REKLAMA

Czysty dom bez chemii

clean house 1

 

Utrzymanie w domu w czystości bez udziału środków chemicznych w obecnych czasach może się wydawać dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy się kroczy wśród pólek sklepowych zastawionych najprzeróżniejszymi produktami dla każdego rodzaju powierzchni i każdego rodzaju zabrudzenia.

 

Jednak z raportu, który opublikowała The Environmental Working Group wynika, ze środki czyszczące w swoim składzie zawierają kancerogeny astmageny, toksyny i trucizny. Trzymaniem ich w domu grożą zdrowotne konsekwencje. Według raportu tylko 7% środków do czyszczenia ujawnia swój skład chemiczny na opakowaniach Okazało się, że aż 53% produktów posiada składniki szkodliwe dla płuc człowieka. W wielu produktach czyszczących znaleziono tak znane środki rakotwórcze jak aldehyd mrówkowy (formaldehyde) czy chloroform. EWG doradza, aby się nie dać otumanić “zielonymi” nalepkami i hasłami i oznaczeniami “eco-friendly”.

LINK

LINK

Jeśli mamy dylemat jak utrzymać dom w czystości bez użycia agresywnej chemii, wystarczy zadać sobie pytanie – czym gospodynie szorowały swe domostwa 40-50 lat temu ?  Okazuje się ze nie potrzeba kolekcji środków chemicznych – wystarczy  ocet, soda oczyszczona, cytryna lub kwasek cytrynowy i inne naturalne substancje.


czysty dom

Łazienka

 
Nierozwodniony ocet jest rewelacyjny do mycia wanny, umywalki czy kafelków. Przy dużych zabrudzeniach można dosypać trochę sody oczyszczonej – robi się wtedy biała pieniąca masa, której żaden bród się nie oprze. Do fug doskonale się sprawdza proszek do pieczenia. Podobnie toaletę można wyczyścić wsypując 1\4 szklanki sody oczyszczonej skrapiając 1 łyżeczką octu, przy czym przed czyszczeniem warto jest zostawić na 1/2h. Środek do czyszczenia odpływu: 0,25 szklanki sody oczyszczonej wsypać do odpływu. Zalać 0,5 szklanki octu i przykryć na 15 minut. Następnie zalać 2 litrami wrzącej wody.

 
Przepis na tradycyjne mleczko czyszczące

 
1 łyżka szarego mydła
5 g potażu
20g kredy
5 kropli olejku cytrynowego
Szklanka wody

Mydło i potaż rozpuścić w wodzie, dokładnie wymieszać. Dodać kredowy proszek i olejek cytrynowy. Całość wymieszać i przelać do butelki. Przechowywać w lodowce. Trwałość ok. 3 miesięcy. Doskonale wyczyści m.in kuchenkę, zlew, wannę i przypalone naczynia.

 

Pasta do czyszczenia piekarnika

1 szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda – tyle, by móc zrobić pastę. Pozostawić na 5 min.

 

Płyn do mycia naczyń

sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklanka soli drobnoziarnistej,1 szklanki białego octu,
Zmieszać sok z cytryny z wodą, solą i octem. Gotować w garnku przez około 10 minut, ciągle mieszając, dopóki płyn się nie zagęści.

czysty dom
Inne powierzchnie:

Okna, lustra
Do ciepłej wody dodać ocet spirytusowy i przy pomocy ściereczki z mikrofibry umyć, a następnie druga sucha ściereczką wypolerować.
Chromowane elementy
Miękką szmatkę zanurzyć w roztworze octu i wody w proporcji 1:1. Można dodać kilka kropel olejku eterycznego.
Kamień, rdza
Na nalot z kamienia położyć plaster cytryny i pozostawić na 15 minut
Wycieranie kurzu
Najlepiej na mokro, ściereczką z mikrofibry. Do wody można dodać kilka kropel olejku eterycznego
Podłogi drewniane, panele
1,5 szklanki octu, 1,5 szklanki ciepłej wody, 20 kropel wybranego olejku eterycznego.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
sekretyzdrowiaMariasdfsdfaaaaaaaaaaaasddss Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
aaaaaaaaaaaasddss
Gość
aaaaaaaaaaaasddss

W jakich sklepach można dostać ten dziwną substancję Potaż?

sdfsdf
Gość
sdfsdf

Zastępczo można z wygasłego ogniska trochę popiołu zebrać. Ciekawostka: czysta forma potażu to ..regulator kwasowości E501

Maria
Gość
Maria

Czy nie lepiej zapytać ” internetu” zamiast zawracać głowę pytaniami na forum? Jeżeli coś nie wiem albo w artykule wydaje mi się „dziwne” , kopiuję problem , wklejam na pasek i …wszystko wiadomo- czy to jest pomyłka a czy może jakiś nieznany produkt.

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Ocet spirytusowy do utrzymania domu w czystości jest idealny. Można również stosować winny czy jabłkowy nie ma specjalnej różnicy, za to cena wyższa.

trackback

[…] „…z raportu, który opublikowała The Environmental Working Group wynika, ze środki czyszczące w swoim składzie zawierają kancerogeny, astmageny, toksyny i trucizny. Trzymanie ich w domu grozi zdrowotnymi konsekwencjami. (…) Jeśli mamy dylemat jak utrzymać dom w czystości bez użycia agresywnej chemii, wystarczy zadać sobie pytanie – czym gospodynie szorowały swe domostwa 40-50 lat temu…” czytaj w artykule >> […]

REKLAMA
%d bloggers like this: