Uczulenie na słońce objawia się pokrzywką, swędzeniem, pęcherzami i pieczeniem skóry jak po oparzeniu. Może wystąpić nietypowe zaczerwienienie, wysypka, suchość i łuszczenie.
Specyficzny rodzaj alergii na słońce jest rzadkością. Częściej spotykamy się z reakcją fotoalergiczną lub fototoksyczną skóry. Niektóre substancje sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na działanie słońca.
Reakcję fotoalergiczną wywołuje łączne działanie fotoalergenu i słonecznych promieni ultrafioletowych o długości fal 320–400 nm.
Promieniowanie UVA w lecie osiąga maksimum w godzinach 11.00–15.00. Zwiększają je refleksy tafli wody, śniegu, piasku nadmorskiego i wysokość n.p.m. Bądźmy zatem czujni przed ekspozycją na słońce.
Jakie zioła uczulają na słońce?
- Bergamotka
Olejki lub perfumy i perfumy mogą powodować uczulenie. Napoje nie szkodzą.
- Dziurawiec
Uczulenie na słońce powodują alkoholowe i octowe. Powinniśmy ich unikać całe lato. Herbatki z dziurawca nie wykazują takich właściwości. Z kolei oliwę świętojańską z dziurawca Ajurweda poleca jako balsam przeciwsłoneczny i zabezpieczania skóry przed oparzeniami.
- Arcydzięgiel litwor
Należy unikać przy ekspozycji na słońce. Każde zastosowanie może skończyć się uczuleniem, podrażnieniem skóry lub przebarwieniami. - Aminek, arnika, ruta, rumianek i nagietek stosowane zewnętrznie mogą wywoływać uczulenie. Są składnikiem wielu kosmetyków, przed wyjściem na słońce czytajmy skład.
- Skrzyp polny
Nie ma dowodów że uczula. Odnotowano sporadyczne przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu ziela. - Barszcz Sosnowskiego
Nie potrzeba go dotykać by doszło do reakcji alergicznej. Wystarczy w słoneczny dzień być w pobliżu rośliny by doszło do poparzenia
Warzywa i owoce mogące powodować uczulenie na słońce
Reakcję fotouczulającą może wywołać spożycie lubczyku, selera, pasternaku, marchewki, pietruszki i bezpośrednio po wyjście na słońce. Te warzywa lepiej jeść wieczorem.
Soki z cytryny i pomarańczy pozostawione na skórze pod wpływem promieni UV mogą wywołują podrażnienia i przebarwienia skóry. Latem trzeba unikać kosmetycznych peelingów na bazie kwasów owocowych, kosmetyków i perfum zawierających olejki eteryczne z tych owoców.
Fototoksyczne substancje powodujące uczulenie
Większość leków może być przyczyną nadwrażliwości na słońce lub reakcji alergicznych. Na ulotce powinny być dokładne informacje od producenta. Najczęściej reakcję fotoalergiczną wywołują:
- Antybiotyki, sterydy,
- Leki hormonalne
- Maści dermatologiczne
- Środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, na nadciśnienie
- Antydepresanty
Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi są często powodem reakcji fotouczulających! [1]
Ponadto bezpieczniej unikać :
- Konserwantów, słodzików, sztucznych dodatków do żywności i napojów
- Śródków do dezynfekcji typu mydła antybakteryjne chusteczki odkażające
- Złoto, srebro, biżuteria i srebro koloidalne
Pamiętajmy!
Po zaobserwowaniu nietypowych objawów podczas opalania trzeba natychmiast zejść ze słońca. Przeanalizować czy jakieś pokarmy, napoje, kosmetyki potencjalnie mogły być potencjalnym wyzwalaczem. Każdy organizm jest jedyny w swoim rodzaju i różnie reaguje, to co dla większości jest neutralne czasem niektórym może przysporzyć problemów.
Czy nie wolno stosować wymienionych ziół również przed zabiegami laserem?
Zaobserwowalam, że po wypiciu herbaty z dziurawca muszę b.uwazac…i rezygnować z ekspozycji na słońce… Opalam się b.szybko, jeśli dłużej niż 10 – 15 minut, występują typowe objawy poparzenia.