REKLAMA

Okadzanie domu – korzyści i zalety

 

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic roślinnych sięga czasów prehistorycznych i do dziś jest praktykowane w wielu kulturach w celu pozbycia się chorób, uroków, by odgonić złe moce, przywrócić równowagę, oraz w ceremoniach religijnych.

okadzanie domu, kadzidlo, zapach

 

Okazuje się jednak, że te dawne praktyki mają ogromny wpływ na oczyszczanie powietrza i otoczenia ze szkodliwych bakterii.

Naukowcy zaobserwowali, że rytualne spalanie specjalnego drewna i mieszankę aromatycznych leczniczych ziół (Havan smagli – mieszkanka używana w ceremoniach ofiarnych w Indiach) w ciągu 1 godziny zredukowało o 94% liczbę bakterii i patogenów w powietrzu,  pozostawiając zdezynfekowane pomieszczenie na kolejne 24 godziny.

 

W Polsce, nasze rodzime babki używały do tego celu szałwii, lawendy, piołunu, mirry, rozmarynu, tymianku , innych ziół i drzew np. brzozy, jałowca czy świerka. Albo przygotowywały kadzidła z żywico-ziołowych mieszanek.

Jednak prawdziwe kadzidło pochodzi z drzewa zwanego kadzidłowcem – boswellia serrata, wymieniane wielokrotnie w Biblii, używane w ceremoniach religijnych,  do tej pory używa się w kościele katolickim. Roślina wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy substancję zwaną olibanum w postaci żółtobrązowej, ziarenkowatej masy.  Olibanum działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu i wpływa korzystnie na wątrobę. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego .

 

okadzanie domu kadzidlowiec

Zalety palenia olibanum w domu to czyste powietrze bez bakterii , niezwykle piękny, delikatny korzenno-ziołowy zapach utrzymujący sie wiele godzin. Działa relaksująco i kojąco, dotlenia mozg i wspomaga koncentracje. Oczywiście nie ma porównania z chemicznymi odświeżaczami powietrza, raz że tylko udają zapachy a dwa to wdychamy toksyny.

 

Przeczytaj też Czysty dom bez chemii

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sekretyzdrowiaderry Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
derry
Gość
derry

a gdzie można kupić takie kadzidła (np. Havan smagli) jak wymieniono w powyższym tekście? Gdzie kupić i jak prawidłowo tego użyć?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

niekoniecznie te, można używać kadzideł z polskich ziół i żywic

REKLAMA
%d bloggers like this: