Wzdęcia – domowe środki na przynoszące szybko ulgę

Wzdęcia czyli nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach są najczęściej skutkiem nieprawidłowego metabolizmu niektórych pokarmów.

wzdęcia

Główne przyczyny nadmiernych wzdęć to zaburzona flora bakteryjna jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe, również ukryte oraz nieszczelne jelita .

Częste wzdęcia są jednym z objawów toczącego się przewlekłego stanu zapalnego, co bez wyeliminowania przyczyn grozi  bardzo poważnymi chorobami .

Wówczas należy zrezygnować, choćby okresowo z pokarmów, które powodują stany zapalne i objawy nietolerancji. Najczęściej to są produkty zbożowe, jednak może to być również nabiał, cukier i słodycze –  te z kolei sieją spustoszenie w systemie trawiennym karmiąc złe bakterie i drożdże, niszcząc naturalną florę bakteryjną.

Również mogą to być  inne dla większości ludzi zdrowe warzywa czy inne produkty, których nasz organizm nie toleruje. Trzeba po prostu obserwować jak się czujemy po zjedzeniu danego pokarmu – czy mamy wzdęcia, uczucie ociężałości po posiłku, spadek energii lub zrobić test domowy, ewentualnie analizę krwi na przeciwciała. Doraźnie można sobie pomóc przy pomocy ziół.

Wzdęcia - domowe przepisy przynoszące szybko ulgę

Wzdęcia – domowe przepisy przynoszące szybko ulgę

Nasiona kopru włoskiego

Nasiona kopru włoskiego poprawią trawienie i szybko zredukują wzdęcia. Wystarczy żuć kilka minut łyżeczkę nasion , kiedy tylko zaczynamy odczuwać ciężkość po obfitym posiłku lub przygotować herbatkę.
1 łyżkę nasion zalać szklanką wody, zagotować, odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 2 razy dziennie lub doraźnie w problemach trawiennych, wzdęciach, nadmiernych gazach.
posiłku, aby zobaczyć już pierwsze rezultaty. Najskuteczniejszą metodą jest jednak to, aby stworzyć ziołowa herbata z kopru włoskiego. Zagotuj wodę i dodać łyżeczkę nasion. Pozostawić do zaparzenia na 5-10 minut, następnie przecedzić. Pić tej mieszaniny dwa lub trzy razy dziennie, aby czuć się natychmiast lżejsze.

Koper włoski czyli fenkuł - przepisy lecznicze i kulinarne

Herbatka z kocanką

20 łyżek rozdrobnionych kwiatów kocanki piaskowej
10 łyżek mięty pieprzowej
10 łyżek kwiatu nagietka

Zioła wymieszać, wsypać do szczelnego pojemnika.
W przypadku wzdęcia i problemów trawiennych 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar pobudza wytwarzanie żółci i soku żołądkowego, ogranicza fermentację w jelitach, usuwa wzdęcia i bóle w okolicy wątroby, leczy niestrawność i ułatwia pozbywanie się gazów.Stabilizuje miąższ wątroby i trzustki i odtruwa te organy. Usuwa i zapobiega stanom zapalnym dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, zapobiega tworzeniu się kamieni.

Imbir
Jest jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków likwidujących wzdęcia i stany zapalne jelit.
5 plasterków imbiru zalać szklanką wody, zagotować. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Dodać łyżkę soku z cytryny, można dosłodzić miodem.

Anyż
Do gotującej się szklanki wody dodać łyżeczkę nasion anyżu. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 2 razy dziennie. Nasiona anyżu regulują trawienie i działają wiatropędnie. Szczególnie poleca się go przy zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach również u niemowląt oraz małych dzieci.

wzdęcia domowe sposoby

Bazylia
Przy niestrawności, przejedzeniu, wzdęciach, nerwicy żołądka zaparzyć kilka świeżych liści bazylii (lub 1/2 łyżeczki suszonych) w szklance wody przez 5 minut. Dodać plasterek cytryny. Bazylia wspomaga trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe, działa rozkurczowo, wiatropędnie, poprawia pracę nerek.

Herbatka ziołowa na dolegliwości żołądkowe, wzdęcia i niestrawność

4 łyżeczki liści mięty
3 łyżeczki nasion kopru włoskiego
3 łyżeczki nasion anyżu
2 łyżeczki koszyczków rumianku

2 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 10 minut pod przykryciem. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki naparu w razie wzdęć, niestrawności, bólu żołądka lub brzucha

Spożywając posiłki należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  1. Jeść tylko wówczas kiedy odczuwamy głód. Wyraźne uczucie głodu świadczy  o obecności odpowiedniej ilości enzymów trawiennych – w ustach, na ścianach żołądka, w trzustce, wątrobie i jelicie cienkim. Jedzenie bez uczucia głodu wywołuje biochemiczny stres dla kilku ważnych narządów, niedostateczna ilość enzymów trawiennych zaburza metabolizm, pokarm nie jest właściwie trawiony powodując procesy gnilne w jelitach, wzdęcia i gazy.
  2. Nie pić w czasie posiłku. Woda i napoje spożywane podczas posiłku rozcieńczają kwas żołądkowy, niezbędny do prawidłowego trawienia. Szczególnie  jest to istotne gdy posiłek zawiera białko – niedobór kwasu żołądkowego zaburza trawienie białka i wchłanianie składników odżywczych.
  3. Posiłki należy jeść spokojnie, powoli, dokładnie przeżuwając a przed rozpoczęciem jedzenia chwilę odczekać by przygotować system trawienny. Dawniej kiedy zasiadano do nakrytego stołu najpierw odmawiano modlitwę. Miało to uzasadnienie nie tylko psychologiczne. Otóż trawienie rozpoczyna się w głowie. Kiedy widzimy potrawy, czujemy ich aromat  –  ślinianki zaczynają wydzielać ślinę, która bierze czynny udział w procesie trawiennym a w tym samym czasie żołądek i pozostałe organy  otrzymują impuls do wydzielania enzymów.

Przeczytaj także...

loading...
%d bloggers like this: