Cytrynowo-kolendrowa zupa w Azji jest popularna jako tradycyjne danie i domowy środek leczniczy.
Bardzo łatwa i szybka do przyrządzenia. Ma pyszny, orzeźwiający smak i klarowną, przypominającą rosół konsystencję, dzięki czemu jest lekka dla żołądka i układu trawiennego.
Dobra, własnoręcznie ugotowana zupa, może dać nam to czego nie potrafią leki. Ciepły, aromatyczny, kojący jednocześnie orzeźwiający smak pomoże się ciału zrelaksować. Zwłaszcza, gdy towarzyszy nam przeziębienie, kaszel, gorączka lub po prostu chcemy się ogrzać.
Lekka, ale pożywna zupa sprawi, że poczujemy się odświeżeni. Jest bardzo dobrą potrawą dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.
Cytrynowo-kolendrowa zupa
Jest to wersja podstawowa. Można dodawać dowolne warzywa, grzyby, świeże zioła np. czosnek papryka, pietruszka, tymianek, por. Nie dodajemy warzyw bogatych w skrobię, bo bulion zmętnieje.
Składniki:
- Litr bulionu warzywnego lub z kury
- Mały pęczek świeżej kolendry
- 1/4 niedużej pokrojonej kapusty
- Średnia cebulka dymka
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- Kawałek posiekanego świeżego imbiru – ok 1 łyżkę
- Średnia marchewka pokrojona w drobną kostkę
- Opcjonalnie 2 łyżki mąki besan z ciecierzycy
- Oliwa z oliwek lub masło ghee
- Grubo zmielony biały pieprz, ewentualnie czarny i sól do smaku
Sposób wykonania
Z kolendry obrywamy listki, łodyżki grubo siekamy. W głębokiej patelni lub podgrzewamy 2 łyżki oleju lub masła ghee. Wrzucamy posiekany imbir i szybko podsmażamy do zeszklenia. Jeśli używamy czosnku (ok. 1 łyżeczka) podsmażamy razem z imbirem. Dorzucamy posiekaną dymkę, smażmy 1-2 minuty.
Dodajemy mąkę besan, podsmażamy do uzyskania ładnego aromatu. Wlewamy bulion. Wrzucamy posiekane łodyżki kolendry, kapustę, marchewkę i zagotowujemy. Dorzucamy pieprz i gotujemy ok 5 minut. Dorzucamy połowę liści kolendry, gotujemy kolejne pięć do dziesięciu minut.
Na koniec doprawiamy solą, sokiem z cytryny. Po minucie zdejmujemy z ognia, dorzucamy pozostałe posiekane liście kolendry.
Cytrynowo-kolendrowa zupa działa leczniczo. Według ajurwedy równoważy tridosha, szczególnie wskazana w nadczynności kapha. Pobudza ogień trawienny i wspomaga metabolizm.
- Polecana zaburzeniach trawienia i przyswajania.
- Niedomaganiach wątroby, trzustki, dróg żółciowych
- Problemach z układem moczowych
- Przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gorączce
- Wskazana również w stanach zapalnych, stawów, skóry
- Otyłości i problemach z utrzymaniem właściwego poziomu cukru