Zapalenie błony śluzowej żołądka inaczej katar lub nieżyt żołądka to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia śluzówki wyściełającej żołądek na skutek działania kwasu solnego.
Przewlekły stan zapalny prowadzi do powolnej atrofii czyli zaniku błon śluzowych a w konsekwencji do tworzenia się ubytków – nadżerek i wrzodów.
Zapalenie błony śluzowej żołądka i owrzodzenie narządów wewnętrznych, jak dowiódł dr Fereydoon Batmanghelidj spowodowane jest najczęściej przewlekłym utajonym odwodnieniem organizmu.
Na skutek słabego nawodnienia śluzówka chroniąca ściany żołądka przed żrącym działaniem kwasu solnego staje się cienka, słaba, pomarszczona, podatna na uszkodzenia.
Nadmierne namnażanie się bakterii h.pylori jest tylko konsekwencją osłabienia funkcji żołądka i powiązanej z nim dwunastnicy.
Dr Batmanghelidj, znakomicie wykształcony lekarz po rewolucji irańskiej został osadzony w więzieniu. Z braku środków farmakologicznych do leczenia towarzyszy niedoli wykorzystywał wodę. Wyleczył w ten sposób ponad 3000 więźniów cierpiących na wywołaną lichymi warunkami i stresem chorobę wrzodową.
Kiedy chciano go zwolnić odmówił, argumentując potrzebą dalszych badań. Pozostał w więzieniu jeszcze przez 4 miesiące by sprawdzić, jak odwodnienie wpływa na organizm człowieka. Po uwolnieniu z więzienia w 1982 r. wyjechał do USA , gdzie prowadził dalsze badania nad wpływem wody na organizm odkrywając zależność wielu chorób cywilizacyjnych od przewlekłego odwodnienia. Napisał kilka książek.
Według dr Batmanghelidja w drodze ewolucji człowiek prawdopodobnie utracił swą zdolność odczuwania pragnienia, wskutek czego sygnały alarmowe nie pojawiają się wystarczająco szybko w przypadku odwodnienia organizmu.
Uczucie pragnienia zmniejsza się z wiekiem, co da się zauważyć podczas upalnego lata, kiedy do szpitali trafia wielu starszych pacjentów z objawami odwodnienia, którzy zazwyczaj zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy – nie odczuwają podstawowej potrzeby picia.
Dodatkowo wiele leków, zwłaszcza tych oddziałujących na mózg i układ nerwowy zmniejsza pragnienie oraz powoduje wysuszanie błon śluzowych w szczególności jamy ustnej i przewodu pokarmowego.
W konsekwencji woda zawarta w komórkach, czyli około 66% wody obecnej w organizmie podlega zjawisku odwróconej osmozy dzięki czemu dostaje się do krwi i utrzymuje ją w stanie płynnym.
To wymuszone odprowadzenie wody z komórek powoduje zaburzenia wewnątrzkomórkowe. Ponad 93% wody z komórek związane jest z białkami, enzymami i błonami. Woda stanowi część struktury komórki i odpowiada za jej biochemiczne funkcjonowanie. W przypadku odwodnienia zaburzenia pracy komórek odbijają się na całym organizmie.
Dr Batmanghelidj nie był jedynym lekarzem, który z dobrym skutkiem leczył m.in zapalenie błony śluzowej żołądka oraz chorobę wrzodową nawadnianiem. W medycynie ajuwedyjskiej oczyszczanie organizmu z toksyn i odpowiednie nawadnianie są nieodzownymi elementami każdej terapii niezależnie od schorzenia.
Woda szczególnie rano po przebudzeniu pomaga wypłukiwać nagromadzone toksyny i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, szczególnie ciepła o czym pisze Dr. Faris Al Hajri.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – woda i nawadnianie
Rano po przebudzeniu, należy wypłukać jamę ustną, a następnie wypić małymi łykami, nie na raz co najmniej 2 szklanki ciepłej wody, jedną z niewielką ilością naturalnej soli kamiennej nierafinowanej.
Pół godziny przed każdym posiłkiem wypijać 2 szklanki wody ciepłej wody ze szczyptą soli, tak samo godzinę po posiłku. Pełny czas kuracji 2 miesiące. Objawy powinny ustąpić dużo wcześniej.
Zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka domowe sposoby lecznicze
Poza koniecznym nawadnianiem istnieją sprawdzone domowe sposoby, którymi można w efektywny sposób prowadzić kurację wspomagającą.
Sok z białej kapusty
Przy stanach zapalnych śluzówki żołądka oraz wrzodach, medycyna ludowa od zawsze polecała sok z białej kapusty nim jeszcze wiadomo było, co to śluzówka.
Obecnie skuteczność tego specyfiku została potwierdzona naukowo, a kuracje prowadzone są przez poważne kliniki w Szwajcarii i USA.
Podczas picia soku z kapusty subiektywne dolegliwości znikają bardzo szybko: przede wszystkim silne bóle o skurczowym charakterze i nieprzyjemne kwaśne odbijanie.
W przypadku wrzodów efekty terapii potwierdzają zdjęcia rentgenowskie: wrzody zmniejszają się, stopniowo zanikają, dochodzi również do niwelowania stanów zapalnych w obrębie jelita cienkiego i grubego.
W większości przypadków sok z białej kapusty tolerowany jest bardzo dobrze. U niektórych osób mogą pojawiać się wzdęcia, by ich uniknąć dodaje się soku napar z kminku w proporcji 4 części soku – 1 część naparu
Przygotowanie i stosowanie: ze świeżych liści białej kapusty wycisnąć sok w sokowirówce.
Pić po dużej szklance świeżego soku po każdym posiłku dzienna dawka: 1 litr dziennie lub według TEGO schematu. W przypadku picia soku ilość wody można zmniejszyć do 1 szklanki przed posiłkami.
Innym skutecznym sposobem jest winko aloesowe, które doskonale regeneruje układ pokarmowy – przepis i zastosowanie TUTAJ jak również galaretka z pięciornika kurzego ziela TUTAJ
Papka kasztanowa Maroni łac. Castanea sativa
Kto ma bóle w żołądku, niech gotuje pestki tego drzewa mocno w wodzie i w tej wodzie ugotowane rozgniecie na papkę. Następnie niech pomiesza w misce trochę mąki pszennej z wodą, niechaj doda lukrecji gładkiej w proszku oraz trochę mniej proszku z korzenia paprotki zwyczajnej. Niechaj pomiesza wszystko z pestkami kasztana maroni i ponownie zagotuje tak, aby powstała papka. Kiedy będzie jadł ją często, to oczyści jego żołądek, rozgrzeje i stanie on się mocnym
św. Hildegarda z Binden
5-6 obranych kasztanów gotować w 1/4 litra wody pod przykryciem do momentu, w którym można je łatwo rozgnieść. Dodać kopiastą łyżeczkę lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra i płaską łyżeczkę sproszkowanej paprotki zwyczajnej Polypodium vulgare. W małej misce wymieszać z 3 łyżeczkami mąki pszennej, dodając nieco ciepłej wody ugnieść ciasto, dodać je do rozgniecionych kasztanów. Po dokładnym wymieszaniu krótko zagotować i papka gotowa. Maksymalnie po 3 dniach bóle żołądka powinny ustąpić bez śladu.
Zapalenie śluzówki żołądka – dieta
Czy przy zapaleniu śluzówki żołądka lub wrzodach żołądka czy dwunastnicy konieczne jest zachowywanie ścisłej diety? Otóż nie!
Pogląd jakoby cierpiący na te schorzenia musieli zadowalać się mdłymi kleikami jest zdecydowanie przestarzały. Dozwolone jest wszystko, w tym przyprawy takie jak pieprz, musztarda, papryka, imbir pod warunkiem, że organizm dobrze je znosi.
W przeciwieństwie do powszechnych przekonań papryka chili czy pieprz nie tylko nie powodują nieżytów ani wrzodów żołądka ale zapobiegają ich rozwojowi, kapsaicyna w nich zawarta działa ochronnie na śluzówkę. Jest szczególnie skuteczna w chorobach żołądka spowodowanych alkoholem i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, co wykazały badania.
Ponadto bez nadmiernych ograniczeń kulinarnych samopoczucie jest zdecydowanie lepsze, a choroby gastryczne leczone są szybciej, niż przy stosowaniu ścisłej diety.
Istotna jest samoobserwacja i konsekwentnie unikanie tych składników, których organizm nie toleruje.
Szczególnie dobry wpływ na zapalnie błony śluzowej żołądka i przewodu pokarmowego mają banany, w Indiach produkowane są z nich leki gastryczne.
Sitoindozydy w nich zawarte w bananach wytwarzają błonę ochronną i przyspieszają odbudowę komórek w przewodzie pokarmowym.
Zawierają rozpuszczalne w wodzie polisacharydy – sucralfate – substancję czynną znajdującą się w wielu przeciwzapalnych lekach na receptę.
Pokrojone w cienkie plasterki banany, najlepiej niedojrzałe, zielone wysuszyć w piekarniku, zmielić w drobny proszek. Wymieszać z odpowiednim miodem na 2 łyżki proszku 1 miodu. Przyjmować 3 x dziennie.
Z ziół pomocne mięta pieprzowa, rumianek, lukrecja, stokrotki, kora dębu, pięciornik kurze ziele, lawenda, krwawnik, siemię lniane