Pełnia lata to wysyp aromatycznych ziół w ogrodach.
Wiele z nich w lipcu osiąga szczytowy moment gotowości do zbioru. Ich aromat jest najsilniejszy, wydzielają najwięcej olejków eterycznych. Możemy je suszyć, ale delikatne, ze sporą zawartością wody zanim wyschną mogą zgnić lub spleśnieć.
Dla wiotkich ziół jak bazylia, koperek idealną metodą konserwacji jest mrożenie. Pod wpływem niskich temperatur nie tracą olejków eterycznych, walorów aromatycznych i smakowych.
Zioła mrożone
Najprostszy sposób to zamrażanie w szklanych naczyniach. Zdrowe, przebrane, suche zioła np. koperek drobno siekamy. Ciasno upychamy w słoiczku, szczelnie zamykamy i wkładamy do zamrażalnika. W ten sposób można przechowywać wiele miesięcy.
Każdorazowo gdy potrzebujemy nabieramy łyżeczką ile potrzeba, a słoik odkładamy do zamrażalnika. Trzeba upewnić się, by zioła do mrożenia były suche, przy wilgotnych w słoiku pojawi się lód i trudno będzie wyjmować.
Zioła mrożone w kostkach lodu
Metodę można zastosować dla wszystkich aromatycznych ziół z ogródka. Bazylia, tymianek, macierzanka, szczypiorek, koperek, natka pietruszki, mięta, cząber, rozmaryn itd. Zebrane w słoneczny dzień kroimy na drobno, miętę, bazylię można zostawić w całości.
Upychamy w pojemnikach na lód. Zalewamy wodą i wstawiamy do zamrażalnika. Zamrożone kostki można przełożyć do torebek foliowych lub słoika i podpisać. Do zup, sosów i innych dań wrzucamy kostkę, dwie i mamy potrawę pachnącą latem.
Zioła mrożone w oliwie
To kolejny sposób na mrożenie ziół do potraw, które wymagają świeżych, aromatycznych ziół i oliwy. Posiekane zioła upychamy w pojemnikach na lód, zalewamy oliwą z oliwek i zamrażamy. Po 3-4 godzinach zamrożone kostki przekładamy do słoika. Przechowujemy w zamrażalniku.
Kostki można wrzucić od razu na patelnię lub garnka. Po wyjęciu szybko się topią więc w sam raz do sałatek. Można użyć innych tłuszczów masła lub oleju kokosowego.
Kwiaty i zioła w kostkach lodu
W kostkach lodu można zamrozić kwiaty lub napary ziołowe do celów kosmetycznych
- Zielona herbata, fiołek, chaber bławatek – usuwają nadmierne obrzęki
- Nasiona kopru włoskiego, świetlik – nadają oczom blasku
- Mięta, świetlik, fiołek, rumianek – usuwają cienie
- Róża, prawoślaz, rozmaryn – zmiękczają, działają przeciwzmarszczkowo
- Skrzyp polny – zmniejsza zaczerwienienia i pajączki
W foremkach lodowych zioła, kwiaty zalewamy wodą lub wywarem ziołowym.
Wywar: łyżkę wybranych ziół podgrzewamy 15-30 minut na wolnym ogniu. Po przestudzeniu przelewamy do foremek i zamrażamy. Rano bardzo delikatnie, niezbyt długo masujemy skórę wokół oczu. Metoda nie powoduje odczynów alergicznych, co zdarza się podczas przemywania płatkami kosmetycznymi nasączonymi odwarem.
Zioła do mrożenia zbieramy rano, mają najbardziej intensywny aromat, nim przywiędną od słońca.