REKLAMA .

Uczulenie na słońce – których ziół i roślin lepiej latem unikać?

Uczulenie na słońce objawia się pokrzywką, swędzeniem, pęcherzami i pieczeniem skóry jak po oparzeniu. Specyficzny rodzaj alergii na słońce jest rzadkością, częściej spotykamy się z reakcją fotoalergiczną lub fototoksyczną skóry.  Niektóre substancje sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na działanie słońca.

Reakcję fotoalergiczną wywołuje łączne działanie fotoalergenu i słonecznych promieni ultrafioletowych o długości fal 320–400 nm. Promieniowanie UVA w lecie osiąga maksimum w godzinach 11.00–15.00.  Zwiększają je refleksy tafli wody, śniegu, piasku nadmorskiego i wysokość n.p.m. Bądźmy zatem czujni przed ekspozycją na słońce. 

Jakie zioła uczulają na słońce?

uczulenie słońce, reakcja fotoalergiczna

 

 • Bergamotka
  Herbatki nie szkodzą.Olejki lub perfumy mogą powodować uczulenie.
 • Dziurawiec
  Uczulenie na słońce powodują alkoholowe, olejowe i octowe. Powinniśmy ich unikać całe lato. Herbatki z dziurawca nie wykazują takich właściwości.
 • Arcydzięgiel litwor
  Unikamy przy ekspozycji na słońce. Każde zastosowanie może skończyć się uczuleniem, podrażnieniem skóry lub przebarwieniami.
 • Aminek, arnika
 • Ruta
 • Rumianek i nagietek
  Stosowane zewnętrznie mogą wywoływać uczulenie. Są składnikiem wielu kosmetyków, przed wyjściem na słońce czytajmy skład.
 • Skrzyp polny
  Nie ma dowodów że uczula. Odnotowano sporadyczne przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu ziela.
 • Barszcz Sosnowskiego
  Nie potrzeba go dotykać by doszło do reakcji alergicznej. Wystarczy w słoneczny dzień być w pobliżu rośliny by doszło do poparzenia

energia życiowa

Warzywa i owoce mogące powodować uczulenie na słońce

Reakcję fotouczulającą może wywołać spożycie lubczyku, selera, pasternaku, marchewki, pietruszki i wyście na słońce. Te warzywa lepiej jeść wieczorem. Soki z cytryny i pomarańczy pozostawione na skórze pod wpływem promieni UV mogą wywołują podrażnienia i przebarwienia skóry. Latem unikajmy kosmetycznych peelingów na bazie kwasów owocowych, kosmetyków i perfum zawierających olejki eteryczne z tych owoców.

Fototoksyczne substancje powodujące uczulenie
 • Leki
  Antybiotyki, sterydy, hormony, maści dermatologiczne. Środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, antydepresanty, regulujące ciśnienie. Większość leków może być przyczyną nadwrażliwości na słońce lub reakcji alergicznych. Na ulotce powinniśmy znaleźć dokładne informacje od producenta.
 • Filtry przeciwsłoneczne
  Tak, kremy z filtrami często są powodem reakcji fotouczulających! [1]
 • Konserwanty, sztuczne słodziki, dodatki do żywności i napojów
 • Środki do dezynfekcji, chusteczki odkażające, mydła antybakteryjne
 • Złoto, srebro, biżuteria i koloidalne

Pamiętajmy!
Po zaobserwowaniu dziwnych objawów podczas opalania pieczenia, nietypowego zaczerwieniania powinniśmy zejść ze słońca. Przeanalizujmy co jedliśmy lub stosowaliśmy na skórę. Mogą to być pokarmy, napoje lub środki pielęgnacyjne dla większości neutralne a u nas powodujące reakcje.  Każdy organizm jest inny,  jedyny w swoim rodzaju jak nasze linie papilarne i różnie może reagować.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ala Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Ala
Gość
Ala

Czy nie wolno stosować wymienionych ziół również przed zabiegami laserem?

REKLAMA .
%d bloggers like this: