Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Stan zapalny – przyczyny. Najlepsze zioła i herbatki przeciwzapalne

Stan zapalny - przyczyny. Najlepsze zioła i herbatki przeciwzapalne

Stan zapalny jest zdrową reakcja obronną. To jeden z podstawowych mechanizmów, które organizm wykorzystuje, by usunąć czynniki uszkadzające  lub wymienić tkanki uszkodzone, nienadające się do regeneracji.

przyczyny przewlekłych stanów zapalnych

Problem powstaje, jeśli stan zapalny nie przechodzi do kolejnego etapu, czyli naprawy. Wieki temu nazywano to „zablokowanym gorącem”, dotyczyło to najczęściej dolegliwości powodujących bóle reumatyczne i podobne.

Innym istotnym czynnikiem wywołującym przewlekły stan zapalny jest nadmiar wolnych rodników, które szukając w komórkach brakujących im elektronów sieją prawdziwe spustoszenie. Niszczą błony komórkowe, wywołują mutację DNA i osłabiają włókna kolagenowe.  Chroniczny stan zapalny leży u postaw większości chorób cywilizacyjnych – cukrzycy, nadciśnienia, zawałów, udarów, nowotworów.

Stan zapalny i zioła

Szukając wytchnienia od bólu i dyskomfortu coraz częściej zwracamy się ku naturze. Zioła przeciwzapalne, jak nazwa wskazuje, pomagają organizmowi łagodzić i kontrolować stan zapalny. Trzeba pamiętać, że rośliny rzadko wykorzystują typowe dla leków mechanizmy, dlatego proces leczenia zwykle jest rozciągnięty w czasie.

Stan zapalny - przyczyny. Najlepsze zioła i herbatki przeciwzapalne

Środki farmakologiczne mają za zadanie szybko zdusić stan zapalny, który stanowi istotną część samego procesu leczenia. Zioła działają inaczej.  Nie hamują odpowiedzi zapalnej, ale zaprzęgają wszystkie siły organizmu do procesu samoleczenia. Skutkuje to naturalnym, powolnym jego ustępowaniem.

Warunkiem powodzenia terapii jest dobór właściwych ziół dla każdego indywidualnie, biorąc pod uwarunkowania konstytucyjne, energetykę, wzorce zaburzeń. Poza ziołami trzeba przyjrzeć się diecie i stylowi życia. Przewlekły stan zapalny i ból to tylko sygnał alarmowy. Tym sposobem organizm wysyła komunikat: „Zatrzymaj się! Zwróć uwagę na ciało, umysł, ducha i emocje”.

Zioła o działaniu przeciwzapalnym

Można je podzielić na kategorie, według sposobu działania.  W badaniach wyizolowano różne związki o działaniu przeciwzapalnym. Jednak należy pamiętać, że siła lecznicza ziół, wbrew temu co mówi naukowy redukcjonizm, sięga znacznie głębiej.

Duch roślin, energia ziół

W każdej roślinie są tysiące  związków, które tworzą struktury, zaś wyizolowane w laboratoriach zmienia ją swój profil lub przestają działać. Poza bogatym składem chemicznym mają coś, czego nie da się wyizolować w laboratoriach. To energetyczne siły żywiołów, energia witalna, która podtrzymuje wszystko przy życiu. Indianie nazywają je Duchem Rośliny, ajurweda praną, medycyna chińska – Qi. To „Coś” co oddziałuje na wszystkich poziomach: fizycznym, energetycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym.

Zioła przeciwzapalne pogrupowane na działanie chemiczne
  • Salicylany
    Naturalne związki z których wyizolowano aspirynę, obecne w wielu roślinach. Łagodzą stan zapalny, przewlekły ból, infekcje, rozrzedzają krew. Wierzba, brzoza, topola, wiązówka błotna, golteria rozesłana, kalina koralowa, pierwiosnek, przywrotnik, pluskiwca, gałązki maliny, liść poziomki.
  • Żywice
    Kadzidło boswellia serrata, mirra, świerk, sosna, pieprz cayenne, imbir, gorzknik kanadyjski.
  • Związki siarki
    Czosnek, cebula, gorczyca, chrzan, kolcorośl
  • Saponiny steroidowe i triterpenowe
    Kozieradka, vicacora (koci pazur), pochrzyn włochaty, lukrecja, nagietek, żeń-szeń panax
  • Olejki lotne
    krwawnik, rumianek, kurkuma, cynamon, rozmaryn, imbir, oregano, liść oliwny
  • Przeciwzapalne kwasy tłuszczowe
    Ogórecznik, wiesiołek, nasiona czarnej porzeczki, liść oliwny
  • Flawonoidy
    Żurawina, głóg, malina, czarny bez, jagoda, kolendra więcej tutaj
  • Antyoksydanty [1]
    Zielona herbata, imbir, liście dębu, brzoza, igły sosnowe, dzika róża, czarny bez
Ziołowe herbatki przeciwzapalne

Komponując herbatki na stan zapalny, trzeba mieć na uwadze uwarunkowania własnego organizmu. Upewnić się, czy wszystkie zioła są dla mnie odpowiednie. Dziś rośliny lecznicze stały się przedmiotem marketingu. W zależności od trendów, szufladkuje się je jako remedium na…  Dorabia chwytliwe hasła, choćby „naturalny środek przeciwzapalny”.

Doskonałym przykładem jest kurkuma, polecana każdemu przy bólach stawowych i mięśniowo-szkieletowych. Ta mocno gorzka roślina, bardzo silnie wysusza krew i powoduje niedobór Yin. Jeśli stan zapalny i ból jest wywołany jest wyczerpaniem płynów na głębokim poziomie (ukryte odwodnienie), to kurkuma pogłębi  dolegliwości i wewnętrzną dysharmonię.

złota pasta z kurkumy do złotego mleka

Rumianek jest łagodny i odpowiedni dla wszystkich. Gdy mówimy o bólach  herbatka rumiankowa rzeczywiście pomaga, rozluźnia mięśnie i nerwy. Z tym, że musi być mocna, minimum dwie łyżeczki na szklankę i zaparzać co najmniej 20-30 minut. Zwykle przyrządzamy delikatną, o przyjemnym kwiatowym aromacie i jasnożółtym kolorze. Żeby zadziałała na ból, napar musi być ciemny, mocny i gorzki. Można dosłodzić odrobiną miodu.

Odrobina wysiłku i cierpliwość

Współczesny tryb życia, żywność przetworzona i stres generują powstawanie reaktywnych form tlenu (wolnych rodników). W efekcie stan zapalny i szybsze starzenie. Bez odrobiny wysiłku, zmiany trybu życia same zioła nie rozwiążą problemów. Tak jak z zakupem pasty do zębów.  Również musimy zadziałać, bez szczotkowania, nawet najdoskonalsza na nic się zda.

Cierpliwość jest niezbędna, bo zioła działają wolniej. Przykładem jest wiązówka, która skutecznie łagodzi bóle i stan zapalny. Wewnętrznie goi, delikatnie  zacieśnia, naruszone „rozdarte” tkanki, stymuluje tworzenie się nowych komórek. Nie hamuje odpowiedzi zapalnej, niezbędnej w procesie gojenia. Celuje w źródła, wywołując powolne ustępowanie stanu zapalnego. Na uporczywe dolegliwości bólowe może nie podziałać wystarczająco. Mając do wyboru zioła zbyt słabe na silny ból lub lek powodujący skutki uboczne, warto mieć na uwadze, że wiązówka naprawia uszkodzenia śluzówek jelit, a leki przeciwbólowe je niszczą.

wiązówka błotna lecznicze przepisy

Niemniej jednak dobierając je, trzeba skupić się  na rozpoznaniu wzorców, które leżą u podstaw dolegliwości: gorąco, zimno, suchość, napięcie, zastój. I wówczas dobrać odpowiednie remedia, które przywrócą równowagę. Do tego niezbędna jest znajomość energetyki ziół,  dawna, niemal wyrugowana wiedza, na której opierają wszystkie tradycyjne systemy lecznicze wszystkich kontynentów.

B. della Porta
W serii książek „Tajemnice ziół-zapomniana wiedza” przy profilach ziół podaję wzorce nierównowagi i jak dopasowywać do człowieka. Zapraszamy do sklepiku, TUTAJ .

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments