Proste domowe remedia od wielu stuleci niosą pomoc przy powszechnych dolegliwościach. Każda kultura, region ma swoje wypróbowane środki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wybraliśmy niektóre z medycyny wschodniej, arabskiej i europejskiej.
Nie ma potrzeby korzystania ze wszystkich. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, warto wypróbować jedno rozwiązanie i obserwować jak działa. Jeśli nie, zmienić na inne.
Domowe remedia na powszechne dolegliwości
Przeziębienie
Najczęściej łapiemy infekcje, gdy organizm jest osłabiony. Utracił równowagę na skutek stresu, przepracowania, przeforsowania, nieodpowiedniego odżywania, niedoborów snu. Trzeba stworzyć warunki do regeneracji i odpocząć. Ból głowy, drapanie w gardle, kaszel, katar zazwyczaj ustępują w ciągu 5-7 dni. Niektóre domowe remedia wspomogą organizm.
- Przy pierwszych objawach np. herbatka z lipy, liści brzozy, sok malinowy, czarny bez. Po usunięciu powierzchniowo patogenów i ich metabolitów, wciąż zioła napotne, ale rozluźniające. Krwawnik, mięta, kwiat czarnego bzu, gojnik, nawłoć, bez lilak, jeżówka purpurowa.
- Wymieszać w równej ilości z miodem: sproszkowany czarny pieprz i długi pippala, imbir, cynamon. Stosuje się 3 razy dziennie.
- Gotować kardamon, goździki i imbir w 400 ml wody kwadrans bez przykrycia. Powinno zostać pół szklanki. Stosuje się 2 łyżki co 3-4 godziny przy kaszlu i grypie.
- Wycisnąć sok z czosnku. 10 kropli wymieszać z łyżką miodu i wody. Stosuje się 3-4 dziennie na suchy kaszel.
- Napar ze świeżych, mrożonych lub suszonych owoców malin z dodatkiem listków i niezdrewniałych gałązek jest doskonałym lekarstwem przy pierwszych objawach grypy. Zaparzać 20 minut i dosłodzić miodem. Stosuje się kilka szklanek dziennie.
- Herbatka z bazylii pomaga wypocić się przy grypie i silnym przeziębieniu. W naturalny sposób obniża gorączkę, osusza, łagodzi katar.
- Inhalacje z kminku udrażniają zatoki i zmniejszają blokady w nosie. Zmielone 1-2 gramy zalać wrzątkiem i wdychać opary.
- Czarnuszka na uciążliwy katar. Tradycyjnie Marokańczycy łyżkę nasion zawijają w kawałeczek płótna. Pocierają zawiniątko w dłoniach by je ogrzać i przykładają do obu nozdrzy. Jednocześnie w wolnej dłoni rozgrzewają drugi woreczek i na zmianę stosują, aż nos zostanie odblokowany. Działa zadziwiająco skutecznie.
- Herbatka z koper włoski, imbir i cytryna z dodatkami. Gdy odpowiednio wcześnie się ją zastosuje, to po 10-15 minutach od wypicia da się zauważyć różnicę. Uciążliwe symptomy ustępują, a po kilku godzinach, zwykle po nocy po przeziębieniu nie ma nawet śladu. Przepis tu.
Infekcja i Ból gardła
- Zagotować szklankę mleka z miodem, z połową łyżeczki kurkumy, ¼ łyżeczki imbiru i odrobiną masła. Wypić wieczorem, złagodzi ból gardła i suchy kaszel.
- Najprostszym lekarstwem na ból gardła jest płukanie wodą z solą i kurkumą lub wodą utlenioną.
- Herbatka z imbiru, cynamonu i lukrecji gotowana 10 minut szybko łagodzi objawy infekcji i drapanie w gardle.
- Łyżka miodu z przyprawami natychmiast łagodzi ból gardła i zapobiega infekcjom PRZEPIS.
Więcej domowych remediów i sposobów na pierwsze objawy przeziębienia TUTAJ.
Domowe remedia na dolegliwości trawienne
Zgaga
- Sok z aloesu ze szczyptą sody oczyszczonej przynosi natychmiastowe ukojenie
- Przed posiłkiem 5-10 minut można żuć listek, dwa świeżego, gorzkiego zioła. Gorzki smak stymuluje trawienie i pomaga kwasowi solnemu pozostać na swoim miejscu.
- Na pieczenie w przełyku można 5 minut powoli przeżuwać łyżeczkę majeranku, po czym wypluć. Pomaga przy bólu żołądka.
- Rumianek, babka, zwłaszcza jajowata, ślaz, pięciornik, uczep, tarczownica, wodorosty, siemię lniane, aloes, okra, wspomagają gojenie tkanek i naprawiają uszkodzone błony śluzowe. Można z nich robić mikstury, herbatki lub dodać do bulionu, rosołu i gotować pół godziny.
- Do szklanki wody wycisnąć trochę soku z cytryny lub limonki, dodać pół łyżeczki cukru, 1/4 sody oczyszczonej i zmieszać. Wypić natychmiast musujący napój.
- Pomocne jest jedzenie granatów lub picie 10 ml soku dwa razy dziennie.
Domowe remedia na nudności, wymioty
Bardzo pomocny są: imbir, koper włoski, rumianek, melisa, majeranek. Przy mdłościach na skutek stresu, dużego napięcia w jelitach pomaga mięta pieprzowa, która je rozluźni, zrelaksuje. Z kolei lekka herbatka rumiankowa, z kopru włoskiego ukoi żołądek. Napary powinny być lekkie, tak by smak nie był zbyt silne. Ciepłe, nie gorące.
Jeśli nic chce „przejść” przez gardło, bo powoduje odruch wymiotny powinna pomóc kropla nalewki imbirowej na język. Można również zrobić bardzo mocny napar z imbiru i tylko go wdychać. W przypadku zatrucia pokarmowego, albo nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego wymioty są reakcją obronną. Organizm stara się pozbyć toksyn, więc najlepiej ich nie wstrzymywać. Przy grypie czasem w żołądku gromadzi się nadmiar żółci, wymioty pomagają ją usunąć.
Domowe remedia niestrawność
Pomoc niosą gorzkie zioła stymulujące wydzielanie soków trawiennych i aromatyczne, wprawiające w ruch. Chodzi o to aby poruszyć ten cały zastój, przesunąć treść pokarmową.
- Mocna herbatka z rumianku, mniszka, szałwii, majeranku, kopru włoskiego, anyżu, skórki pomarańczy, albo odrobina nalewki z orzecha.
- Profilaktycznie i dla złagodzenia dolegliwości bardzo dobre są gorzkie nalewki, bądź octy.
W momencie odczuwania silnego dyskomfortu trzeba rozgrzać jamę brzuszną. By trawienie „ruszyło” musi być ogień trawienny, ciepło, które jak przy gotowaniu, pomaga rozkładać pokarm. Dobrze jest przyłożyć termofor do brzucha, zastosować ostrzejsze, pikantne zioła: pieprz z alkoholem, nalewkę z ostrej papryczki, gorczycę, chrzan, goździki. Jeśli przy niestrawności występują wzdęcia, można przeżuwać ziarenka kopru włoskiego.
Domowe remedia – Zaparcia
Główne przyczyny to zastój, suchość, twardość i zakłócenia ruchu. Brak nawilżenia w okrężnicy oznacza, że smarowanie jest niewystarczające, aby przesuwać twardy kał. Przyczyną może być zbyt mało wody, tłuszczów, ruchu, rozleniwienie jelit, bezsenność, stres.
- Przy słabym nawilżeniu trzeba uzupełniać płyny, szczególnie rano wypić 1-2 szklanki ciepłej wody. Pomaga na czczo 2 łyżki oliwy z oliwek. Powinno przynieść efekt po 2– 3 tygodniach. W diecie niezbędne są dobre tłuszcze, które zwiększają „poślizg” i szybsze przesuwanie treści pokarmowej.
- Pomocne zioła śluzowate, zawierające lubiący wodę błonnik, mukopolisacharydy, śluzy, gumy naturalne: babka, prawoślaz, okra, ślazy, malwy, aloes, nasiona chia, porost islandzki, morszczyn, kora wiązu czerwonego.
- Gdy jelita są rozleniwione pomogą zioła o aromatycznym smaku.
- Zaparcia długotrwałe mogą być związane z osłabieniem wątroby, przy słabej produkcji żółci. Żółć rozkłada tłuszcze, daje smarowanie jelitom i zapewnia płynny ruch. Pomogą tu zioła gorzkie typu mniszek, kurkuma, gorczyca, karczochy, cykoria, ostrożeń. Może być mocny napar z rumianku. Ważne by je smakować, poczuć smak w jamie ustnej.
- Po posiłkach jeść pół łyżeczki kminku ze szczyptą czarnej soli.
- Wymieszać po łyżeczce: soku z aloesu, dobrą oliwę z oliwek, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, dolać ciepłej wody i pić przed śniadaniem.
- Napój ze słodkich migdałów: Rozgnieć 10 sztuk, zalać szklanką przegotowanej wystudzonej wody, odstawić na godzinę. Pije się rano i wieczorem po pół szklanki ciepłego płynu.
- 3 łyżki siemienia lnianego namoczyć na noc. Wymieszać z rozmoczonymi suszonymi śliwkami, dodać nieco naturalnego jogurtu, łyżkę sezamu i trochę miodu. Można też same śliwki, rodzynki lub daktyle namoczyć na kilka godzin, rano zjeść i wypić wodę.
- Herbatka z drapacza lekarskiego: Łyżkę ziela zalać szklanką zimnej wody, niezbyt szybko doprowadzić do wrzenia, gotować 2 minuty. Pije się powoli umiarkowanie ciepły napar.
- Olej rycynowy. Używać go tylko wtedy, gdy zaparcie utrzymuje się zbyt długo. Wieczorem przed snem wypija się herbatkę z imbirem, dodając 2 łyżeczki
oleju rycynowego.
Biegunki
- Przy zatruciu pokarmowym pomaga węgiel aktywny, wiążący toksyny. Jak najszybciej podaje się jednorazowo dużą dawkę do 15 g czyli łyżkę stołową. Uzupełnia co kilka godzin. Przy podawaniu węgla należy pić bardzo dużo wody.
- Szałwia, która co prawda ma w sobie ciepło pobudzające wnętrzności, ale i cierpkość która napina ścianki jelit, zapobiega utracie wody i spowalnia proces.
- Pomocne są zioła ściągające o cierpkim smaku. Hamują biegunki, nadmierną produkcję wydzielin, osuszają, obkurczają tkanki, pomagają neutralizować toksyny: cynamon, liść maliny, jeżyny, jagody, dębu, kora wierzby, krwawnik, oczar wirginijski, mocna czarna herbata.
- Czarne jagody to niezawodny środek. Z ususzonych zrobić napar: 2 łyżeczki zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Pije się kilka razy dziennie.
- Kilogram marchwi bez pestycydów gotować godzinę w litrze wody, w trakcie gotowania wodę uzupełniać. Pije się ciepły wywar 3-4 razy dziennie. Przepis na marchwiankę TUTAJ.
- Wymieszać po pół łyżeczki kopru włoskiego ze sproszkowanym imbirem, żuć mieszankę 2-3 razy dziennie.
Domowe remedia wzdęcia
- Bardzo szybko pomaga herbatka CCF koper włoski, kumin, kolendra.
- Masaż brzucha kilkoma kroplami oliwy z olejem bazowy szybko łagodzi wzdęcia i dolegliwości trawienne.
- Herbatka z bazylii lub ze świeżej natki selera pomaga na gazy i kolki
- Żucie wysuszonych jagód jałowca jest sprawdzonym od wieków sposobem na zgagę, wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust.
- Winko kminkowe. 3 czubate łyżki zmielonych nasion kminku zalać butelką białego wytrawnego wina. Odstawic na 2 tygodnie często wstrząsając i przecedzić. Pije się kieliszek po jedzeniu.
- Do gotującej się szklanki wody dodać łyżeczkę nasion anyżu. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pije się 2 razy dziennie. Nasiona anyżu regulują trawienie i działają wiatropędnie.
- By zapobiec wzdęciom żuć kilka minut łyżeczkę nasion kopru włoskiego przy uczuciu ciężkości po posiłku.
- Pięć plasterków imbiru zalać szklanką wody, zagotować. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Dodać łyżkę soku z cytryny, można dosłodzić miodem. Likwiduje wzdęcia i stany zapalne jelit.
Za wysokie ciśnienie krwi
- Wymieszać starty ząbek czosnku z łyżeczką miodu. Dodać po łyżce świeżo wyciśniętego soku z cytryny, startego imbiru i domowego octu jabłkowego. Powyższa ilość jest na 1 dzień kuracji (2 dawki). Przechowuje się do pięciu dni w lodówce.
- Wieczorem wymieszać łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody. Wypić wczesnym rankiem.
- Kuracja sokiem z korzenia pietruszki lub wywaru pomaga regulować ciśnienie, wzmacnia nerki.
- Pomocne jest spożywanie (dokładnie żuć) 2-3 surowych ząbków czosnku na pusty żołądek. Nie stosować przy dolegliwościach wątroby.
- Nalać do miski ciepłej wody, moczyć stopy 5-10 minut. Wypić szklankę wody mineralnej ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Po kilku, kilkunastu minutach skontrolować ciśnienie.
- Do szklanki kwaśnego mleka (nie słodkiego) dodać 2 łyżeczki cynamonu. Wymieszać, odstawić na godzinę i powoli wypić.
- Mocna herbatka z melisy (4 łyżeczki na szklankę).
Trądzik, wypryski
- Zrobić pastę ze 100 g mąki z ciecierzycy, dwóch łyżek twarogu i kilku kropli olejku sandałowego. Doda 1/2 łyżeczki soku z limonki ew. cytryny i starannie wymieszać. Nałożyć na twarz, po pół godzinie zmyć zimną wodą.
- Podgrzewać prawie do wrzenia zmielony czarny pieprz, liść laurowy, kardamon i suszony imbir w oleju sezamowym. Po ostygnięciu przefiltrować. Nakładać na twarz po kąpieli i przed snem.
- Fiołek trójbarwny jest zielem najbardziej skutecznym w leczeniu trądziku na skutek nadmiaru toksyn i nierównowagi hormonalnej. Łyżkę ziela parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pije się 2 – 3 razy dziennie pół szklanki przez 3 tygodnie. Napar stosuje się jednocześnie do przemywania twarzy albo parówek.
- Wymieszać krwawnik, lawendę, szałwię i fiołki. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Pozostawić pod przykryciem 30-40 minut. Przecedzić, przelać do buteleczki. Nasączyć tampon z waty i kolistymi ruchami przemywać skórę.
- Dokładnie umyć twarz samą wodą i wytrzeć czystym ręcznikiem. Nałożyć miód wacikiem na całą powierzchnię i zostawić na noc. Rano zmyć wodą z dodatkiem soku z cytryny. Po kilku dniach pryszcze znikną lub znacznie zmniejszą.
- Czyraki, ropnie. Startą na tarce cebulę wymieszać z odrobiną mleka. Papkę nałożyć na kompres, przykładać na co najmniej 20 minut. Kompres wyciągnie całą ropę.
Domowe remedia ból głowy
- Okład z pasty imbirowej: Wymieszać sproszkowany imbir z wodą na pastę, nałożyć na skronie, czoło na pół godziny i zmyć.
- Rozdzielić garść macierzanki na dwie części, włożyć do małych płóciennych woreczków. Rozgrzać nad parą i położyć na obydwu skroniach, przykryć chustką i położyć się – ból powinien szybko ustąpić.
- Ból głowy pulsujący, migrujący, promieniujący od tyłu ku przewodowi. Stosuje się zioła rozluźniające, oczyszczające jelita, lewatywy, masaż stóp i czubka głowy przed snem olejkiem sezamowym. Przy odwodnieniu: wymieszać łyżkę cukru, 1/4 łyżeczki soli kamiennej, 10 kropli soku z limonki w 1/2 litra wody i powoli wypić.
- Gorący, ognisty, palący. Stosuje się 3 razy dziennie 2 łyżki miąższu aloesu (chłodzi). Wciera ciepły olej kokosowy w podeszwy stóp i czubek głowy przed snem. Pomaga wystudzona herbatka z kminu i kolendry lub chryzantemy.
- Tępy, głęboko osadzony, zaczyna się w górnej części czoła, przesuwa w dół do zatok. Nasila się rano lub wieczorem, najbardziej dokucza przy pochylaniu głowy. Stosuje się zioła rozgrzewające, rozpraszające zimną, wilgotną stagnację: aromatyczne, pikantne, inhalacje i masaże olejkiem rumiankowym.
- Wymieszać 5 części mięty pieprzowej, 3 złocienia maruna i po dwie rumianku i melisy. 2 łyżki mieszanki zalać 1,5 szklanki wrzątku. Dodać odrobinę imbiru (zimny ból) lub lawendy (gorący). Zaparzać 5-7 minut.
- Proszek na migrenę, ciężkie bóle głowy. W równych ilościach wymieszać świeżo zmielony kardamon, goździki i gałkę muszkatołową. Zażywa się 1 łyżeczkę proszku szybko popijając szklanką ciepłej wody. W razie potrzeby powtarza po 4 godzinach. Pastę z rozdrobnionych liści cykorii z wodą nakłada się na czoło. Pomagają okłady z macierzanki na głowę lub pasty z liści cykorii z wodą na czoło.
Jest to pierwsza część „domowe remedia”, będą kolejne.