W upalne dni nie ma nic lepszego niż domowe napoje orzeźwiające na bazie owoców bądź ziół. Wyśmienicie smakują, doskonale ochłodzą i gaszą pragnienie.
Zamiast sięgać po pełne cukru i chemii sklepowe napoje w kilka minut zrobimy odświeżające napoje. Odświeżą nas i uzupełnią elektrolity, które tracimy wraz z potem.
Domowe napoje chłodzące i orzeźwiające
Orzeźwiający napój miętowy
Świeże listki mięty zalać osłodzonym wrzątkiem. Po wystudzeniu wstawić do lodówki, można dodać lodu. Napój jest bardzo aromatyczny i orzeźwiający. Świetnie gasi pragnienie.
Lemoniada z miętą
2 cytryny wyszorować, odkroić górną i dolną końcówkę, pokroić w ćwiartki. Wrzucić do dzbanka rozgniatając lekko w dłoniach, dodać kilka gałązek świeżej mięty. Dzbanek dopełnić wodą, wstawić do lodówki do schłodzenia. Można dołożyć pokrojoną w ćwiartki pomarańczę.
Indyjska lemoniada jal-jeera
- 2 litry gazowanej wody mineralnej
- garść świeżej mięty
- 1 łyżeczka zmielonego uprażonego kminu rzymskiego
- sok z cytryny lub 2 limonek
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
- szczypta soli kamiennej lub morskiej
- łyżka cukru
Rozgniecione listki mięty, kminek i pieprz zalewamy wodą mineralną. Dodajemy utarty z solą i cukrem sok z limonek lub cytryny. Po wymieszaniu chłodzimy, można dodać kostki lodu.
Popularny w gorących, tropikalnych klimatach napój wyśmienicie smakuje, wspaniale chłodzi i gasi pragnienie. Pomaga uporać się z sensacjami żołądkowymi. Reguluje metabolizm, wzmaga wydzielanie enzymów rozkładających tłuszcze, glukozę i węglowodany. Polecany osobom na dietach odchudzających.
Domowa lemoniada
Lemoniada lawendowa
- Rozpuszczamy 2 łyżki cukru lub miodu w 2 szklankach gorącej wody.
- Dodajemy 4 łyżki suszonej lawendy
- Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy mocno odciskając zioła.
- Dolewamy świeżo wyciśnięty sok z 2 cytryn, mieszamy i wstawiamy wstawić do lodówki.
Tak samo robimy lemoniadę z mięty, melisy, werbeny cytrynowej, dzikiej róży, kopru włoskiego, liści maliny, porzeczki.
Lemoniady na bazie ziół to pyszny sposób na ochłodę i ochronę przed zatruciami pokarmowymi. Wspomagają trawienie, zapobiegają wzdęciom i mają właściwości bakteriobójcze. Wyjątkowymi walorami smakowymi wyróżniają się napoje z chabrów PRZEPISY
Lemoniada ogórkowa
½ świeżego, dużego ogórka
2 cytryny
kilka listków świeżej mięty
2-3 łyżki miodu lub cukru
litr przegotowanej, schłodzonej wody.
Ogórek kroimy na cienkie plasterki, dodajemy sok z cytryn i miód. Odstawiamy na kwadrans. Zalewamy wodą, mieszamy i wstawiamy do lodówki. Składniki można zblendować, zalać wodą i wstawić do lodówki. Napoje na bazie ogórka mają niezwykle orzeźwiający smak i doskonale gaszą pragnienie.
Napój arbuzowy
Pokrojony na kawałki arbuz bez pestek wstawiamy do lodówki na godzinę. Po schłodzeniu zalewamy sokiem z połówki cytryny i dodajemy łyżeczkę cukru. Blendujemy i dodajemy kostki lodu. Pestki arbuza można ususzyć i wykorzystać do leczniczych herbatek
Wartościowych składników nie brakuje w sfermentowanych warzywach i liściach. Zanim wprowadzono na rynek colę i napoje gazowane bardzo popularny w Polsce był kwaskowaty, lekko gazowany napój kombucha , albo produkowany w większości gospodarstw domowych kwas chlebowy.
Wody smakowe owocowe
Wrzucamy do dzbanka owoce i zioła w dowolnej ilości. Wstawiamy do lodówki a po godzinie woda nabierze smaku i wartości
- Zielona herbata + limonka + mięta
Poprawia trawienie, spala tłuszcz, odświeża oddech - Ogórek + cytryna + limonka
Zmniejsza obrzęki nóg, zapobiega wzdęciom, zmniejsza apetyt, poprawia trawienie - Cytryna + pomarańcza + limonka
Zawiera dużo witaminy C, poprawia trawienie, likwiduje zgagę,