaloidów i glikozydów. W herbatkach, naparach, odwarach związki te wydzielają się w małych ilościach dzięki czemu można je bezpiecznie stosować w kobiet w połogu. Ziele serdecznika zbiera się w czasie kwitnienia, ścinając kwitnące wierzchołki nożycami albo nożem, najlepiej w rękawiczkach bo roślina jest kłująca. Suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Serdecznik przepisy lecznicze

Napar z serdecznika
Łyżkę surowca zalać szklanką wrzątku, zaparzać 15 minut pod przykryciem.
Po przecedzeniu można dosłodzić miodem, pić 3 x dziennie po 1/3 szklanki po jedzeniu w dolegliwościach klimakterium, nadpobudliwości i napięciu nerwowym, kołataniu serca, zaburzeniach snu i uderzeniach krwi do głowy. Jeszcze lepsze działanie będzie miał napar połączony w równej ilości z werbeną – 2 czubate łyżeczki mieszanki zalać 2,5 szklankami wrzątku parzyć godzinę.

Intrakt z serdecznika
1 szklankę suszonego ziela serdecznika zalać 1/2 litra białego, gronowego wina. Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Przecedzić, przelać do butelki z ciemnego szkła. Zażywać 2-4 razy dziennie po 1 łyżce rozcieńczoną w wodzie. Stosować w okresie silnego napięcia, stresu, nerwicy żołądka, nadmiernej pobudliwości nerwowej. Na Ukrainie mężczyźni stosują tę nalewkę przy przeroście prostaty i impotencji. Działa silniej na układ nerwowy niż krople z waleriany.

 

serdecznik jak stosować

Mieszanka o. Bonifratrów na stres i bezsenność
Wymieszać w równych ilościach serdecznik z melisą, nostrzykiem, kozłkiem, dziurawcem, szyszkami chmielu, kwiatem wrzosu, pierwiosnka i bzu czarnego. 1 łyżeczkę mieszanki zaparzać w szklance wody 15 minut. Pić 3/4 szklanki przed snem.

Rozstroje nerwowe połączone z dusznością, zawrotami głowy, niedomaganiem serca
Wymieszać w równych ilościach serdecznik, kwiat głogu, rumianku i ziele szaroty błotnej.Łyżkę stołową mieszanki zaparzać godzinę w szklance wrzątku, pić 1/2 szklanki dziennie, godzinę po jedzeniu.

Nerwica serca, połączona z nadciśnieniem, bezsennością, histerią, dusznica bolesna
Wymieszać w równych ilościach ziele serdecznika, owoc kminku i kopru włoskiego. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku, szczelnie przykryć i parzyć pół godziny. Następnie ostudzić i przecedzić. Otrzymaną herbatkę wypić w ciągu dnia w 3 dawkach.

Nadpobudliwość nerwowa połączona z przyspieszonym oddechem, kołataniem serca
Wymieszać w równej ilości ziele serdecznika, korzeń waleriany, owoc kopru włoskiego, owoc kminku. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 20 minut. Pić po 1/2 szklanki naparu 3 razy dziennie.

Nadpobudliwość nerwowa, drażliwość, bezsenność
Na mieszankę wziąć
miętę i serdecznik – po 30 g
kłącze kozłka i szyszki chmielu – po 20 g
Łyżeczkę mieszanki zaparzać 15 minut. Pić po pół szklanki 3 x dziennie.

Dolegliwości klimakterium połączone z nadczynnością tarczycy
Na mieszankę wziąć
serdecznik i kwiat głogu po 50 g
nostrzyk, pięciornik gęsi i kwiat lipy po 25 g
kwiat arniki i bzu czarnego po 20 g
1,5 łyżki mieszanki wsypać do termosu, zalać 2 szklankami wrzątku. Po godzinie odcedzić. Pić po 1/3-1/2 szklanki naparu rano i wieczorem po jedzeniu.

Zaburzeniach krążenia w okresie klimakterium
Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy
dziennie między posiłkami.

Osłabienie mięśnia sercowego o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach: serdecznik, kwiat głogu, owoc głogu, owoc dzikiej róży, korzeń lubczyku, kozłka, liść pokrzywy, melisy i kocankę. Pić 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem (łyżka mieszanki na szklankę, parzona 30 minut). Odbywać częste spacery na wolnym powietrzu rano i wieczorem. Zaleca się po pół szklanki przed obiadem czerwonego wina wypić powoli

Zioła przeciw padaczce
Na mieszankę wziąć
jemiołę i serdecznik – po 50 g
wrotycz, szyszki chmielu, ziele ruty, bylicę i miętę – po 25g
2 łyżki mieszanki zalać 2,5 szklanki ciepłej wody. Ogrzewać na parze przez 30 minut. Odstawić na 10 minut. Wypić w 3 porcjach między posiłkami.
Mieszanka zmniejsza częstotliwość napadów padaczki, działa także jako lek uspokajający dla osób nadpobudliwych.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: