Serdecznik – receptury na uspokojenie, serce, krążenie, klimakterium

Serdecznik pospolity [Leonurus cardiaca] zwany potocznie gęsią albo wilczą stopą wykorzystuje się najczęściej w mieszankach nasercowych. Drugi człon nazwy botanicznej cardiaca wskazuje na zastosowanie zioła. Pierwszy ze względu na kształt liści nawiązuje do lwiego ogona.

Serdecznik doceniali już starożytni medycy i botanicy. Zalecali na uspokojenie serca i nerwów, jako środek przeciwskurczowy i na dolegliwości trawienne.

serdecznik właściwości przepisy

Wywary z serdecznika podawano kobietom w połogu by wspomóc regenerację macicy. Sok ze świeżego ziela uchodził za środek pobudzający laktację, likwidujący zaburzenia miesiączkowania, stany lękowe i wstrząsy nerwowe.

Serdecznik właściwości lecznicze

Współczesna nauka potwierdza korzystne działanie serdecznika w leczeniu chorób serca i nerwic. Siłą działania przewyższa on trzy, czterokrotnie popularną walerianę. Serdecznik z powodzeniem stosuje się przy

 • Nerwicach sercowo-naczyniowych,
 • Nierównym rytmie serca,
 • Nadciśnieniu,
 • Dusznicy bolesnej,
 • Chorobie Basedowa,
 • Wadach serca, chorobach mięśnia sercowego
 • depresji, stanach lękowych,
 • Chorobach żołądkowo-jelitowych,
 • Zaburzeniach miesiączkowania,
 • Dolegliwościach klimakterium
 • Ogólnym osłabieniu.

Działanie serdecznika wynika z obecności alkaloidów i glikozydów. W herbatkach, naparach, odwarach związki te wydzielają się w małych ilościach dzięki czemu można je bezpiecznie stosować w kobiet w połogu.

Serdecznik - receptury na uspokojenie, serce, krążenie, klimakterium

Ziele serdecznika zbiera się w czasie kwitnienia w lipcu i sierpniu.  Ścina się kwitnące wierzchołki nożycami albo nożem, najlepiej w rękawiczkach bo roślina jest kłująca. Suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Serdecznik dziko rośnie na terenach zaniedbanych, rumowiskach, przydrożach, przychaciach, suchych pastwiskach. Czworokanciasta, owłosiona łodyga wyrasta od 40 cm do metra wysokości. Szarawe, owłosione naprzemienne liście na długich ogonkach są na końcach ostre. Kwiaty różowe, wargowate biało-purpurowe owłosione na brzegach.

Serdecznik przepisy lecznicze

Napar z serdecznika

Łyżkę surowca zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu można dosłodzić miodem.

Pije się 3 razy dziennie 1/3 szklanki po jedzeniu. Pomaga w dolegliwościach klimakterium, nadpobudliwości, napięciu nerwowym, kołataniu serca, zaburzeniach snu i uderzeniach krwi do głowy. Skuteczniejsze działanie ma napar połączony w równej ilości z werbeną. 2 czubate łyżeczki mieszanki zalać 2,5 szklankami wrzątku. Parzy się godzinę.

Nalewka z serdecznika

 • Szklankę suszonego ziela serdecznika zalać 1/2 litra białego, gronowego wina.
 • Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając.
 • Przecedzić, przelać do butelki z ciemnego szkła.

Zażywa się 2-4 razy dziennie po 1 łyżce rozcieńczoną w wodzie. Można stosować w okresie silnego napięcia i stresu. Nerwicy żołądka, nadmiernej pobudliwości nerwowej. Na Ukrainie mężczyźni stosują nalewkę przy przeroście prostaty i impotencji. Działa silniej na układ nerwowy niż krople z waleriany.

serdecznik jak stosować

Stres i bezsenność

Mieszanka o. Bonifratrów: wymieszać w równych ilościach serdecznik z

 • melisą, nostrzykiem, kozłkiem, dziurawcem, szyszkami chmielu, kwiatem wrzosu, pierwiosnka i bzu czarnego.

Łyżeczkę mieszanki zaparzać w szklance wody 15 minut. Pije się 3/4 szklanki przed snem.

Mieszanka na rozstroje nerwowe 

Wymieszać w równych ilościach serdecznik, kwiat głogu, rumianku i ziele szaroty błotnej. Łyżkę stołową mieszanki zaparzać godzinę w szklance wrzątku Pije się 1/2 szklanki dziennie godzinę po jedzeniu. Pomaga na rozstroje nerwowe połączone z dusznością, zawrotami głowy, niedomaganiem serca.

Nerwica serca

Wymieszać w równych ilościach ziele serdecznika, owoc kminku i kopru włoskiego. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku.  Szczelnie przykryć, parzyć pół godziny. Po ostudzeniu przecedzić.  Otrzymany napar wypija się w 3 dawkach jednego dnia.  Pomaga w nerwicy serca połączonej z nadciśnieniem, bezsennością, histerią lub dusznicą bolesną.

leonurus cardiaca serdecznik właściwości

Nadpobudliwość nerwowa 

Wymieszać w równej ilości ziele serdecznika, korzeń waleriany, owoc kopru włoskiego, owoc kminku. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 20 minut.  Pije się 1/2 szklanki naparu 3 razy dziennie. Stosuje w nadpobudliwości nerwowej połączonej  z przyspieszonym oddechem, kołataniem serca.

Nadpobudliwość nerwowa, drażliwość, bezsenność

 • Wymieszać miętę,  serdecznik – po 30 g
 • Kłącze kozłka,  szyszki chmielu – po 20 g

Łyżeczkę mieszanki zaparzać 15 minut. Pije się  pół szklanki 3 razy dziennie.

Dolegliwości klimakterium połączone z nadczynnością tarczycy

 • Na mieszankę wziąć:
 • Serdecznik i kwiat głogu po 50 g
 • Nostrzyk, pięciornik gęsi i kwiat lipy po 25 g
 • Kwiat arniki i bzu czarnego po 20 g

1,5 łyżki mieszanki wsypać do termosu.  Zalać 2 szklankami wrzątku. Po godzinie odcedzić. Pije się  1/3-1/2 szklanki naparu rano i wieczorem po jedzeniu.

Zaburzeniach krążenia w okresie klimakterium

Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy
dziennie między posiłkami.

Osłabienie mięśnia sercowego receptura o. Klimuszki

Wymieszać w równych ilościach: serdecznik, kwiat głogu, owoc głogu, owoc dzikiej róży, korzeń lubczyku, kozłka, liść pokrzywy, melisy i kocankę. Pić 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem (łyżka mieszanki na szklankę, parzona 30 minut). Odbywać częste spacery na wolnym powietrzu rano i wieczorem. Zaleca się po pół szklanki przed obiadem czerwonego wina wypić powoli

Zioła przeciw padaczce

Na mieszankę wziąć:

 • jemiołę, serdecznik – po 50 g
 • wrotycz, szyszki chmielu, ziele ruty, bylicę i miętę – po 25 g

2 łyżki mieszanki zalać 2,5 szklanki ciepłej wody. Ogrzewać na parze 30 minut. Odstawić na 10 minut. Wypić w 3 porcjach między posiłkami. Mieszanka zmniejsza częstotliwość napadów padaczki, działa także jako lek uspokajający dla osób nadpobudliwych.

3 2 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: