Tłuszcz na brzuchu tzw oponka to problem nie tylko estetyczny, jest bardziej niebezpieczny niż w innych miejscach ciała np. udach bo może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, głównie chorób metabolicznych.
Tłuszcz na brzuchu to efekt wyłącznie złej diety
Jeśli chcemy mieć smukłą talię ćwiczenia anaerobowe typu „brzuszki”, nie przyczynią się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Mogą jedynie wyrzeźbić mięśnie, ale ćwicząc mięśnie z dodatnim bilansem kalorycznym pochodzącym zwłaszcza z cukru i węglowodanów sprawimy, że mięśnie będą się rozrastały a tłucz na brzuchu pozostanie.
Za odkładnie się tłuszczu na brzuchu odpowiadają cukier, węglowodany i żywność przetworzona.
Zbyt dużo produktów przetworzonych i zbyt dużo cukru w codziennej diecie to dwa główne powody zrujnowania figury klepsydry u kobiet. To właśnie one przyczyniły się do tego, że przez ostatnie 60 lat obwód talii u przeciętnej kobiety wzrósł o ponad 18 centymetrów podczas gdy obwód bioder i biustu tylko o 2,5 cm . Obecnie zjadamy, 10 razy więcej niż kilkadziesiąt lat temu, głównie ukrytego w produktach przetworzonych.
Nadprogramowy tłuszcz na brzuchu wyhodowywaliśmy…. w kuchni i tylko w kuchni możemy go zredukować ograniczając przede wszystkim cukier, węglowodany oraz rezygnując z żywności przetworzonej. Wszelkie sztuczne dodatki do żywności, zawarte w produktach z fabryk są obce dla organizmu.
Organizm traktuje je jak toksyny i gromadzi w „magazynie toksyn” czyli komórkach tłuszczowych.
Rozrastające się komórki tłuszczowe uciskają naczynia limfatyczne utrudniając krążenie krwi czym powodują większe problemy z oczyszczaniem, metabolizm zwalnia czyli tworzy się błędne koło.
Poza ograniczeniem śmieciowego jedzenia warto włączyć do swojego codziennego menu produkty żywnościowe, które przyspieszą metabolizm, wydalanie toksyn i pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej.
Tłuszcz na brzuchu – 10 produktów z kuchennej półki, które pomogą go spalić
1. Poranna szklanka ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny
Regularne picie ciepłej wody, szczególnie w godzinach porannych ma wiele zalet m.in reguluje pracę całego układu pokarmowego, stymuluje trawienie, eliminuje odpady przemiany materii, oczyszcza z toksyn, likwiduje zaparcia przez co cały organizm lepiej funkcjonuje. Sok z cytryny przyspiesza metabolizm, pomaga odtruć organizm z toksyn, zmniejsza jelitowe wchłanianie tłuszczu i łaknienie.
2. Ocet jabłkowy
Przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Można dodawać w niewielkich ilościach do sałatek, mikstur lub pić z wodą z dodatkiem soku z cytryny i chili. 2 łyżki domowego octu jabłkowego lub naturalnego, niepasteryzowanego, niefiltrowanego z tzw matką octową wystarczy by poprawić metabolizm.
3. Pomidory
Pomidory zawierają związek o nazwie kwas 9-okso-oktadekadienowy, który obniża stężenie lipidów , korzystnie wpływa na metabolizm tłuszczów – nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych, zwalcza dyslipidemię, która odpowiada za gromadzenie się tłuszczu w jamie brzusznej. Oczywiście chodzi o pomidory bioaktywne – wyrosłe na słońcu.
4. Mięta
Mięta zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, poprawia metabolizm i przeciwdziała wzdęciom. Jest to ważne, ponieważ żółć pomaga organizmowi w przetwarzaniu i magazynowaniu tłuszczu. Mięta jest również dobrym źródłem antyoksydantów, usprawnia pracę jelit i przyspiesza metabolizm
5. Aloes i sok z aloesu
Miąższ ewentualnie sok z aloesu dostarcza organizmowi niezbędnych pierwiastków śladowych i substancji, które regulują funkcjonowanie całego organizmu, przywracając mu równowagę, poprawiają stan narządów wewnętrznych, funkcjonowanie wątroby. Aloes jest również skuteczny w redukcji tłuszczu w jamie brzusznej.
6. Arbuz
Arbuz w ponad 90% składa się z wody. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, przyspiesza przemianę materii, kontroluje retencję wody i pomaga w wydalaniu toksyn. Jeszcze lepiej działają pestki arbuza, zamiast wyrzucać zaparzajmy z nich herbatki.
7. Ogórki
Podobnie jak arbuz ogórki składają się z prawie samej wody, mają tylko 45 kalorii. Ogórki przyspieszają trawienie i spalanie tłuszczu, usuwają nadmiar wody i toksyny. Są orzeźwiające i nadają się świetnie na przekąski.
8. Imbir
Imbir poza wieloma korzyściami dla zdrowia skutecznie pomaga skutecznie walczyć z nadwagą. Zwiększa termogenezę, która odgrywa ważną rolę w spalaniu tłuszczu, podwyższa poziom pH w żołądku, przez co organizm zwiększa produkcje enzymów trawiennych a to oznacza szybszy i bardziej skuteczny metabolizm, oczyszcza z toksyn. Spożywając codziennie łyżkę imbiru np. dodając do potraw lub herbaty można zwiększyć metabolizm nawet o 20%. Skutecznie działa mikstura odchudzająca z imbirem i cynamonem.
9. Czosnek
Czosnek podobnie jak imbir ma działanie termogeniczne, utrudnia gromadzenie się tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Włączenie czosnku do codziennej diety, jak wykazały badania, nie tylko przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji zdrowia, ale pomoże zredukować masę ciała
10. Fasolka szparagowa
Bogata w błonnik, białko,przeciwutleniacze i witaminy przyspiesza metabolizm i pomaga usuwać toksyny. Jest niskokaloryczna a zarazem świetnie zaspakaja głód, pomagając w redukowaniu masy ciała
Dużo warzyw w diecie, zwłaszcza zielonych oraz co bardzo istotne przyprawianie posiłków ziołami i przyprawami korzennymi, nie tylko wzbogaci ich smak ale znacznie przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Przyprawy takie jak rozmaryn, kumin, cynamon, pieprz cayenne to sprzymierzeńcy smukłej sylwetki.
Kuchenne ABC czyli jaki przyprawy i zioła z czym się najlepiej komponują – Tabele Przypraw i Ziół