Ciekawostki, Jak kupować, Porady, Warto wiedzieć

Po czym rozpoznać dobre, świeże jajka i jak przechowywać?

Po czym rozpoznać dobre, świeże jajka i jak je przechowywać?

Jajka są najdoskonalszym, najbardziej pożywnym pokarmem jaki daje Matka Natura.

Zawierają wszystko co potrzebne do życia. Komplet aminokwasów, witaminy, minerały. Pod warunkiem, że pochodzą od kur hodowanych w tradycyjny sposób. Wiejskie kury nie stresują się w klatkach, nie produkują hormonów stresu.

świeże wiejskie jajka

Same dobierają sobie pokarm, jedzą instynktownie czego im potrzeba. Podskubują trawy, zioła, różne rośliny. Czasem zjadają piasek, kamyki by uzupełnić krzem. Na słońcu wytwarzają witaminę D.

Najlepiej jaja kupować od zaufanych osób, na targowiskach różnie z tym bywa.

Jak rozpoznać świeże wiejskie jajka?

Prawdziwe wiejskie jajka są raczej nieduże, zazwyczaj rozmiaru  S lub M. Duże są rzadkością i zwykle świadczą , że kury były karmione antybiotykami lub hormonami.

rozpoznawanie wiejskich jajek

Skorupki wiejskich jajek różnią się wielkością, odcieniem, kolorem, nie są wszystkie jednolite. Żółtko zimą ma bladożółty kolor, latem jest bardziej jaskrawe.

Jak rozpoznać czy jajka są świeże?

Świeże jaja mają bardziej matową i chropowatą skorupkę, stare gładką i błyszczącą. W świeżych pęcherzyk powietrza na dnie jest niewielki, czym jajko starsze tym większy. Kupując jajko można podświetlić latarką oceniając jak duża jest komora powietrza.

Po czym rozpoznać dobre, świeże jajka i jak je przechowywać?

Świeże jajko włożone do wody opadnie na dno, stare wypłynie na wierz. Dwutygodniowe zatrzyma się w połowie.

sprawdzanie jajek w wodzie

Przechowywane w lodówce jajka szybciej się starzeją. Wysychają, tracą wodę, zwiększają się przestrzenie komór powietrznych. Jaja myje się  bezpośrednio przed użyciem, nie wcześniej, by nie usunąć otoczki mucynowej. Mucyna to naturalna bariera, która chroni pory skorupki przed wnikaniem do wnętrza drobnoustrojów. Pozbawione otoczki mucynowej szybciej się psują.

żółtko białko świeżego jajka

Żółtko świeżego jajka jest zwarte, nierozmyte, nie miesza się białkiem. Stare przezroczyste, prawie szare.  Świeże o rozbiciu nie wydziela zapachu, na talerzu ma prawie idealnie półkolisty kształt. Można na nim dostrzec cienkie, zakręcone kawałki chalazy w formie serpentynek.

Co oznaczają numery na jajkach?

Pierwsza cyfra na stemplu informuje o warunkach w jakich kura była hodowlana zanim je zniosła. Następnie litera kraju pochodzenia.

 • Cyfra 3
  Z chowu klatkowego, kury są hodowlane w wyjątkowo niehumanitarny sposób. Nie mogą swobodnie się poruszać i jedzą sztuczną paszę. Tych jest niestety najwięcej na rynku.
 • Cyfra 2
  Jajka pochodzą z chowu ściółkowego, kury są zamknięte w pomieszczeniach i karmione paszą. Mogą się swobodnie poruszać, nie są zamknięte w klatkach.
 • Cyfra 1
  Z hodowli na wolnym wybiegu. Kury w dzień chodzą po podwórku, na noc zamykane w klatce.
 • Cyfra 0
  Z chowu ekologicznego. W dzień chodzą po podwórku, na noc zamykane w kurniku. Zimą karmione paszami z certyfikatem ekologicznym.cyfry na skorupce, numery na skorupce jajka

  5 2 votes
  Article Rating
 • Powiązane wpisy

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments