REKLAMA

Serdecznik . Domowe receptury na uspokojenie, serce, krążenie, klimakterium

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) zwany potocznie gęsią albo wilczą stopą wykorzystuje się najczęściej w mieszankach nasercowych, już sam drugi człon nazwy botanicznej cardiaca wskazuje na jego zastosowanie. Serdecznik doceniali już starożytni medycy i botanicy, zalecając jako środek uspokajający serce i nerwy, przeciwskurczowy i na dolegliwości trawienne. Wywary podawano kobietom w połogu by wspomóc regenerację macicy, a sok ze świeżego ziela uchodził za środek pobudzający laktację, likwidujący zaburzenia miesiączkowania, stany lękowe i wstrząsy nerwowe.

serdecznik właściwości przepisy

Współczesna nauka potwierdza pozytywne działanie serdecznika przy chorobach serca i chorobach nerwowych. Siłą działania przewyższa on 3-4-krotnie popularną walerianę. Serdecznik z powodzeniem stosuje się przy nerwicach sercowo-naczyniowych, nierównym rytmie serca, nadciśnieniu, dusznicy bolesnej, chorobie Basedowa, w chorobach mięśnia sercowego i wadach serca a także w depresji, stanach lękowych, chorobach żołądkowo-jelitowych, zaburzeniach miesiączkowania, dolegliwościach klimakterium i ogólnym osłabieniu.

Działanie serdecznika wynika z obecności alkaloidów i glikozydów. W herbatkach, naparach, odwarach związki te wydzielają się w małych ilościach dzięki czemu można je bezpiecznie stosować w kobiet w połogu. Ziele serdecznika zbiera się w czasie kwitnienia, ścinając kwitnące wierzchołki nożycami albo nożem, najlepiej w rękawiczkach bo roślina jest kłująca. Suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Serdecznik przepisy lecznicze

Napar z serdecznika
Łyżkę surowca zalać szklanką wrzątku, zaparzać 15 minut pod przykryciem.
Po przecedzeniu można dosłodzić miodem, pić 3 x dziennie po 1/3 szklanki po jedzeniu w dolegliwościach klimakterium, nadpobudliwości i napięciu nerwowym, kołataniu serca, zaburzeniach snu i uderzeniach krwi do głowy. Jeszcze lepsze działanie będzie miał napar połączony w równej ilości z werbeną – 2 czubate łyżeczki mieszanki zalać 2,5 szklankami wrzątku parzyć godzinę.

Intrakt z serdecznika
1 szklankę suszonego ziela serdecznika zalać 1/2 litra białego, gronowego wina. Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Przecedzić, przelać do butelki z ciemnego szkła. Zażywać 2-4 razy dziennie po 1 łyżce rozcieńczoną w wodzie. Stosować w okresie silnego napięcia, stresu, nerwicy żołądka, nadmiernej pobudliwości nerwowej. Na Ukrainie mężczyźni stosują tę nalewkę przy przeroście prostaty i impotencji. Działa silniej na układ nerwowy niż krople z waleriany.

 

serdecznik jak stosować

Mieszanka o. Bonifratrów na stres i bezsenność
Wymieszać w równych ilościach serdecznik z melisą, nostrzykiem, kozłkiem, dziurawcem, szyszkami chmielu, kwiatem wrzosu, pierwiosnka i bzu czarnego. 1 łyżeczkę mieszanki zaparzać w szklance wody 15 minut. Pić 3/4 szklanki przed snem.

Rozstroje nerwowe połączone z dusznością, zawrotami głowy, niedomaganiem serca
Wymieszać w równych ilościach serdecznik, kwiat głogu, rumianku i ziele szaroty błotnej.Łyżkę stołową mieszanki zaparzać godzinę w szklance wrzątku, pić 1/2 szklanki dziennie, godzinę po jedzeniu.

Nerwica serca, połączona z nadciśnieniem, bezsennością, histerią, dusznica bolesna
Wymieszać w równych ilościach ziele serdecznika, owoc kminku i kopru włoskiego. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku, szczelnie przykryć i parzyć pół godziny. Następnie ostudzić i przecedzić. Otrzymaną herbatkę wypić w ciągu dnia w 3 dawkach.

Nadpobudliwość nerwowa połączona z przyspieszonym oddechem, kołataniem serca
Wymieszać w równej ilości ziele serdecznika, korzeń waleriany, owoc kopru włoskiego, owoc kminku. Łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 20 minut. Pić po 1/2 szklanki naparu 3 razy dziennie.

Nadpobudliwość nerwowa, drażliwość, bezsenność
Na mieszankę wziąć
miętę i serdecznik – po 30 g
kłącze kozłka i szyszki chmielu – po 20 g
Łyżeczkę mieszanki zaparzać 15 minut. Pić po pół szklanki 3 x dziennie.

Dolegliwości klimakterium połączone z nadczynnością tarczycy
Na mieszankę wziąć
serdecznik i kwiat głogu po 50 g
nostrzyk, pięciornik gęsi i kwiat lipy po 25 g
kwiat arniki i bzu czarnego po 20 g
1,5 łyżki mieszanki wsypać do termosu, zalać 2 szklankami wrzątku. Po godzinie odcedzić. Pić po 1/3-1/2 szklanki naparu rano i wieczorem po jedzeniu.

Zaburzeniach krążenia w okresie klimakterium
Zmieszać 10 g liści lub ziela ruty, po 20 g rozdrobnionego kłącza tataraku i owoców głogu oraz kwiatów rumianku, 30 g szyszek chmielowych i po 50 g ziela jemioły i ziela serdecznika. Wsypać do termosu 1-2 łyżki ziół, zalać 2 szklankami wody wrzącej, przykryć i odstawić na 1-2 godz. Pić 1/4-1/2 szklanki 2-4 razy
dziennie między posiłkami.

Osłabienie mięśnia sercowego o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach: serdecznik, kwiat głogu, owoc głogu, owoc dzikiej róży, korzeń lubczyku, kozłka, liść pokrzywy, melisy i kocankę. Pić 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem (łyżka mieszanki na szklankę, parzona 30 minut). Odbywać częste spacery na wolnym powietrzu rano i wieczorem. Zaleca się po pół szklanki przed obiadem czerwonego wina wypić powoli

Zioła przeciw padaczce
Na mieszankę wziąć
jemiołę i serdecznik – po 50 g
wrotycz, szyszki chmielu, ziele ruty, bylicę i miętę – po 25g
2 łyżki mieszanki zalać 2,5 szklanki ciepłej wody. Ogrzewać na parze przez 30 minut. Odstawić na 10 minut. Wypić w 3 porcjach między posiłkami.
Mieszanka zmniejsza częstotliwość napadów padaczki, działa także jako lek uspokajający dla osób nadpobudliwych.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: