Rwa kulszowa ischialgia (łac. ischias) to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy – najgrubszy nerw w organizmie człowieka o średnicy odpowiadającej wielkości ołówka.
Najczęstszą przyczyną zapalenia nerwu kulszowego jest nadmierne napięcie mięśni w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub ucisk uszkodzonego krążka międzykręgowego na pasmo nerwu kulszowego.
W konsekwencji powstaje napad bólu nerwu kulszowego promieniującego do kończyn. Wśród innych przyczyn powstawania rwy kulszowej wymienia się przeziębienia, toczące się procesy zapalne, choroby zakaźne, cukrzycę lub nowotwory kręgosłupa.
Ostry atak rwy kulszowej cechuje się bardzo silnym bólem uniemożliwiającym niekiedy wyprostowanie się, chodzenie czy nawet zmianę pozycji podczas leżenia. Ból umiejscowiony jest najczęściej pod fałdem pośladkowym i promieniuje po trasie nerwu wzdłuż uda aż do łydki i stopy.
W zależności od tego jaki jest powód rwy kulszowej u każdego inne metody mogą być mniej lub bardziej skuteczne.
Rwa kulszowa alternatywne metody leczenia
Wśród licznych sposobów naturalnych leczących rwę kulszową jest bez wątpienia akupresura.
By złagodzić ból należy wykorzystać punkty pokazane na rysunku
Czas masażu każdego z punktów (masować parami) to ok. 1,5 minuty. Masaż w zasadzie powinna wykonywać druga osoba, ale osoby sprawniejsze poradzą sobie same. Masaż należy wykonywać codziennie aż do ustąpienia bólów, Do masażu używać wybranego olejku lub mikstury skutecznych przy rwie kulszowej (przepisy poniżej)
Najpierw masować punkty 31-34 delikatnie, stopniowo zwiększając nacisk zawsze ku dołowi. Następnie punkty UB 36, 40, 60 i 62.
Rwa kulszowa kuracje doustne
Propolis
Odmierzyć 15 kropli propolisu, wymieszać z niewielką ilością letniej, przegotowanej wody. Pić 2 razy dziennie azeby do ustąpienia objawów.
Drożdże
3dag świeżych drożdży wymieszać w szklance z łyżką stołową mleka w proszku i 1 łyżeczką miodu. Dopełnić szklankę letnią przegotowaną wodą. Pić 1 dziennie 2 x w tygodniu . (dobrze jest jednoczenie robić kąpiele drożdżowe).
Mikstury przeciwzapalne, przeciwbólowe przepis 1, przepis 2
Napar ziołowy
Wymieszać w takiej samej ilości: dziurawiec, pokrzywę, werbenę i tarczycę. 3 razy dziennie pić napar: 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanka wrzątku, odstawić pod przykryciem na 20 minut.
Rwa kulszowa kąpiele
Gorczyca
10dag zmielonej gorczycy lub mąki gorczycowej wsypać do płóciennego woreczka. Zawiązać, zanurzyć w zimnej wodzie, a następnie umieścić w wannie z ciepłą wodą. Czas kąpieli 15 minut. Powtarzać przy rwie kulszowej, nerwobólach i reumatyzmie. Na bolące miejsca można przykładać poduszkę z gorczycy.
Kapusta
3 kg kapusty przepuścić przez sokowirówkę. Odwirowaną kapustę włożyć do płóciennego woreczka i zanurzyć w wodzie kąpielowej. Uzyskany sok wlać do wanny. Czas kąpieli 20 minut. Powtarzać wielokrotnie.
Pokrzywa
5 pełnych garści korzeni, łodyg i liści swiezej pokrzywy zalać 4 litrami zimnej wody. Odstawić na 12 godzin, następnie podgrzewając na wolnym ogniu doprowadzić do wrzenia. Odcedzić i przelać wywar do wody wody kąpielowej. Czas kąpieli 10 minut. Po kąpieli od razu położyć się do łóżka i nakryć ciepło. Odcedzonej pokrzywy nie wyrzucać, użyć do kąpieli następnego dnia.
Jałowiec
Zagotować 1kg młodych gałązek jałowca i garść owoców jałowca w 2L wody. Wlać do wody kąpielowej. Czas trwania kąpieli 15 minut. Stosować w przypadku rwy kulszowej, nerwobólów i reumatyzmie.
Rwa kulszowa okłady
Kapusta
Duży, mięsisty liść białej kapusty rozwałkować i przyłożyć do bolącego miejsca. Okład zmieniać co kilka godzin.
Olejek z dziurawca
Olejkiem z dziurawca tzw oliwa świętojańską smarować bolące miejsca kilkakrotnie w ciągu dnia. Stosować przy rwie kulszowej, nerwobólach, bólach mięśni, ścięgien i stawów. Przepis na olejek TUTAJ
Żywokost lekarski
Olejkiem lub nalewką z żywokostu smarować bolące miejsca kilkakrotnie w ciągu dnia. Stosować przy rwie kulszowej, stanach zapalnych kości, stawów, urazach i innych. Przepisy i zastosowanie TUTAJ
Gałka muszkatołowa
Zetrzeć grubo gałkę muszkatołową, wymieszać z olejem sezamowym podgrzewać na patelni aż masa stanie się brązowa. Przyłożyć na bolące miejsca tak ciepły okład jak to możliwe, by nie poparzyć skóry.
Chrzan
Zetrzeć świeży chrzan, delikatnie podgrzać, używać jako kompres na bolące miejsca, przedtem posmarować skórę olejem roślinnym lub wazeliną by uniknąć odparzeń. Stosować na rwę kulszową reumatyzm, artretyzm, dnę moczanową, obrzęki wątroby i śledziony. Więcej o kuracjach chrzanem TUTAJ
Siano
Lniany woreczek napełnić suszonym sianem i zawiązać sznurkiem. Ogrzać woreczek nad parą i przykładać do bolących miejsc w przypadku rwy kulszowej, nerwobólów i reumatyzmu. Siano skutecznie leczy bóle uszu.
Pszenica – przepis św. Hildegardy
Kilogram ziarna pszenicy gotować aż zmięknie. Odcedzić, przełożyć do lnianego woreczka. Przykładać gorący kompres na okolice lędźwiowe i bolące miejsca.
Inne skuteczne środki zewnętrzne: olejek z jałowca, spirytus jałowcowy, biszoft (naturalny minerał wydobywany w okolicach Połtawy) oraz balsam kręgowy Ojca Grzegorza – jest to mieszanka oleju pestek z winogron 100g, po 5 kropel olejków eterycznych: miętowego, eukaliptusowego, lawendowego, cynamonowego i rozmarynowego, po łyżeczce nalewek z dziurawca i arniki. Balsam gotowy do kupienia w aptekach przyklasztornych.
Terapia manualna
Bardzo dobre rezultaty daje terapia manualna u chiropraktyka. Jest to mniej inwazyjna opcja niż leczenie operacyjne, ale jak się okazuje dla większości skuteczna. W badaniach opublikowanych w 2010 przedstawiono wyniki: 60% pacjentów kwalifikujących się do operacji, zostało „postawionych na nogi” dzięki poddaniu się zbiegom u chiropraktyka z rezultatem tym samym lub lepszym niż interwencja chirurgiczna.
Chiropraktyki nie mylić z kręglarstwem. Jest to bezbolesna terapia manualna, która wykorzystując trakcje, delikatnie miejscowo odciąga powierzchnie stawowe pomiędzy poszczególnymi kręgami, co bardzo skutecznie rozluźnia mięśnie.
Suplementacja
Niektóre osoby dużą poprawę lub nawet całkowite ustąpienie choroby uzyskują dzięki suplementowaniu witaminy D – należy przedtem sprawdzić poziom we krwi, a następnie przyjmować w odpowiednich dawkach do nasycenia. Witamina D powinna być w przezroczystych kapsułkach bursztynowych, ta w proszku jest słabo przyswajalna. Niektórym pomagają dawki uderzeniowe witaminy C.
Inne ważne informacje
Należy unikać siedzenia dłuższy czas w jednej pozycji, wskazane są ćwiczenia izometryczne lub joga, która jak wykazały badania, jest bezpieczna i skuteczna dla osób chorujących na rwę kulszową. Dobre są rozciągania na rozporowym drążku zamontowanym w drzwiach – kilkakrotnie w ciągu dnia zwisać po kilka sekund oraz maszerowanie z kijkami nordic walking.
Dieta też ważna
Rwa kulszowa to stan zapalny, należy uwzględnić w diecie więcej pokarmów o działaniu antyzapalnym, oraz starać się dostarczać wraz z pożywieniem lub w formie suplementacji wszystkie składniki odżywcze jakich potrzebuje organizm – a więc minerały, aminokwasy, witaminy i tłuszcze. Właściwa dieta lub suplementowanie dostarcza budulca, przyspiesza regenerację tkanki i krążków kręgowych.
Najlepsze wyniki w całkowitym usunięciu choroby bez nawrotów notuje medycyna ajurwedyjska – przez minimum 3 tygodnie przeprowadzane są różne zabiegi z użyciem specjalnych olejków, past, mikstur, technik masaży, do tego odpowiednia dieta, leki ziołowe i inne zabiegi.
Moim sprawdzonym sposobem jest żywokost i dmso. Zmielić korzeń żywokostu i macerować w alkoholu 40% z dodatkiem dmso po miesiącu wycisnąć poprzez szmatę lnianą czy bawełnianą. Wyjdzie mocno brązowa „breja”. Dajemy to do słoika i lodówki. Smarujemy bolące miejsce i wcieramy a następnie spryskujemy lekko dmso. Efekt Was zaskoczy.