REKLAMA

Okadzanie domu – korzyści i zalety

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic roślinnych sięga czasów prehistorycznych.  Do dziś jest praktykowane w wielu kulturach w celu pozbycia się chorób, epidemii uroków. Okadza się by odgonić złe moce, przywrócić równowagę. Okadzanie jest jedną z praktyk w ceremoniach religijnych.

Dziś okazuje się, że dawne praktyki to nie zabobon. Okadzanie ma ogromny wpływ na oczyszczanie powietrza i otoczenia ze szkodliwych bakterii i patogenów.

W jednej ze świątyń indyjski naukowcy zaobserwowali, że rytualne spalanie specjalnego drewna z mieszanką aromatycznych leczniczych ziół znakomicie oczyszcza powietrze. W ciągu 1 godziny okadzanie zredukowało o 94% liczbę bakterii i patogenów w powietrzu. Pozostawiając zdezynfekowane pomieszczenie na kolejne 24 godzin. W ceremonii używano mieszanki zwanej Havan smagli.

okadzanie domu, kadzidlo, zapach

Okadzanie domu – korzyści i zalety

W Polsce nasze rodzime babki używały do tego celu  innych roślin. Popularne zioła to biała szałwia,  piołun, lawenda, rozmaryn, tymianek, mirra. Z drzew jałowiec, brzoza, świerk. Robione też  specjalne kadzidła z żywico-ziołowych mieszanek by odpędzić morowe powietrze.

Jednak prawdziwe kadzidło pochodzi z drzewa zwanego kadzidłowcem – boswellia serrata, wymieniane wielokrotnie w Biblii, używane w ceremoniach religijnych,  do tej pory używa się w kościele katolickim. Roślina wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy substancję zwaną olibanum w postaci żółtobrązowej, ziarenkowatej masy.  Olibanum działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu i wpływa korzystnie na wątrobę. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego .

 

okadzanie domu kadzidlowiec

Zalety palenia olibanum w domu to czyste powietrze bez bakterii , niezwykle piękny, delikatny korzenno-ziołowy zapach utrzymujący sie wiele godzin. Działa relaksująco i kojąco, dotlenia mozg i wspomaga koncentracje. Oczywiście nie ma porównania z chemicznymi odświeżaczami powietrza, raz że tylko udają zapachy a dwa to wdychamy toksyny.

Przeczytaj też Czysty dom bez chemii

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sekretyzdrowiaderry Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
derry
Gość
derry

a gdzie można kupić takie kadzidła (np. Havan smagli) jak wymieniono w powyższym tekście? Gdzie kupić i jak prawidłowo tego użyć?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

niekoniecznie te, można używać kadzideł z polskich ziół i żywic

REKLAMA
%d bloggers like this: