Szałwia lekarska [Salvia officinalis] jest jedną z najważniejszych i najstarszych roślin leczniczych.
Łacińska nazwa salvia pochodzi od słowa salvare oznaczającego ocalać, ratować. Starożytni medycy przypisywali roślinie prawie cudotwórcze działanie. Pochodząca z rejonu morza Śródziemnego szałwia przez długie wieki uznawana była za roślinę magiczną symbolizującą długowieczność.
Do Renesansu wierzono, że połykanie liści szałwii z wypisanymi zaklęciami chroni przed febrą i demonami. A kto zje listki szałwii w maju, może żyć wiecznie. Do dziś znamy przysłowie „Kto ma szałwię w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie”
W wyjątkowy sposób traktowali szałwię Rzymianie. Przy zbiorze przestrzegali rytuału: ciąć szałwię przy pomocy srebrnego noża mógł tylko bosy, ubrany w białą tunikę młodzieniec, który przedtem złożył ofiarę z chleba i wina.
W Persji szałwię zwano”różdżką życia”, w Chinach zaś była tak wysoko ceniona, że kupcom europejskim płacono 3 skrzynie herbaty w zamian za jedną szałwii.
Szałwia lekarska
Doceniana za wyjątkowy zapach i atrakcyjny wygląd uprawiana jest na całym świecie. Szałwia jest wieloletnią rośliną z jasnowatych, kwitnie w maju wydając charakterystyczne, efektowne dwuwargowe kwiaty.
Obecnie kilkaset gatunków szałwii uprawia się w całej Europie, szeroko wykorzystuje w lecznictwie, kosmetyce i kuchni. Surowcem zielarskim jest liść szałwii lekarskiej i ulistnione, górne części pędów.
O jej wyjątkowych właściwościach leczniczych wiedziano od wieków. W Średniowieczu, gdy główną przyczyną umieralności były choroby zakaźne, szałwia była ziołem na wszystko. Św. Hildegarda polecała niepłodnym i cierpiącym na żołądkowe niedomagania.
Kto ma żołądek tak słaby, że od spożywanych potraw łatwo zapada na zdrowiu, niech weźmie szałwii, jedną trzecią tej ilości mięty pieprzowej i tyle samo kopru włoskiego. Składniki te powinien równocześnie gotować w dobrym winie, dodając do całości trochę miodu. Potem powinien przecedzić mieszankę przez chustkę i po jedzeniu, jak i nocną porą, często pić. W ten sposób żołądek jego w krótkim czasie zostanie wyleczony i oczyszczony.
Właściwości szałwii lekarskiej
Nie sposób wymienić wszystkich jej zalet i właściwości . Bogata w olejki eteryczne i unikalny zestaw aktywnych związków m.in tujon, kamforę, cyneon, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne ma silne właściwości:
- przeciwzapalne, aseptyczne,
- bakteriobójcze – hamuje wzrost bakterii gram dodatnich, radzi sobie z gronkowcem złocistym.
- przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
- ściągające, przeciwbiegunkowe, rozkurczowe
- żółciopędne, osłaniające
- przeciwcukrzycowe
- hamujące wydzielanie potu
- przeciwnowotworowe [1]
Obecny w nielicznych roślinach, m.in szałwii karnozol – potrafi aktywować białko P 53, które m.in kontroluje rozwój i postęp choroby nowotworowej.
Natura energetyczna
Smak aromatyczny, działanie rozgrzewające bądź chłodzące, stymulujące mięśnie i system nerwowy. Wg ajurwedy szałwia zawiera elementy powietrza, eteru i ognia, równoważy pitta i kapha, zwiększa vata. Tonizuje śledzionę, mózg, system nerwowy, zmniejsza przekrwienie płuc i zatok. Nie stosuje się przy podwyższonej vata dosha.
Zastosowania szałwii
Leczniczo liść szałwii szałwii stosuje się:
- w zaburzeniach trawienia: biegunki, wzdęcia, nudności, wymioty
- zaburzeniach pracy wątroby i dróg żółciowych
- stanach zapalnych przewodu pokarmowego
- cukrzycy
- nadmiernej potliwości, uderzeniach gorąca,
- stanach zapalnych gardła, jamy ustnej
Szałwię stosuje się do parówek oczyszczających i dezynfekujących. Przyciemniania siwiejących pasemek włosów, nalewek i naparów przeciw poceniu. Wyciągi wodne łagodzą stany zapalne dziąseł, jamy ustnej i gardła. Dawniej listkami szałwii polecano szorować zęby, a w kuchennej apteczce miała ją każda kobieta. Piły ją matki chcące odstawić dziecko od piersi by powstrzymać laktację a wraz z innymi ziołami stosowały przy różnych dolegliwościach kobiecych.
Z naparów szałwiowych można przygotować okłady na trudno gojące się rany i owrzodzenia. Kąpiele z dodatkiem szałwii działają przeciw reumatyzmowi, wysypkom, chorobom skórnym i poceniu się.
Herbatka szałwiowa uspokaja, poprawia krążenie, obniża poziom cukru. Łagodzi katar, kaszel, ból głowy, podobnie jak szałwiowe wino. Gałązki i suszone liście można dorzucać do kominka – szałwia wyprasza z domu nieprzyjemne zapachy, przy okazji wyniosą się muchy, mole, komary i inni nieproszeni goście.
Szałwia lekarska przepisy
Szałwia z mlekiem
Kilka listków szałwii zaparza się w szklance mleka 10 minut. Po przecedzeniu dodaje łyżeczkę miodu. Dezynfekuje i nawilża gardło.
Herbatka szałwiowa
Łyżeczkę suszonej szałwii zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 5 minut. Przy rozdrażnieniu i bezsenności można wymieszać w równych proporcjach z szyszkami chmielu. Napar można stosować do płukania jamy ustnej, przemywania skóry.
Szałwiowe wino
Ok 200 g suszonych listków szałwii zalać 2 litrami białego wytrawnego wina i 100 ml spirytusu. Macerować 10 dni. Przecedzić i przelać do butelek. Pije się kieliszek 3 razy dziennie po jedzeniu przy problemach trawiennych.
Ocet szałwiowy
Świeże listki szałwii drobno pokroić. Wsypać do butelki, zalać octem jabłkowym całkowicie przykrywając surowiec. Odstawić w słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Ocet szałwiowy stosuje się do nacierania ciała by zapobiegać odleżynom, rozstępom i ujędrnić skórę.
Oliwa szałwiowa
Kilka listków świeżej szałwii zalać podgrzaną oliwą z oliwek. Odstawić na dwa tygodnie, przecedzić. Oliwka szałwiowa wcierana w skórę rozgrzewa, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Przy przeziębieniu, przemarznięciu, chorobie zakaźnej układu pokarmowego wciera się w ciało oprócz głowy i natychmiast kładzie do łóżka. Kosmetycznie można stosować przy wykwitach, stanach zapalnych skóry.
Doustnie 4-5 kropli z łyżeczką miodu przy niestrawności, bólu brzucha, wzdęciach i skurczach jelit. Kulinarnie można dodawać do sałatek, dań z makaronów i ziemniaków.
Syrop szałwiowy przeciw infekcjom
- łyżka suszonej szałwii
- mała cebula
- łyżka suszonego tymianku
- szklanka wody
- 100 g cukru trzcinowego lub miodu
Składniki bez wody umieścić umieścić w rondelku. Podgrzewać na wolnym ogniu dolewając porcjami wodę. Po zagotowaniu przecedzić przez sitko.
Pije się 3 razy dziennie po łyżce. Syrop działa antybakteryjnie, rozkurczowo, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Oczyszcza drogi oddechowe. Działa również korzystnie na serce i ciśnienie tętnicze, podnosi odporność.
Zastosowania zewnętrzne szałwii
Kąpiel lecznicza
Zalać 6 czubatych łyżek suszonej szałwii 2 litrami wody. Doprowadzić do wrzenia, gotować 2-3 minuty. Odstawić pod przykryciem 20 minut. Po przecedzeniu wlać do wanny z ciepłą wodą.
Nadmiernie pocenie się stóp
Po 2 łyżki szałwii i lawendy zaparzać pod przykryciem 10 minut w ½ litra wrzątku. Przecedzony napar wlać do miski, dopełnić wodą i moczyć stopy kwadrans kolejnych kilka dni.
Infekcje intymne
50 g szałwii, po 25 g nagietka i krwawnika zalać 3 litrami wrzątku. Zaparzać pod przykryciem kwadrans. Przy upławach, infekcjach intymnych robi się 15 minutowe nasiadówki.
Krople do nosa
2 krople olejku szałwiowego wymieszać z 10 ml soli fizjologicznej. Zakraplać do nosa przy katarze pochodzenia bakteryjnego i alergicznego. Nie wysuszają błon śluzowych.
Szałwiowa farba do włosów
Po 1 łyżce szałwii i czarnej herbaty liściastej zalać 2 szklankami wrzątku, gotować na bardzo małym ogniu przez godzinę. Przecedzić, wystudzić i dolać kieliszek wódki i wymieszać. Wcierać we włosy przez tydzień a zabarwią się nawet te siwe na piękny brunatny kolor i równocześnie wzmocnią się.
Kosmetyki szałwiowe
Maseczka szałwiowa
Garść świeżych kwiatów szałwii rozgnieść i wymieszać w kubku śmietany. Dodać ubite białko dla cery tłustej lub żółtko dla suchej. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt na 15 minut. Odświeża, wygładza, uelastycznia skórę. Działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia.
Dezodorant szałwiowy
- Przygotować mocny napar z szałwii 2 łyżeczki ziela ¼ szklanki wody.
- Wymieszać w słoiczku 4 łyżeczki sody oczyszczonej, mąki arrarutowej lub ziemniaczanej.
- 6 łyżeczek oleju kokosowego rozgrzać w kąpieli wodnej.
- Dolać do słoika wraz z 4 łyżeczkami naparu z szałwii i 10 kroplami olejku szałwiowego.
- Wymieszać wszystko do uzyskania gładkiej masy.
Dezodorant stosuje się po porannej kąpieli, smaruje pod pachami jak krem. Zapewni ładny zapach i świeżość do wieczora.
Szałwiowa pasta do zębów
Po łyżeczce zmielonej na proszek szałwii, sody oczyszczonej i oleju kokosowego wymieszać na gładką masę. Można dodać kroplę olejku szałwiowego lub miętowego.
Biała szałwia
Oczyszcza energetycznie. Zamknąć okna i zapalić kadzidło z białej szałwii. Jeżeli pomieszczenie jest energetycznie czyste, szałwia będzie paliła się równomiernie. Gdy nieczyste przygaśnie. Wówczas należy obejść mieszkanie, kadząc dymem wszystkie ściany, kończąc przy drzwiach wejściowych. Więcej o białej szałwii Tutaj