Życiodajny oddech czyli jak nauczyć się prawidłowo oddychać przeponą?

Życiodajny oddech, bez niego człowiek przeżyje zaledwie kilka minut.  Życiodajny oddech pozwala toczyć się życiu.
Oczywiście byłoby absurdem twierdzić, że najważniejsze jest dieta. Nawet jedząc najlepsze jedzenie na świecie, wciąż nie osiągniemy zdrowia, jeśli organizm będzie odwodniony.
Podobnie absurdem byłoby twierdzenie, że poprawny oddech to podstawa zdrowia. Bez odpowiedniego odżywiania, komórki ciała nie dostaną składników odżywczych z pożywienia.

Za to mądrze jest ustalić hierarchię:

  • bez pożywienia człowiek przeżyje najwyżej miesiąc
  • bez wody człowiek przeżyje najwyżej parę dni
  • bez powietrza… człowiek przeżyje góra kilka minut

To powinno rzucić nieco światła na trzy wspomniane kwestie. Skoro bez powietrza i tlenu przeżyjemy najkrócej, w wędrówce po zdrowie w pierwszej kolejności należy położyć nacisk właśnie na życiodajny oddech. Dalej na wodę, potem na jedzenie.

Życiodajny oddech czyli jak nauczyć się prawidłowo oddychać przeponą?

Zatem czym się charakteryzuje prawidłowy oddech?

Obserwacje najzdrowszych ludzi pokazują, że nieświadomie biorą wdech krótszy niż wydech, a po wydechu pojawia się krótka pauza.
Najbardziej spotykany wzorzec: 2-3 sekundy wdechu, 3-4 sekundy wydechu, 3-4 sekundy pauzy po wydechu. W dodatku: w pełni zdrowi ludzie nabierają powietrza do brzucha – nie do klatki piersiowej, co jest charakterystyczne dla osób chorowitych. A zatem zdrowi oddychają przeponą.
Ten wzorzec oddychania można spotkać u większości zwierząt, szczególnie psów. Dlatego choroby są u nich tak rzadkie. Sam powiedz kiedy ostatnio widziałeś psa z katarem? Kaszlem? Przeziębieniem? Zatkanym nosem? Po zawale serca? Z cukrzycą? Niewydolnością wątroby?

Równie silny związek między sposobem oddychania a zdrowiem istnieje u człowieka, czego dowiódł profesor Konstantin Buteyko, odkrywca popularnej w Rosji metody oddychania okrzykniętą jego nazwiskiem.
Długi, spokojny oddech przeponą powinien być wypisywany na receptę do stosowania dwa razy dziennie przez całe życie. Jego prozdrowotne działanie jest nie do przecenienia: wydłuża życie, przywraca równowagę emocjonalną, ratuje zdrowie fizyczne i psychiczne.

By docenić moc prawidłowego oddechu, wystarczy zdać sobie sprawę z kilku faktów:
– podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim,
– spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego,
– ponad 70 proc. zbędnych dla organizmu substancji i toksyn jest usuwanych podczas oddechu,
– mózg zużywa 80 proc. wdychanego z powietrzem tlenu,
– długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia

Krótki, urywany oddech wskazuje, że żyjesz w stresie, leku i napięciu lub organizm zmaga się z choroba. Oddech długi i spokojny charakteryzuje osobę zdrowa, zrelaksowaną spokojna
To żadna tajemnica, tylko całkowicie naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. W nerwach oddychasz płytko i szybko, gdy odczuwasz spokój, twój oddech naturalnie się wydłuża.

Życiodajny oddech przeponą

Stań prosto lub usiądź na brzegu krzesła lub w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj ramiona. Zacznij oddychać przeponą: przy wdechu napełnij brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu wypuść je. Obserwuj, jak brzuch faluje wraz z oddechem. Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Ćwiczenie powtarzaj przynajmniej raz dziennie.

Wydaje się to banalnie proste, a efekt jest zadziwiający.  To ćwiczenie oddechowe koordynuje pracę półkul mózgowych, wspomaga pamięć i koncentrację, redukuje napięcie, regeneruje i harmonizuje system nerwowy. Szybko uspokaja i odpręża.

 

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: